четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Алексис Ципрас: Доста уцена, план кредитора је понижавајући, мере штедње неподношљиве, идемо на референдум 5. јула
Хроника

Алексис Ципрас: Доста уцена, план кредитора је понижавајући, мере штедње неподношљиве, идемо на референдум 5. јула

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. јун 2015.

Грчки премијер Алексис Ципрас одлучио је да препусти народу одлуку о будућности земље и после хитне седнице кабинета заказао је референдум за недељу, 5. јул.

У обраћању нацији, Ципрас је рекао да је план кредитора "понижавајући" и оценио да су мере штедње које су затражене "неподношљиве".

"После пет месеци тешких преговора, наши партнери су, нажалост, изнели предлог који је ултиматум грчкој демократији и грчком народу. Ултиматум који је супротан темељним принципима и вредностима Европе", рекао је он.

Како наводи британски "Гардијан", Ципрас се тако одлучио за драматичан потез због ког ће цела Европа бити на иглама до следећег викенда.

"Пред нас су ставили ултиматум и историјска одговорност наше земље и нашег народа је да на тај ултиматум одговоримо", рекао је Ципрас.

Ципрас је рекао да ће на том референдуму бити донета "историјска одлука" и да је обавестио лидере Француске и Немачке, као и шефа Европске централне банке Марија Драгог о својој одлуци.

"Затражио сам да продуже рок за помоћ на још само неколико дана како би могао да се заврши овај демократски процес", рекао је Ципрас.

Грци ће тако следећег викенда са "да" или "не" одговарати на питање да ли желе да пристану на повећања пореза и смањење пензија у укупној вредности од 8 милијарди евра, што захтевају ЕУ, ЕЦБ и ММФ, како би пустили нову траншу помоћи грчкој економији.

"Ови предлози, који очигледно нарушавају европска правила и основна права на рад, једнакост и достојанство, показују да циљ неких партнера и институција није био да се нађе решење које одговара свим странама, веће понижење једног народа", рекао је Ципрас.

Ципрас се нацији обратио само неколико сати након што се вратио са нове туре преговора у Бриселу и након што је објављено да су Грци одбили последње захтеве кредитора.

"Поштоваћу резултат, какав год да буде", рекао је Ципрас.

Нешто раније, немачка канцеларка Ангела Меркел је апеловала на грчку страну да прихвати предлог што пре и оценила да је понуда "изузетно великодушна".

Поједини министри у грчкој влади су после хитне седнице назвали захтеве кредитора "варварским", а министар за развој Панајотис Лафазанис је рекао да ће позвати све грађане да на референдуму гласају против предлога Европе.

"Грци ће гласно и јасно рећи 'не' на овом референдуму", рекао је он.

Грчке опозиционе странке ужаснуте одлуком Владе о референдуму

Објава премијера Алексиса Ципраса да ће 5. јула у Грчке бити спроведен референдум о условима кредитора за добијања међународне финансијске помоћи, ужаснула је опозиционе партије а испред банкомата у Атини током ноћи су се створили редови грађана који желе да повуку свој новац.

Ултрадесничарска Златна зора је једина опозициона странка која није осудила одлуку Владе коју је Ципрас саопштио после поноћи на телевизији. Он је рекао да су кредитори тражили од Владе да усвоји предлог којим би на плећа грчког народа пао "нов, неиздржив терет", и позвао грађане да 5. јула на референдуму "одговоре на ултиматум".

Главна опозициона странка, конзервативна Нова демократија оценила је да радикална левичарска влада Грчке заступа излаз из еврозоне и Европске уније.

"Ципрас је довео земљу до апсолутне пат позиције. Између неприхватљивог споразума и напуштања Европе", рекао је шеф Нове демократије Андонис Самарас.

Међутим, званичници грчке владе инсистирају на томе да референдум неће бити о промени валуте, то јест о враћању са евра на драхму. Министар одбране, десничар Панос Каменос - коалициони партнер Ципраса, рекао је државној телевизији ЕРТ да нема начина да Грчка напусти евро, с обзиром да у правилима еврозоне није предвиђен случај избацивања неке земље чланице. У подне је заказана хитна седница Парламента, ради ратификације одлуке о референдуму. Влада на челу са левичарском Сиризом има довољну посланичку већину да референдум буде спроведен у дело. ; Ципрас је објаснио да ће питање на референдуму бити прихватање или одбијање услова које је кредиторска тројка - Европска комисија, Европска централна банка и Међународни монетарни фонд - поставила пред Грчку за добијање новог споразума о помоћи, којим би она избегла банкрот.

Међутим тек данас ће се у Бриселу састати министри финансија 19 земаља еврозоне ради, како се најављује, последњег покушаја да се дође до обострано прихватљивог споразума.

Атина је саопштила и да ће се њени преговарачи данас састати са шефом Европске централне банке Мариом Драгијем.

Уплашени Грци већ месецима повлаче новац из банака, а од синоћ су се формирали редови грађана испред банкомата у Атини где чека испред многих чека и по више од 20 људи.

Један од њих, Јоргос Пистевос, каже да му је успело да повуче 700 евра, колико је дневни лимит, да му други пут није успело, али да ће поново покушати сутра. Он је дошао испред банкомата чим је видео вести на телевизији јер, како је објаснио, не зна шта ће се дешавати. Ципрас је рекао да ће данас питати кредиторе да садашњи програм помоћи Грчкој, чије важење истиче 30. јуна, продуже за још неколико дана.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер