субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ало: Бугарска странка „Атака“ захтева део српских територија
Хроника

Ало: Бугарска странка „Атака“ захтева део српских територија

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. новембар 2013.

Бугарска странка екстремне деснице Атака написала је декларацију у којој од Србије и Македоније захтева предају територија коју насељавају припадници ове нације!

“Територије Србије и бивше југословенске републике Македоније које су насељене бугарским становништвом требало би да припадну Бугарској!", захтев је који ће се данас наћи пред бугарским парламентом.

У декларацији се наводи да је "потписивањем понижавајућег Нејског споразуа 1919. оставио велики број Бугара ван граница матичне земље", те се због овога "Србија и Македонија не могу сматрати законским наследницима Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца".

Даље се наводи да Србија није прихваћена као наследница Југославије од стране Уједињених Нација и међународне заједнице, док Македонија није призната чак ни под уставним именом.

"У складу са тим, Нејски споразум више не важи јер држава са којом је потписан више не постоји. Територије одвојене од Бугарске овим споразумом морају бити враћене Бугарској", мишљење је странке Атака чији је циљ да се ово спроведе у дело пре него што Србија почне придружење Европској Унији и пре него што се Македонија придружи Унији.

Ово није први пут да Атака прави инциденте везане за Србију.

Лидер бугарске десничарке партије Атака Волен Сидеров запретио је владајућој коалицији ГЕРБ да ће блокирати границу између Србије и Бугарске уколико министарство иностраних послова Бугарске или други компетентни органи не предузму ништа поводом заустављања аутобуса са његовим присталицама на граници Србије, пренели су 2010. су бугарски медији. Атака је неколико пута захтевала поништавање Нејског споразума, а својевремено су протествовали испред српске амбасаде у Бугарској.

Нејским мировним споразумом, потписаним 27. новембра 1919. године у градићу Неј код Париза, краљевини Срба, Хрвата и Словенаца (СХС) припојене су територије Цариброда (Димитровград), Босилеграда, Струмице и делови с десне страна реке Тимока.

(Ало)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер