недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти у интервјуу за холандски „НЦР“: Срби би нас масакрирали да нема НАТО-а на Косову. Нигде у Европи подршка Путину није тако велика. То је оно против чега се боримо - против фашизма Москве и њених савезника
Хроника

Аљбин Курти у интервјуу за холандски „НЦР“: Срби би нас масакрирали да нема НАТО-а на Косову. Нигде у Европи подршка Путину није тако велика. То је оно против чега се боримо - против фашизма Москве и њених савезника

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. јануар 2023.

Косовски премијер Аљбин Курти у интервјуу за холандски НЦР рекао да су његови представници имали „џентлменски договор“ који су се одржавале „нелегалне структуре на Северу“ уз поруку да он у томе не учествује.

Косовски премијер, Аљбин Курти, води подељено Косово. „Ратни злочинци и обични злочинци су се ујединили. Опасно.”

„Покажите ми где моји агенти тлаче Србе на Северу! Обични људи немају чега да се плаше. Боримо се против организованог криминала и корупције, због чега смо послали више агената на север.”

Аљбин Курти (47), премијер Косова, све гласније и жешће говори на питање о негодовању Срба из Митровице који су недавно барикадама ометали Север Косова и масовно давали оставке на јавне функције. Жале се на застрашивање од стране Косовске полиције.

„Моји претходници су имали неку врсту џентлменског споразума којим су се одржавале нелегалне српске структуре. Ја у томе не учествујем. Њихове барикаде нису париски студентски револт, већ их предводе борбено спремни, униформисани, маскирани и наоружани људи који делују у име Београда. Ујединили су се ратни злочинци и обични злочинци. То је опасно по живот.“

Социјалдемократа је на власти већ скоро две године, као лидер прве коалиције у којој српска мањина нема право гласа. Иако би радије говорио о приближавању Европској унији и рангирању слободе штампе и борбе против корупције на којима Косово има све боље резултате, његова земља је само у вестима због сукоба са Србијом. Егзистенцијални сукоб који, по Куртију, није само између његове крхке земље и режима у Београду. „Парола коју видимо код Срба је: 'молите се Богу и уздајте се у Русију'. Нигде у Европи подршка Путину није тако велика. То је оно против чега се боримо: против фашизма Москве и савезника.

Упуцани дечко

Чињеница је да се Курти без икаквих договора са председником Србије Александром Вучићем меша у животе српске мањине и петља у ограничену аутономију коју уживају од проглашења независности Косова 2008. године.

Становници бивше југословенске покрајине Косово чине 93 одсто муслимана и Албанаца. Око 5 одсто сматра себе у потпуности Србима и православним хришћанима. Скоро половина те групе живи на Северу и буни се против Приштине. Али баш као што многи етнички Срби живе раштркани у мањим енклавама широм ове земље, они су често више интегрисани у косовско друштво. „Они реагују мирно“, каже Курти, видно растерећен.

Када је албански полицајац (припадник КБС прим. ред) који није био на дужности на југу током православног Божића упуцао 11-годишњег дечака, косовске власти су брзо смириле напету ситуацију хапшењем осумњиченог.

Курти се политички активирао као студентски лидер и био је „две и по године мучен у Милошевићевом затвору“ касних 1990-их. Дакле, он није играо никакву улогу у рату између албанске већине и режима Слободана Милошевића 1998-1999. Пре него што је НАТО интервенисао, у овој бици погинуло је скоро 9.000 Албанаца и скоро 2.000 Срба. Независност коју су 2008. прогласили албански лидери Косова још увек не признају Србија, Русија и Кина, као ни Шпанија, Румунија, Грчка, Словачка и Кипар.

Маскирани људи

Право на постојање и границе његове земље нису саме по себи разумљиве. И последње што Курти жели јесте да са заједницом српских општина „направи државу у држави“. Његов баук је Босна и Херцеговина у којој аутономна Република Српска има велику моћ и блокира свако одлучивање и напредак у земљи. „Нисам толико глуп да бих и овде омогућио овако нешто“.

Протесте на Северу назива „неаутентичним“. „Људи се довозе аутобусима из Србије да предводе барикаде. Имамо доказе да се ради о маскираним људима са обележјима руске Вагнерове милиције, Ноћних вукова (руске мотоциклистичке банде лојалне Путину, прим. ред.) и те такозване Северне бригаде.

Курти каже да не може да изнесе те доказе, јер „позиција са које су снимљене фотографије и видео снимци може да ода наше изворе“. Проследио их је Државном тужилаштву.

„Мораћемо да успоставимо владавину права на Северу Косова да бисмо се заиста ухватили у коштац са тамошњим безакоњем“.

Да није ту НАТО, Срби би нас опет масакрирали

Осим шверца и криминала, на државну касу највише утиче то што нико на српском северу не плаћа струју.

„Крваримо финансијски због тога. Дали смо лиценцу њиховој енергетској компанији и у јуну склопили споразум да се то реши, али то се не поштује“.

Ето колико га кошта српска аутономија. „Аутократе виде нашу снагу великодушности као слабост.”

Једини ауторитет којем верују и Срби и Курти на северу је НАТО.

„Немам проблем са тамошњим Србима, већ са нашим северним суседом. Све док Вучић не може да се дистанцира од претходног српског геноцида, чека се следећи. Да није ту НАТО, Срби би нас опет масакрирали. Не знам да ли су способни за то, али знам да би имали намеру.“

*Извор: NRC/ (Текст је преведен са холандског, изворни наслов: Премијер Косова: Овде се боримо против фашизма, Москве и савезника, објављен 13. јануара)

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер