уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти амбасадору САД у Приштини: Удружење на етничкој основи не може проћи ни у смислу духа, ни слова Устава Косова
Хроника

Аљбин Курти амбасадору САД у Приштини: Удружење на етничкој основи не може проћи ни у смислу духа, ни слова Устава Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. јун 2021.

 "Захтеви за формирање „моноетничких удружења“ не потичу од обичних људи, већ од политичара и северних суседа. Косово не може имати удружење на етничкој основи", одговорио је данас косовски премијер, Аљбин Курти америчком амбасадору, Филипу Коснету који је раније ове недеље указао на то да се Косово обавезало на формирање Заједнице српских општина.

„Не мислим да је у правном и уставном поретку Косова могуће удружење на етничкој основи. Може постојати удружење општина на развојној основи, може бити на географској основи. Узмите удружење Ругова планине, Шар Планине, или реке Лепенац“, казао је Курти, а преноси Коссев.

Међутим, како додаје, удружење на етничкој основи не „може проћи ни у смислу духа, ни слова Устава Косова“.

„Практично је то речено пресудом Уставног суда објављеном 23. децембра 2015. године“, казао је Курти.

Тврди да се његова влада залаже за права свих мањина, али да је против маргинализације и дискриминације.

Курти уједно не мисли да грађани у општинама са српском већином желе формирање ЗСО, већ каже да је реч о захтеву политичара.

„Чини ми се да захтев за етничким удружењима, који је актуелан већ скоро деценију, не потиче од обичних људи, већ од политичара и наших северних суседа“, казао је Курти.

Формирање Заједнице српских општина питање је које је поново добило на актуелности непросредно пре овонедељног одржавања нове рунде дијалога у Бриселу.

Косовски премијер је, међутим, у више наврата у претходних месец дана поновио да неће формирати ЗСО, а управо користећи аргумент да је према косовском уставу немогуће формирати моноетничка удружења, те да је одлуком косовског уставног суда из 2015. године тако нешто онемогућено.

Исте поруке послао је и након прекјучерашњег састанка у Бриселу са председником Србије, Александром Вучићем који је такође потврдио да Приштина не жели да формира ЗСО.

Амерички амбасадор, Филип Коснет, изјавио је у интервјуу за Радио контакт плус пре два дана да Косово има обавезу да успостави Заједницу српских општина те да и Београд и Приштина морају да реализују све споразуме који су претходно договорени у Бриселу.

„Историја није започела даном када је формирана Куртијева влада и ми верујемо да земље имају обавезу да поштују раније преузете споразуме и обавезе“, казао је уједно Коснет.

Исту поруку послао је синоћ из студија Каллxо-а и британски амбасадор Никола Ебот.

„То (ЗСО прим. ред.) је део преговора и споразума који су до сада потписани, да подржавамо. Мислим да је јасно да је ово питање на столу, то је очигледно питање са којим се сложила влада Косова. Онда морамо погледати шта угрожава суверенитет Косова, јер није само име, зар не? То су надлежности које би биле дате таквом Удружењу, па би требало разјаснити која су то овлашц́ења и разјаснити које су то надлежности које би могле угрозити Устав и радити на овим тачкама“, рекао је британски амбасадор, преноси РТК2.

Додао је да је најгоре, када они који тврде да ЗСО није у складу са косовским Уставом „једноставно одустану и оду“.

Видети још:

Филип Коснет: Косово има обавезу да поштује раније преузете споразуме и формира Заједницу српских општина, јер историја није почела даном формирања владе Аљбина Куртија

Амбасадор Велике Британије у Приштини Николас Абот: Британија подржава успостављање ЗСО, јер је то договорено у процесу дијалога између Косова и Србије

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер