среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Алфред Гузенбауер: Ангела Меркел треба да преузме вођство над ЕУ
Хроника

Алфред Гузенбауер: Ангела Меркел треба да преузме вођство над ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. децембар 2013.

Беч -- Бивши аустријски канцелар и саветник владе Србије Алфред Гузенбауер сматра да би немачка канцеларка Ангела Меркел требало да преузме вођство над ЕУ.

Он је, у интервјуу бечком дневнику "Курир", на питање да ли ће Меркелова бити следећа председница Европске комисије, казао да не зна да ли ће то она бити, али да би то било пожељно.

"Мишљења сам, код доминације коју Немачка има, да би било значајно паметније да она предводи са врха него од позади", подвукао је Гузенбауер истичући да би Меркелова на челу ЕУ морала да води европску политику по дефиницији.

Упитан да ли ће Велика Британија иступити из ЕУ он је изразио уверење да ће Британци остати чланови Уније, јер је то у њиховом интересу. "Сматрам их веома прагматичним народом, прагматичнијим од свих других у Европи. Зато полазим од тога да ће изјашњавање, ако уопште буде одржано, резултирати у корист Европе", нагласио је Гузенбауер додајући да би Европа без Велике Британије била знатно ослабљена.

"Британци су били и остали неодустајући део Европе", подвукао је он.

Истовремено је поручио да би било најбоље ако би се са Британцима постигао договор у смислу да не морају свугде да учествују, али да не заустављају стално остатак Европе. "Две брзине имамо већ сада кроз еврозону. Међутим, до сада смо морали Британцима "откупити" све реформе. То није добро решење", оценио је он.

Везано за Немачку Гузенбауер је изразио очекивање да Берлин спозна да је за одржавање евра, од којег су пре свега Немачка, Аустрија и Холандија профитирале, потребна већа солидарност у Европи. "Морамо у сопственом интересу за процес надокнадјивања наших медитеранских партнера платити. За то морају постојати строга правила, која би омогућила интервенцију Европе у економски развој других земаља, како би се спречило да поново упадну у кризу", нагласио је он.

Гузенбауер је и даље уверен у економски повратак САД, истичући да, и поред свих унутрашњополитичких препрека, сви суштински подаци даље говоре у корист те земље. "САД су јако флексибилне и имају јефтину енергију, што води ка широј реиндустријализацији. Из ЕУ се сели енергетски захтевнија индустрија", указао је он.

Гузенбауер је, на питање како да је баш проузрокивач кризе боље исту савладао, казао да су у САД банке брже и боље саниране и да су сада поново у потпуности делотворне. У Европи, према његовим речима, то је само ограничено случај, а уз то су САД одустале о скупих ратних авантура, чиме им остаје више пара за развој.

Везано за конкурентност ЕУ према САД он је истакао да Европа мора смањити трошкове енергије, који су за индустрију постали релевантнији од трошкова радне снаге. "Код конкурентности око трошкова радне снаге постићићемо само нешто ако будемо имали јефтине трошкове енергије. Ту је реч одакле долази енергија, да ли је Европа спремна да са Русијом уђе у посао", објаснио је он. С тим у вези је указао да је пројекат гасовода "Набуко" био супротан руским интересима, да Европа буде независнија од Русије.

"То је пропало и сада је потребно размислити шта се може урадити са Русима како би се дошло до јефтиније енергије. Истовремено се мора смањити и протрошња енергије, јер енергетска ефикасност и даље представља најбољи облик добијања енергије. Ту имамо огромне неискоришћене потенцијале. Ми смо само једнострано полагали на обновљиве изворе енергије, и то по цени која није конкурентна", казао је Гузенбауер.

Он је истакао да треба рачунати са умереним привредним растом у Европи, и да тренд губитка удела у светској привреди не може да се заустави, због конкуренције Кине, Индије, Бразила, због чега је потребан додатни програм запошљавања, у циљу смањења незапослености.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер