Početna strana > Hronika > Aleksis Cipras: Dosta ucena, plan kreditora je ponižavajući, mere štednje nepodnošljive, idemo na referendum 5. jula
Hronika

Aleksis Cipras: Dosta ucena, plan kreditora je ponižavajući, mere štednje nepodnošljive, idemo na referendum 5. jula

PDF Štampa El. pošta
subota, 27. jun 2015.

Grčki premijer Aleksis Cipras odlučio je da prepusti narodu odluku o budućnosti zemlje i posle hitne sednice kabineta zakazao je referendum za nedelju, 5. jul.

U obraćanju naciji, Cipras je rekao da je plan kreditora "ponižavajući" i ocenio da su mere štednje koje su zatražene "nepodnošljive".

"Posle pet meseci teških pregovora, naši partneri su, nažalost, izneli predlog koji je ultimatum grčkoj demokratiji i grčkom narodu. Ultimatum koji je suprotan temeljnim principima i vrednostima Evrope", rekao je on.

Kako navodi britanski "Gardijan", Cipras se tako odlučio za dramatičan potez zbog kog će cela Evropa biti na iglama do sledećeg vikenda.

"Pred nas su stavili ultimatum i istorijska odgovornost naše zemlje i našeg naroda je da na taj ultimatum odgovorimo", rekao je Cipras.

Cipras je rekao da će na tom referendumu biti doneta "istorijska odluka" i da je obavestio lidere Francuske i Nemačke, kao i šefa Evropske centralne banke Marija Dragog o svojoj odluci.

"Zatražio sam da produže rok za pomoć na još samo nekoliko dana kako bi mogao da se završi ovaj demokratski proces", rekao je Cipras.

Grci će tako sledećeg vikenda sa "da" ili "ne" odgovarati na pitanje da li žele da pristanu na povećanja poreza i smanjenje penzija u ukupnoj vrednosti od 8 milijardi evra, što zahtevaju EU, ECB i MMF, kako bi pustili novu tranšu pomoći grčkoj ekonomiji.

"Ovi predlozi, koji očigledno narušavaju evropska pravila i osnovna prava na rad, jednakost i dostojanstvo, pokazuju da cilj nekih partnera i institucija nije bio da se nađe rešenje koje odgovara svim stranama, veće poniženje jednog naroda", rekao je Cipras.

Cipras se naciji obratio samo nekoliko sati nakon što se vratio sa nove ture pregovora u Briselu i nakon što je objavljeno da su Grci odbili poslednje zahteve kreditora.

"Poštovaću rezultat, kakav god da bude", rekao je Cipras.

Nešto ranije, nemačka kancelarka Angela Merkel je apelovala na grčku stranu da prihvati predlog što pre i ocenila da je ponuda "izuzetno velikodušna".

Pojedini ministri u grčkoj vladi su posle hitne sednice nazvali zahteve kreditora "varvarskim", a ministar za razvoj Panajotis Lafazanis je rekao da će pozvati sve građane da na referendumu glasaju protiv predloga Evrope.

"Grci će glasno i jasno reći 'ne' na ovom referendumu", rekao je on.

Grčke opozicione stranke užasnute odlukom Vlade o referendumu

Objava premijera Aleksisa Ciprasa da će 5. jula u Grčke biti sproveden referendum o uslovima kreditora za dobijanja međunarodne finansijske pomoći, užasnula je opozicione partije a ispred bankomata u Atini tokom noći su se stvorili redovi građana koji žele da povuku svoj novac.

Ultradesničarska Zlatna zora je jedina opoziciona stranka koja nije osudila odluku Vlade koju je Cipras saopštio posle ponoći na televiziji. On je rekao da su kreditori tražili od Vlade da usvoji predlog kojim bi na pleća grčkog naroda pao "nov, neizdrživ teret", i pozvao građane da 5. jula na referendumu "odgovore na ultimatum".

Glavna opoziciona stranka, konzervativna Nova demokratija ocenila je da radikalna levičarska vlada Grčke zastupa izlaz iz evrozone i Evropske unije.

"Cipras je doveo zemlju do apsolutne pat pozicije. Između neprihvatljivog sporazuma i napuštanja Evrope", rekao je šef Nove demokratije Andonis Samaras.

Međutim, zvaničnici grčke vlade insistiraju na tome da referendum neće biti o promeni valute, to jest o vraćanju sa evra na drahmu. Ministar odbrane, desničar Panos Kamenos - koalicioni partner Ciprasa, rekao je državnoj televiziji ERT da nema načina da Grčka napusti evro, s obzirom da u pravilima evrozone nije predviđen slučaj izbacivanja neke zemlje članice. U podne je zakazana hitna sednica Parlamenta, radi ratifikacije odluke o referendumu. Vlada na čelu sa levičarskom Sirizom ima dovoljnu poslaničku većinu da referendum bude sproveden u delo. ; Cipras je objasnio da će pitanje na referendumu biti prihvatanje ili odbijanje uslova koje je kreditorska trojka - Evropska komisija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond - postavila pred Grčku za dobijanje novog sporazuma o pomoći, kojim bi ona izbegla bankrot.

Međutim tek danas će se u Briselu sastati ministri finansija 19 zemalja evrozone radi, kako se najavljuje, poslednjeg pokušaja da se dođe do obostrano prihvatljivog sporazuma.

Atina je saopštila i da će se njeni pregovarači danas sastati sa šefom Evropske centralne banke Mariom Dragijem.

Uplašeni Grci već mesecima povlače novac iz banaka, a od sinoć su se formirali redovi građana ispred bankomata u Atini gde čeka ispred mnogih čeka i po više od 20 ljudi.

Jedan od njih, Jorgos Pistevos, kaže da mu je uspelo da povuče 700 evra, koliko je dnevni limit, da mu drugi put nije uspelo, ali da će ponovo pokušati sutra. On je došao ispred bankomata čim je video vesti na televiziji jer, kako je objasnio, ne zna šta će se dešavati. Cipras je rekao da će danas pitati kreditore da sadašnji program pomoći Grčkoj, čije važenje ističe 30. juna, produže za još nekoliko dana.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner