четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти: Српска листа ће у мојој влади добити два министарства; Од Србије ћу тражити одговорност за почињене злочине и накнаду ратне штете
Хроника

Аљбин Курти: Српска листа ће у мојој влади добити два министарства; Од Србије ћу тражити одговорност за почињене злочине и накнаду ратне штете

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. фебруар 2020.

 ПРИШТИНА - Кабинет, који је представио данас у парламенту мандатар Аљбин Курти, има 15 министарстава, од којих су два предвиђена за Српску листу - за заједнице и повратак, на чијем челу ће бити Далибор Јевтић и министарство за развој, којим ће руководити Иван Милојевић.

Јевтић је и у претходној влади био на истој позицији, док је Миливојевић био директор Канцеларије за заједнице. Куртијев кабинет ће имати два потпредседника владе и 33 заменика министара.

Заменици премијера су, према предлогу, Авдулах Хоти из ДСК и Хаки Абази из Покрета Самоопредељење.

Курти је предложио Антона Ћунија за, како преноси приштински Експрес, министра одбране, Љумира Абдиџикуа за министра инфаструктуре, Бесиана Мустафу за министра пољопривреде, Хикмету Бајраими за министра просвете, Агима Вељијуа за министра унутрашњих послова, Вљору Думоши за министарку културе, омладине и спорта.

Глаук Коњуфца ће бити министар спољних послова, Албулена Хаџију министар правде, Лојаљан Бисљими министар финансија, Розета Хајдари министар економије, Арбен Витиа министар зравља, Бљерим Река министар европских интеграција и Емилија Реџепи министар управе.

Курти је поручио и да ће, поред осталог, од Београда "тражити одговорност за почињене ратне злочине и накнаду ратне штете".

Курти је рекао да је спреман за дијалог са Београдом, али, истакао је, уз шири политички консензус. Најавио је увођење "обавезног служења војног рока" и доношење закона о одузимању илегално стечене имовине.

Влада ће бити, каже, влада економског развоја, а фокус ће јој бити на новим радним местима, али и правосуђу, односно заустављању корупције.

"Данас стојим пред вама након 23 године деловања у опозицији. Добио сам ваш глас да окончам своју политичку каријеру у опозицији. Они који су ме волели као опозицију морају ме волети и када будем у власти", рекао је Курти, пренела је приштинска Koha.

Казао је да ће сарађивати са међународним партнерима.

Иначе, по изласку за говорницу посланица ДСК, коалиционог партнера Самоопредељења, Ганимете Мусљију изашла је и окачила Куртију значку у облику косовске заставе.

Посланик Покрета Самоопредељење, Глаук Коњуфца, поднео је оставку на функцију председника парламента, како је то предвиђено коалиционим споразумом тог покрета и Демократског савеза Косова. Након подношења оставке, Коњуфца је председавање парламентом препустио заменику Арбериу Нагавцију.

Иначе, Српска листа неће подржати Куртијеву владу, али ће преузети функције које јој припадају према косовском уставу.

Влада ће бити изабрана ако добије подршку просте већине, 61 посланика од укупно 120.

Самоопредељење у парламенту има 29 посланика, док ДСК има посланика мање. Међутим, ако предложени састав владе Албина Куртија не добије потребну већину, председник привремених приштинских институција Хашим Тачи ће предложити новог мандатара.

А ако и тај покушај пропадне на косовској територији ће бити одржани нови ванредни парламентарни избори. Ако влада буде изгласана две водеће странке ће равноправно поделити број министарстава - по шест, док ће три преостала припасти мањинским заједницама.

Камен спотицања у постизању споразума између двеју странака је било и место председника привремених приштинских институција, након истека мандата Тачију, које је Мустафа тражио за своју странку, али је, како преносе приштински медији, та тема оствљена за касније.

Што се тиче места председника, које је до сада била главна тема преговора, ЛВВ и ДСК одлучили су да о овом питању остаје да се расправља касније. 

Антон Ћуни пред српским правосудним органима осуђен због убиства шесторице припадника Војске Југославије

Кандидат за министра одбране предложио осуђеног убицу српских војника

Мандатар за састав владе Привремених институција у Приштини Аљбин Курти предложио је за министра одбране у свом кабинету Антона Ћунија, који је пред српским правосудним органима осуђен због убиства шесторице припадника Војске Југославије.

Ћуни је у фебруару 2016. године осуђен пред Вишим судом у Нишу за убиство из заседе шесторице припадника Војске Југославије 1998. на Кошарама.

Њему је, заједно са још седморицом Албанаца, припадника ОВК, суђено у одсуству.

Сваки од њих осуђен је на по 15 година затвора због учествовања у два напада на снаге Војске Југославије у истом дану, у септембру 1998. године.

Кључни докази на суђењу били су видео снимци које су осуђени снимали, а на којима се виде постављања две заседе и пуцање на војнике ВЈ.

У оптужници је било наведено да су припадници ОВК прво припремили заседу за граничаре ВЈ, постављајући противтенковске мине.

Оклопни транспортер ВЈ је активирао мину, један војник је погинуо, а четворица су рањена.

Потом су борци ОВК отворили ватру на војни хеликоптер који је дошао да преузме рањенике, писало је у оптужници.

Убрзо је уследио и други напад, у близини карауле Кошаре, када су оптужени поставили још једну заседу и отворили ватру на возила ВЈ, бацајући ручне бомбе, и притом убили пет војника, а ранили два, тврдило је Тужилаштво.

Суђење је трајало 15 година.

Ћуни је рођен 1967. године у Ђаковици, завршио је Војну академију и посланик је Демократског савеза Косова Исе Мустафе у приштинској скупштини, наводе Новости.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер