уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти: Разговори о размени територија почели у канцеларијама Тачија и Вучића у време Федерике Могерини - а Гренел је преузео ту идеју
Хроника

Аљбин Курти: Разговори о размени територија почели у канцеларијама Тачија и Вучића у време Федерике Могерини - а Гренел је преузео ту идеју

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. април 2020.

Премијер Косова у оставци Аљбин Курти је изгласавање неповренеја својој влади назвао „пучем“, уз тврдњу да је у то „уско био укључен“ и специјални изасланик председника САД, Ричард Гренел.

Током онлајн конференције са неколико међународних медија коју је организовао „Прессецлуб Цонцордиа“ са седиштем у Бечу, Курти је изјавио да „Гренел тражи постизање хитног споразума са Србијом који би обухватио и размену територија“.

Он је рекао да је „Гренел отео цео процес дијалога“, док, нагласио је Курти, сваки споразум са Србијом треба да потврди народ Косова.

Курти је рекао да су разговори о размени територија почели у канцеларијама председника Косова и Србије у време када је у име ЕУ посредовала висока представница Федерика Могерини, а да је „Гренел преузео ту идеју и наставио да врши притисак на блок који је предводио Курти како би попустио и прихватио то решење“.

Курти је међународним медија рекао врло јасно да жели споразум са Србијом „али без географских карата“.

Истакао је да је председник Косова Хашим Тачи „радио на рушењу његове владе“ и додао да је „Тачи желео да уведе ванредно стање, да изведе војску на улице, изазове инциденте и да сходно томе отвори пут хитном споразуму за размену територија којем би недостајала демократска контрола“.

„Председник Тачи жели хитан споразум са Србијом да би избегао затвор на Косову или ван њега. Србија жели учлањење у ЕУ, док Гренел брине само о потписивању последње странице, а не о садржају споразума“, казао је Курти.

Поновио је да је против територијалних промена и да оне нису потребне јер сви стреме Европској унији.

На Косову, како каже, постоји скептицизам о улози Жозепа Борела и Мирослава Лајчака у дијалогу Косова и Србије, јер њихове земље – Португалија и Словачка, нису признале Косово.

„Главни задатак Лајчака ће бити да убеди (председника Србије Александра) Вучића да се одрекне споразума о размени територија или неке верзије размене територија“, казао је Курти, а преноси коха.нет.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер