недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасада Русије у БиХ: Без одлуке Савета безбедности, немачки држављанин Кристијан Шмит се не може сматрати Високим представником и све његове тзв. одлуке су неважеће и нелегитимне
Хроника

Амбасада Русије у БиХ: Без одлуке Савета безбедности, немачки држављанин Кристијан Шмит се не може сматрати Високим представником и све његове тзв. одлуке су неважеће и нелегитимне

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. април 2022.

 Амбасада Руске Федерације у БиХ у свом саопштењу потврђује принципијелни став Руске Федерације да се њемачки држављанин Кристијан Шмит без сагласности Савјета безбједности УН-а не може сматрати високим представником у БиХ.

- Зато, он нема овлашћења у смислу Општег оквирног споразума за мир у БиХ, а све његове одлуке су нелегитимне. Обраћамо се партнерима из Управног одбора ПИК-а са захтјевом да пониште такозвану одлуку Шмита од 12. априла ове године. Уколико поједини чланови УО ПИК-а наставе попуштати самовољи Шмита, посебно ако се санкције користе против легално изабраних политичара у БиХ, онда ће сва одговорност за могућу дестабилизацију у БиХ пасти на представнике међународне заједнице - наводи се у саопштењу. 

Позивају све политичке снаге у БиХ да покажу реализам и одмах крену у директан дијалог, без вањског посредовања.

- Како би се што прије дошло до компромисних рјешења о актуелним унутарполитичким питањима, формирала и јачала атмосфера сагласности и помирења. Само то, у садашњој компликованој ситуацији, може створити услове за осигурање стабилности и безбједности у БиХ - истичу из Амбасаде Руске Федерације у БиХ.

Амбасада Русије: Запад ће бити одговоран за могућу дестабилизацију БиХ

Амбасада Русије у Сарајеву је, дан пошто је високи представник у БиХ суспендовао спорни закон Републике Српске, упозорила Запад на "могућу дестабилизацију" Босне и Херцеговине за коју ће Запад бити одговоран.

Амбасада је у саопштењу коју су пренели медији, поновила да Москва не признаје немачког дипломату Кристијана Шмита који је на челу Канцеларије високог представника УН у БиХ и сматра његове потезе нелегитимним.

Високи представник у БиХ Кристијан Шмит јуче је на основу „бонских овлашћења“ поништио Закон о непокретној имовини Републике Српске. Шмит је новинарима у Сарајеву рекао да је тај закон „у супротности с одлукама Уставног суда БиХ“ и да је обуставио његову примену до одлуке Уставног суда БиХ.

Народна скупштина Републике Српске је 10. фебруара усвојила тај закон, а председница Републике Српске Жељка Цвијановић је 7. априла потписала указ о његовом проглашењу.

Закон се односи на непокретну имовину која се користи за функционисање јавне власти, а требало је да ступи на снагу у четвртак, 14. априла.

Амбасада Русије у Сарајеву оценила је одлуку немачког дипломате као "нелегитимну" и затражила да га управни одбор Савета за примену мира (ПИЦ) у Босни "поништи".

"Ако неки чланови управног одбора ПИЦ наставе да попуштају пред арбитрарним понашањем Кристијана Шмита.., сву одговорност за могућу дестабилизацију Босне и Херзцеговине ће сносити представници међународне заједнице", упозорила је руска амбасада у саопштењу.

Управни одбор Савета за примену мира (ПИЦ) у БиХ поред Русија чине и представници Француске, Италије, Јапана, Канаде, Немачке, САД, Велике Британије, ЕУ и Организације исламске сарадње коју представља Турска.

Русија не признаје легитимитет немачког дипломате кога је ПИЦ 2021. именовао на место високог преставника, зато што, како каже, то именовање није одобрио Савет безбедности УН.

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик који такође не признаје легитимитет Шмита, рекао је да ће спорни закон ступити сутра на снагу као што је предвиђено.

(РТРС-Бета)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер