среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вулин: Поглавље 35 није замена за бриселски дијалог Београда и Приштине
Хроника

Александар Вулин: Поглавље 35 није замена за бриселски дијалог Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јануар 2014.

БРИСЕЛ - –Министар без портфеља задужен за Косово Александар Вулин изјавио је након данашњег скрининга о поглављу 35 преговора о придруживању да тај процес не отвара нове теме у дијалогу Београда и Приштине о нормализацији односа.

“Поглавље 35 није замена за бриселски дијалог нити могућност да се отварају нове теме, рекао је Вулин након више од пет сати разговора делегација владе Србије са функционерима Европске комисије (ЕК) и Службе за спољне послове (ЕЕАС).

Он је скренуо пажњу да је поглавље 35, везано за нормализацију односа Београда и Приштине, новина како за Србију тако и за ЕУ и да не постоји преседан у пракси, тако да ће проблеми морати да се решавају у ходу.

"Поглавље 35 није место где ће се решавати статусна питања, нити постоји притисак у том правцу", рекао је он и навео као пример данашњи разговор о полицији, током кога је само констатовано шта је досад урађено по том питању, а шта тек треба да се уради.

Он је рекао да би волео да се преговори о поглављу 35 отворе ове године, али да не зна да ли ће се то десити.

"Нико не зна када и које ће поглавље бити отворено", истакао је он.

Вулин, који је уз саветника председника Србије Марка Ђурића предводио делегацију у којој су били и државни секретар Вељко Одаловић и официр за везу са Приштином Дејан Павићевић објаснио је да је данас одржан и експланаторни и билатерални скрининг, што значи да су обе стране представиле своје виђење процеса нормализације.

Скрининг је обавезни део припрема за отварање сваког од укупно 35 поглавља у процесу придруживања, а у случају Србије поглавље 35 је везано за Косово, чиме је нормализација односа са Приштином повезана са преговорима са ЕУ.

“Све што буде завршено у оквиру дијалога са Приштином биће аутоматски пребацивано у поглавље 35", истакао је он.

Ђурић је рекао да је циљ делегације Србије да причу о Бриселском споразуму представи у позитивном светлу.

"Веома је значајно што је скрининг протекао у доброј атмосфери, а важно је што поглавље 35 неће постати замена за бриселски дијалог", истакао је он и додао да је ЕУ у том смислу дала недвосмислене гаранције.

Србија је данас завршила скрининг о поглављу 35, а скрининзи о поглављима 32, 23 и 34, која се тичу правосуђа, полиције и контроле финансија завршени су још прошле године.

За сутра је предвиђен скрининг о поглавју 2, које је везано за слободно кретање радника.

Након сваког скрининга, Европска комисија ће сачинити извештај земљама чланицама о усклађености планова Србије и ЕУ у вези са применом Бриселског споразума, а оне ће потом у оквиру Европског савета одлучивати када ће које поглавље бити отворено.

Ђурић: Позитивна атмосфера на скринингу

Скрининг о поглављу 35 који је јутрос почео у Бриселу, одвија се у позитивној атмосфери, а циљ делегације је да покаже да је прича о Бриселском споразуму прича о успеху, рекао је новинарима саветник председника Србије Марко Ђурић.

"Дискусија је добро почела, а позитивна атмосфера са јучерашње међувладине конференције се наставља", рекао је Ђурић у паузи скрининга, током кога ће делегација Србије са експертима ЕУ заједнички сагледати резултате и очекивања од процеса нормализације односа Београда и Приштине.

"Утврдићемо шта је досад урађено у вези са Бриселским споразумом, а шта тек предстоји", рекао је Ђурић, истичући да је циљ делегације Србије да Бриселски споразум представи као причу о успеху.

Осим Ђурића, у делегацији Србије су министар без портфеља задужен за Косово Александар Вулин и официр за везу у Приштини Дејан Павићевић, док ЕУ представљају високи функционери Европске службе за спољне послове и Европске комисије Роберто Ђентилини и Миријам Феран.

"Познајемо актере и знамо шта можемо да очекујемо", истакао је Ђурић.

Он је изразио очекивање да ће српска делегација до краја дана сазнати више детаља о томе шта шта су очекивања ЕУ када је реч улози Србије на Косову.

"Србија има позитивне резултате и много тога да каже", рекао је Ђурић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер