субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасада Русије у Подгорици: МСП Црне Горе својим новим антируским изјавама наставља да доводи у заблуду црногорску јавност
Хроника

Амбасада Русије у Подгорици: МСП Црне Горе својим новим антируским изјавама наставља да доводи у заблуду црногорску јавност

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. август 2022.

Амбасада Руске Федерације у Црној Гори огласила се поводом, како истичу, русофобских изјава Министарства спољних послова Црне Горе.

Поручили су да МВП својим новим изјавама наставља да доводи у заблуду црногорску јавност.

Коментар Амбасаде Руске Федерације преносимо у целини:

"Принуђени смо да констатујемо да Министарство спољних послова Црне Горе својим новим антируским изјавама наставља да доводи у заблуду црногорску јавност. Очигледно је да није случајно изабран формат саопштења путем Твитера за окривљивања без доказа, јер у њима, једноставно нема места за доказе.

Истина је да су 5. августа о.г. украјинске јединице извеле артиљеријске ударе по територији највеће у Европи Запорошке атомске електричне централе и града Енергодар. Коришћена је артиљерија крупног калибра, гранате су пале у рејону заједничких објеката централе. Оштећена је високонапонска преносна линија. Из тога разлога је донесена одлука да се смањи снага петог и шестог енергетског блока Запорошке атомске електричне централе. Украјинске оружане снаге су поновиле гранатирање 6 и 7. августа. На територију централе пали су пројектили реактивног система плотунске ватре “Ураган” и то је поново била артиљерија великог калибра. У близини зоне напада налазило се спремиште прерађеног нуклеарног горива.

Сходно Резолуцији Генералне скупштине ОУН од 13. априла 2005. године активности Оружаних снага Украјине није могуће квалификовати никако другачије већ као акт нуклеарног тероризма. При чему бисмо желели посебно да нагласимо: то већ није прва цинична провокација кијевског режима на опасним објектима радијације, којима се подвргавају опасности животи милиона грађана Украјиње и становника Европе. Деловање кијевских власти демонстрира потпуно пренебрегавање не само принципа међународног хуманитарфног права, већ и норми морала. Уз то у Кијеву цинично тврде да су напад на Запорошку атомску електричну централу извеле руске јединице. Они покушавају да убеде да руски војници, који сада бране централу пуцају сами на себе.

Управо захваљујући зналачким и ефикасним активностима Оружаних снага Русије у вези са заштитом објекта нуклеарне енергије, критички важна инфраструктура атомске електричне централе није настрадала. И ове активности осуђује Министарство вањских послова Црне Горе? Да ли наши црногорске колеге схватају да би у случају хаварије на Запорошкој атомској електричној централи, услед украјинских гранатирања могла да се деси глобална технолошка катастрофа, чије би размере радиоактивног загађивања могле увелико превазићи последице хаварије атомске електроцентрале у Чернобиљу и Фокушими? При таквом сценарију, на који су усмерене активности украјинске војске, у зони опасности ће се наћи не само многе области у Украјини, већ и суседне области Русије, Бјелорусије, Бугарске и Румуније. Према проценама Министарства одбране Русије, уз неповољне временске услове, Црно море и мореуз Босфор би на дуги рок били неупотребљиви за пловидбу, док обале Турске, Грузије, Абхазије, Бугарске и Румуније могу постати загађене високим нивоом радијације. Управо на спречавање таквог сценарија су усмерена дејства руских војних снага, свиђало се ово Подгорици или не.

Спорна посета?

Што се тиче посете представника ИАЕА (Међународна агенција за атомску енергију) Запорошкој атомској електроцентрали, руска страна је била спремна да је обезбеди још крајем јуна о.г. Међутим, Секретаријат ОУН није усагласио ову посету, “црвено светло” је упаљено у последњем тренутку од стране Департмана за безбедност Секретаријата ОУН. Руска страна је спремна да максимално сарађује у вези са решавањем организационих питања путовања мисије ИАЕА те се нада да ће Генерални секретар ОУН спознати свеколику тежину своје одговорности и да неће преко њему одговорног департмана и других карика оуновског механизма стварати препреке за обављање мисије ИАЕА.

Не мањом дезинформацијом сматрамо и саопштење Министарства вањских послова Црне Горе, такође путем твитера, од 2. августа о.г., неколико дана уочи четрнаесте годишњице агресије Грузије на Јужну Осетију. Министарство вањских послова Црне Горе је ритуално “осудило војну агресију Русије”. Подсећамо да су у ноћи између 7-ог и 8-ог августа 2008.године оружане снаге Грузије, по наређењу тадашњег предсједника те земље, М. Сакашвили, започеле тзв. “операцију за успостављање уставног поретка на територији Јужне Осетије”, која је узроковала многе жртве, укључујући и међу руским грађанима. Нападнута су места распоређивања руских миротвораца. Активност Тбилисија су представљале грубо кршење међународних споразума о мирном рјешавању грузијско-осетинског конфликта. Њихов специјално планиран карактер записан је у извештају направљеном под руководством Европске Уније – Међународне комисије за испитивање узрока конфликта на Кавказу, под руководством Х. Таљавини.

Управо захваљујући непосредном учешћу Русије, избегнута је даља ескалација конфликта. Русија је зауставила грузијске упаде, спровела је операцију којом је агресор присиљен на мир и обезбедила сигурност грађанима Јужне Осетије, као и Абхазије, признавши обе републике као независне државе.

Тешко је не запазити да оба саопштења Министарства спољних послова Црне Горе на твитеру подсјећају на слична твитер саопштења шефа дипломатије европске Уније, Ж.Борела. Ипак дезинформација Европске Уније и извртање чињеница неће се претворити у истину због тога што их понављају у Подгорици", истиче се у саопштењу.

(Новости-Б92)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер