недеља, 30. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вулин: Зауставите кампању против грађанина Вучића, у Србији је најопаснија ствар бити члан Вучићеве породице или пријатељ
Хроника

Александар Вулин: Зауставите кампању против грађанина Вучића, у Србији је најопаснија ствар бити члан Вучићеве породице или пријатељ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. јун 2014.

Београд - Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин затражио је данас од ОЕБС-а, представника великих сила и струковних удружења да зауставе кампању против, како је навео, грађанина Александра Вучића и његове породице оценивши "да је у Србији најопаснија ствар бити члан Вучићеве породице или пријатељ".

Он је затражио заустављање кампање или да бар, како каже, открију разлог због којих то чине.

Вулин је у писаној изјави оценио да у Србији има медијске и сваке друге слободе за све осим за Александра Вучића и његову породицу.

 - Можете критиковати председника Владе, председника СНС-а, министре у влади, коалиционе партнере у Влади, али престаните да се бавите породицом Александра Вучића и престаните да сматрате неопростивим прекршајем ако било где и било кад неко каже нешто позитивно или дели ставове Александра Вучића - истакао је министар који је и председник Покрета социјалиста.

Он је оценио да је "најопаснија ствар" бити члан породице или пријатељ Александра Вучића "у којој ОЕБС и велике силе и струковна удружења, сви којима је стало до слободе и права човека морају да реагују" и покажу да то није Србија какву желимо.

- Тражим од ОЕБС-а, представника великих сила, струковних удружења да зауставе кампању против грађанина Александра Вучића и његове породице или нам бар открију разлога за њено вођење - навео је Вулин.

Министар је посебно истакао да синоћни напад на брата Александра Вучића и, како је навео, константно представљање Вучића и његове породице као "зла и највећег проблема у Србији" нису могући у земљи у којој правила нису иста за све.

Заменик шефа Мисије ОЕБС у Србији Пола Тиди изјавила је синоћ да постоје озбиљни проблеми по питању слободе медија у Србији, а да се на унапређењу слободе говора и медија већ ради заједно са владом, невладиним сектором и интелектуалцима.

(Блиц)

Вулин: Држава ће пресудити о Закону о раду

Скупштина Србије ће дати задњу реч када се ради о Закону о раду, али ће се слушати и реч социјално-економског савета, синдиката и послодаваца, поручује министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.

Ни социјално-економски савет, ни учесници социјалног дијалога не могу да преузму улогу скупштине, рекао је Вулин.

"Не можемо ми да одлучимо сами шта је добро, а шта је лоше, скупштина је та која даје задњу реч, али ћемо слушати и реч социјално-економског савета, и синдиката и послодаваца", рекао је Вулин на конференцији за новинаре, преноси Танјуг.

Указујући да има несугласица, он је истакао да ће се трудити да се нађе најмањи заједнички именитељ.

Према његовим речима, синдикати не желе да разговарају о проширеном дејству колективног уговора и о било каквим променама када су надокнаде у питању док послодавци не желе да разговарају о томе да се надокнаде оставе на потпуно исти начин, и не желе да разговарају о томе да проширено дејство колективног уговора буде предвиђено законом.

"Имате потпуно супротстављене ставове где ће држава на крају морати да пресуди. Мораће да каже шта држава сматра вишим интересом", рекао је Вулин објашњавајући да предлог закона о раду има више од 200 чланова, а да се ова питања тичу око десет чланова.

Истакао је да су сви упознати са тим проблемима, али да сви имају своје ставове, некад позитивне, некад негативне.

Када је реч о колективном преговорима, Вулин је истакао да је то важна институција синдикалне борбе. Ипак, како је рекао, она је показала и своје лошије стране.

"Ми смо дали веома елегантан предлог којим се излази у сусрет и синдикатима и послодавцима, а где се обезбеђује да већина предузећа буде под дејством проширеног колективног уговора, али да се то не регулише законом већ на други начин", рекао је Вулин.

Нагласио је да се социјално-економском савету посвећује велика пажња и са великим поштовањем се говори о њему.

"Социјално-економски савет ће у наредних неколико дана, када га закаже председавајући бити у позицији да каже шта мисли о конкретном предлогу и да да евентуалне примедбе на њега", рекао је Вулин.

Прекршајне пријаве против десет агенција

Инспекцијски надзор у 13 највећих агенција за физичко-техничко обезбеђење показало је да од 9.000 запослених, 2.700 њих је ангажовано на основу уговора о стручном усавршавању, рекао је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања додајући да су против 10 агенција поднете прекршајне пријаве.

Истакао је да уговор о стручном усавршавању није радни однос, да по њему радници не морају да буду плаћени, да не мора да се плаћа ниједан порез ни допринос осим за здравствено осигурање, и ништа више.

"Јасно је да на овом примеру послодавци покушавају и врло успешно избегавају да уплате порезе и доприносе и да оштете буџет Србије", рекао је Вулин представљајући резултате досадашњег рада и будуће приоритетне активности Инспектората за рад на борби против сиве економије и рада на црно.

Према његовим речима, процењује се да у области физичко-техничког обезбеђења има 50.000 запослених, а уколико је процена која је нађена тачна и уколико може да се примени на тај број запослених, то би значило да су радници пријављени само на минималцу и да држава месечно губи 102 милиона динара или годишње милијарду и 200 милиона динара.

Указујући да је један од приоритета Министарства рада појачавање улоге инспекцијског надзора како би се сузбила сива економија, али како би се и помогло радницима и послодавцима, он је рекао да ће се истраживање спровести и у свим другим делатностима додајући да је таква пракса пронађена и у пекарама, фризерским салонима...

Према његовим речима, ту се уговор о стручном усавршавају користи само да би се избегли порези и дорпиноси. Он је истакао и да таква пракса може бии посебно опасна у ФТО-у јер се ради о лицима која брину о нечијој безбедности, носе оружје.

Истакао је да би то питање требало да буде регулисано Правилником који у случају ФТО-а доноси министарство унурташњих послова.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер