Početna strana > Hronika > Alfred Guzenbauer: Angela Merkel treba da preuzme vođstvo nad EU
Hronika

Alfred Guzenbauer: Angela Merkel treba da preuzme vođstvo nad EU

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 30. decembar 2013.

Beč -- Bivši austrijski kancelar i savetnik vlade Srbije Alfred Guzenbauer smatra da bi nemačka kancelarka Angela Merkel trebalo da preuzme vođstvo nad EU.

On je, u intervjuu bečkom dnevniku "Kurir", na pitanje da li će Merkelova biti sledeća predsednica Evropske komisije, kazao da ne zna da li će to ona biti, ali da bi to bilo poželjno.

"Mišljenja sam, kod dominacije koju Nemačka ima, da bi bilo značajno pametnije da ona predvodi sa vrha nego od pozadi", podvukao je Guzenbauer ističući da bi Merkelova na čelu EU morala da vodi evropsku politiku po definiciji.

Upitan da li će Velika Britanija istupiti iz EU on je izrazio uverenje da će Britanci ostati članovi Unije, jer je to u njihovom interesu. "Smatram ih veoma pragmatičnim narodom, pragmatičnijim od svih drugih u Evropi. Zato polazim od toga da će izjašnjavanje, ako uopšte bude održano, rezultirati u korist Evrope", naglasio je Guzenbauer dodajući da bi Evropa bez Velike Britanije bila znatno oslabljena.

"Britanci su bili i ostali neodustajući deo Evrope", podvukao je on.

Istovremeno je poručio da bi bilo najbolje ako bi se sa Britancima postigao dogovor u smislu da ne moraju svugde da učestvuju, ali da ne zaustavljaju stalno ostatak Evrope. "Dve brzine imamo već sada kroz evrozonu. Međutim, do sada smo morali Britancima "otkupiti" sve reforme. To nije dobro rešenje", ocenio je on.

Vezano za Nemačku Guzenbauer je izrazio očekivanje da Berlin spozna da je za održavanje evra, od kojeg su pre svega Nemačka, Austrija i Holandija profitirale, potrebna veća solidarnost u Evropi. "Moramo u sopstvenom interesu za proces nadoknadjivanja naših mediteranskih partnera platiti. Za to moraju postojati stroga pravila, koja bi omogućila intervenciju Evrope u ekonomski razvoj drugih zemalja, kako bi se sprečilo da ponovo upadnu u krizu", naglasio je on.

Guzenbauer je i dalje uveren u ekonomski povratak SAD, ističući da, i pored svih unutrašnjopolitičkih prepreka, svi suštinski podaci dalje govore u korist te zemlje. "SAD su jako fleksibilne i imaju jeftinu energiju, što vodi ka široj reindustrijalizaciji. Iz EU se seli energetski zahtevnija industrija", ukazao je on.

Guzenbauer je, na pitanje kako da je baš prouzrokivač krize bolje istu savladao, kazao da su u SAD banke brže i bolje sanirane i da su sada ponovo u potpunosti delotvorne. U Evropi, prema njegovim rečima, to je samo ograničeno slučaj, a uz to su SAD odustale o skupih ratnih avantura, čime im ostaje više para za razvoj.

Vezano za konkurentnost EU prema SAD on je istakao da Evropa mora smanjiti troškove energije, koji su za industriju postali relevantniji od troškova radne snage. "Kod konkurentnosti oko troškova radne snage postićićemo samo nešto ako budemo imali jeftine troškove energije. Tu je reč odakle dolazi energija, da li je Evropa spremna da sa Rusijom uđe u posao", objasnio je on. S tim u vezi je ukazao da je projekat gasovoda "Nabuko" bio suprotan ruskim interesima, da Evropa bude nezavisnija od Rusije.

"To je propalo i sada je potrebno razmisliti šta se može uraditi sa Rusima kako bi se došlo do jeftinije energije. Istovremeno se mora smanjiti i protrošnja energije, jer energetska efikasnost i dalje predstavlja najbolji oblik dobijanja energije. Tu imamo ogromne neiskorišćene potencijale. Mi smo samo jednostrano polagali na obnovljive izvore energije, i to po ceni koja nije konkurentna", kazao je Guzenbauer.

On je istakao da treba računati sa umerenim privrednim rastom u Evropi, i da trend gubitka udela u svetskoj privredi ne može da se zaustavi, zbog konkurencije Kine, Indije, Brazila, zbog čega je potreban dodatni program zapošljavanja, u cilju smanjenja nezaposlenosti.

(Tanjug)