недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић на "Конвенту НВО за ЕУ": Замрзнути конфликт није решење за проблем Косова, протоком времена у бољој позицији ће бити друга страна; Хапшење Ђурића није режирано
Хроника

Вучић на "Конвенту НВО за ЕУ": Замрзнути конфликт није решење за проблем Косова, протоком времена у бољој позицији ће бити друга страна; Хапшење Ђурића није режирано

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. март 2018.

 Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су пред Србијом две опције када је питању решење косовског проблема.

Он је истакао и да је реалнији предлог опстанка замрзнутог конфликта.

„Највећи број учесника унутрашњег дијалога о Косову залагао се за очување статуса кво и очување замрзнутог конфликта и да чекамо неке боље прилике“, рекао је Вучић на округлом столу у оквиру унутрашњег дијалога о Косову.

Он је казао да је сам противник таквог решења и да протоком времена Србија неће добити ништа, већ ће у бољој позицији бити друга страна.

Вучић је рекао да ће разговори Београда и Приштине бити настављени, али да се не зна како и у ком форматуи.

„Када испуните све што је потписано бићемо спремни да разговоре наставимо“, поручио је Вучић.

Он је рекао да је циљ албанске стране да по сваку цену освоји север КиМ и оствари пут суверенитет.

Вучић је говорећи о хапшењу директора Канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића и упада снага косовске полиције на север Косова, рекао да је Приштина је то радила да прикрије протеривање гулениста (особа повезаних са организацијом Фетулаха Гулена из Турске, а „то је била и штих проба заузимања севера“.

Вучић се осврнуо и на силу коју је недавно применила косовска полиција против српског народа, истичући да је видео нека истраживања и чуо да 83 одсто грађана Србије мисли да је тешки напад на Марка Ðурића – намештен, режиран…

„Зар мислите да је то реално и могуће? Нема у Србији 83 одсто идиота, немогуће је да их буде“, казао је он

Да се сагласимо с независношћу, да је формално не признамо?

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је заједнички именитељ свих излагања на Националном конвенту у оквиру унутарснсјег дијалога о КиМ да треба да се сагласимо са независношћу Косова, али да је формално не признамо.

- Да видимо шта је то што можемо да извучемо за српску заједницу и да видимо шта можемо да обезбедимо за будућност Србије у ЕУ - додао је Вучић сумирајући оно што је данас чуо од представника Националног конвента о ЕУ на дебати у оквиру унутрашњег дијалога, у Палати Србија.

Председник је након првог панела, на којем се разговарало о решењу питања КиМ, рекао да, на пример, није реч о решењу и заштити цркава и манастира, већ је реч о државно правном статусу, а да се сва друга питања после лакше могу решити.

Приšтина у оквиру дијалога није хтела уопšте да разговара о имовини, ни српској, ни државе Србије.

Како је рекао, о томе нису хтели никада да разговарају, а из ЕУ кажу да о томе може да се разговара само ако се обе стране сложе....

- И тако то иде - констатовао је.

Он је указао да, на пример, сада хоће да разговарају о енегетици и то због интереса једне велике европске силе, Немачке, и то ће покушати из Приштине да наметну као питање, а да питање ЗСО и даље не буде решено и да се та заједница не формира.

Према његовим речима, да Срби нису испунили нешто из споразума - имали би сукобе, барикаде и опет би за све Срби били криви.

Кључ је будућност Србије, не колико волимо нашу прошлост

Председник Србије Александар Вучић најавио је данас да ће се његова Платформа за решавање питања КиМ заснивати на потребама Србије и опстанку наше земље у будућности, а не на томе колико волимо сопствену прошлост.

- „То решење неће бити гажење Србије“ - поручио је он на крају првог панела „Политички аспекти свеобухватног решења косовског питања“ Националног конвента о ЕУ, у оквиру унутаршњег дијалога.

Рекао је да ће, када буде представљао платформу говорити и о томе шта нас очекује у будућности ако ствари не променимо.

Оливер Ивановић је тражио хитно формирање ЗСО

Вучић је подсетио да је Оливер Ивановић од њега, на последњем састанку који су имали, тражио да хитно иде у формирање ЗСО, јер Срби то треба сами да ураде, пошто пет година чекају на испуњење те обавезе из Бриселског спорзаума.

У вези убиства Ивановића подвукао је да неће да прихвати инсинуације и пребацивања да су за то криви Срби и мафијашке структуре, пошто, ваљда - приметио је иронично - од Пећи до Приштине живе препоштени људи.

- „Биће интересантно да видимо окончање тог случаја засновано на доказима. Наши органи воде истрагу, биће интересантно да се подаци упореде и интереснатно у ком смеру иду истраге - нагласио је он.

Вучић се осврнуо и на силу коју је недавно применила косовска полиција против српског народа, истичући да је видео нека истраживања и чуо да 83 одсто градјана Србије мисли да је тешки напад на Марка Ђурића - намештен, режиран...

- „Зар мислите да је то реално и могуће? Нема у Србији 83 одсто идиота, немогуће је да их буде“ - казао је он.

Указао је да чим неко из власти изговори нешто бива проглашен издајником, те замолио да се не примењују двоструки стандарди.

Вучић је пренео да се у свим разговорима, које је имао у Бриселу, делегација Београда трудила да се нађе компромис.

- „Никада друга страна није желела да разговара о суштинским разликама у виђењу ситуације на КиМ. Постављало се само питање када ће Србија да призна и омогући улазак у УН. Суштинског садржаја у разговорима није било“ - рекао је Вучић.

Указао је како постоје двоструки аршини медјународне заједнице по питању поштовања резолуција УН, подсетивши да су ЕУ осудиле САД због кршења резолуције у вези Јерусалима, а да су сви заједно кршили резолуцију 1244 када је била у питању Србија.

Рекао је да је у прошлости прављено много грешака, да није било лако, и да не може да каже да су за све криви Тадић и Коштуница, али је додао да смо на Косову изгубили суверенитет 1999, и да је најтежа грешка био излазак пред Медјународни суд правде тражећи мишљење о независности Косова.

- „Та грешка је толико тешка да данас имамо проблема да утичемо на КиМ. У сваком разговору у последњих шест месеци не постоји састанак у којем то Србији није предочено - рекао је Вучић.

Казао је да у Србији, али и на Косову код Албанаца морамо да променимо мишљење једних о другима, и да не гледмао једни на друге као на бића која су испод нас.

- „Мислим да бисмо морали да имамо другаћији приступ, да покушавамо да разумемо и интересе других и решавамо све мирним путем“ - казао је он.

Вучић је казао да је потребно пре свега у ЕУ да има разумевање да је тешко да Србија прихвати да изгуби све, да буде понижена, и да ако тога нема није могуће да се Србија залаже бескомпромисно за компромис, тражећи и проналажећи оно што би могло да буде незадовољавајуће решење за обе стране или по мало задовољавајуће за обе стране.

Решење за мир у региону и несметан пут Србије ка ЕУ

Радна група Националног конвента о ЕУ за Поглавље 35 предочила је данас председнику Србије Александру Вучићу, на дебати у оквиру унутрашњег дијалога, да очекује такво реšење за Косово и Метохију које ће очувати мир и безбедност у региону и несметан пут Србије ка ЕУ.

Платформа за израду свеобухватног решења косовског питања такође мора бити у складу са међуанродним контекстом, указује Радна група за Поглавље 35, чији ставови су прочитани данас на дебати Националног конвента организованој у оквиру унутрашњег дијалога о Косову.

Када је реч о миру у региону и безбедности грађана, Радна група наглашава да свако заоштравање односа доводи до нових тензија, које не иду у прилог решавању косовског питања, отежавају живот Србима на Косову и доводе до нових подела у друштву.

Изградња трајног мира, како указује, подразумева успостављање владавине права.

Предлог свеобухватног решења за нормализацију односа Београда и Приштине треба да омогући несметан пут Србије ка чланству у ЕУ, у складу са обавезама које је Србија већ прихватила Преговарачким оквиром ЕУ за Србију, наглашава Радна група.

Предлог решења, како додаје, треба тражити у складу са међународним контекстом, на бази реалних користи и трошкова за грађане Србије, у сарадњи са међународном заједницом, пре свега са ЕУ, и у компромису са институцијама на Косову.

Радна група подвлачи да је неприхватљив сваки предлог решења који је израз максималистичких захтева једне или друге стране.

Преговори Београда и Приштине морају, како указује Радна група, бити настављени у доброј вери и уз пуну посвећеност обе стране за изналажење свеобухватног решења.

Одустајање од преговора и примене већ договорених споразума представља велику опасност по читав процес нормализације односа и доводи до јачања неповерења у искрене намере две владе да обезбеде нормалан живот и просперитрет грађанима, наводи се у ставовима Радне групе.

Чланице Радне групе константју недостатке у начину на који је до сада вођен унутрашњи дијалог и сматрају да је потребно уложити додатне напоре за вођење дијалога у институцијама, пре свега у Скупштини Србије.

Потребно је наставити са унутрашњим дијалогом и након јавног представљање Платформе о решењу косовског питања, у форми која омогућава отворени и конструктивни дијалог између представника власти, опозиције, организација цивилног друштва и других заинтересованих страна, јер је то једини начин да се постигне друштвени консензус, обебеди примена и осигура одрживост предложеног решења, наводи Радна група на Конвенту који је отворио председник Србије Александар Вучић.

Шта год да урадимо, кајаћемо се

Вучић је изјавио да се Србија по питању Косова налази између чекића и наковња и да ће будућност целе земље зависити од тога шта ће држава да уради у наредних шест месеци до две године.  

"Ми смо између чекића и наковња и шта год да урадимо, кајаћемо се. Будућност целе Србије зависиће од тога шта ћемо да урадимо у наредних пола године, годину или две. Надам се да западни део међународне заједнице разуме да не могу Срби да се сагласе у свему са онима који су одмах признали Косово. Срби траже да буду поштовани и да не буду понижени", рекао је Вучић.

Коментаришући ток унутрашњег дијалога, председник је рекао да није превелики оптимиста да ће он изродити консензус, јер му се чини да постоје најмање две супростављене јавности које не слушају једна другу.

Говорећи о економском положају српског народа на Косову, Вучић је рекао да Србија за Косово и Метохију, на различите начине, годишње издваја између 520 и 530 милиона евра и да је зато развој приватног сектора на Косову од кључног значаја за економски опстанак Срба у покрајини.  

Он је рекао да ако се погледају српске средине јужно од Ибра, Србија издваја око 30 пута више новца од власти у Приштини и ЕУ заједно. 

"У појединим јавним предузећима плаћамо плате за хиљаде људи који нису на Косову. Нисмо у стању да прочистимо те спискове јер сваки пут имате револуцију, већу или мању, подржану од свих овде у Србији. И зато некада морамо да подилазимо делу јавности чак и када они нису у праву", рекао је Вучић.

Будућност Србије зависи од тога шта урадимо у годину, две

Вучић је изјавио да су за њега, за разлику од других, животи важнији од територије и поручио да ће будућност целе Србије зависити од онога шта ћемо да урадимо у наредних пола године, годину или две.

Он је, осврнувши се и на помињање поделе КиМ или размене територија, рекао да је његово питање то да ли ће више Срба остати на југу покрајине ако се нешто тако деси или не.

Он је рекао и да је изнет податак да 50 одсто Срба не види свој живот на КиМ у наредних пет година и упитао шта би онда био проценат када би се Србија одрекла КиМ и да ли би он био најмање 80 одсто.

"Ствари нису једноставне и одмах да вам кажем - сагласан сам да су људи важнији од територије - али то изгледа важи само за Србе", рекао је председник Србије и рекао да је и за ЕУ и за САД само територија важна.

Како је рекао, понашају се у стилу, "ви решите да је територија Косова, а после ћемо лако да решавамо ствари".

Он је рекао да је алтернатива тешка и готово немогућа.

Навео је да имамо економски раст, суфицит, простора за улагање..., али и да без европског пута немамо будућност да имамо тако успешну економију.

Како је рекао, тај економски раст и развој, овакав ниво страних улагања, нећемо моћи да одржимо ако будемо имали политичку несигурност и нестабилност.

У том смислу Вучић је навео и да имамо много већа страна улагања од Хрватске на пример, али и додао да та земља има 11 милијарди евра која добија од ЕУ и да све то треба имати у виду.

"Налазимо се између чекића и наковња и шта год урадите кајаћете се", указао је председник Србије.

Додао је да се чују критике што су Срби изашли на косовске изборе и како кажу тиме признају независност, а одмах затим и што више не учествују у институцијама и било чему другом...

"Будућност целе Србије ће зависити од онога шта ћемо да урадимо у наредних пола године, годину или две", рекао је Вучић и додао да се нада да ће тај западни део међународне заједнице да разуме да Срби не могу у свему да се сагласе са онима који су одмах признали независност.

Како је рекао, били смо сведоци припремљеног насиља.

Председник Србије је међутим навео и да Марко Ђурић није ушао "козјом стазом" да ће чекати још мало да се "поломе" да виде како је ушао, а онда ћемо и све обавестити, а такође није ушао ни дан раније, како неки тврде.

Додао је да треба да се поштује право да преговарачи могу слободно да прелазе административне прелазе и запитао да ли би у централној Србији сада требало свакога Албанаца да извучемо из аутобуса "мало пребијемо" па пустимо, јер није поштовао законе Србије.

Он се осврнуо и на коментаре да на сирене у Косовској Митровици није изашао велики број људи рекао да су људи добили стриктан налог да се ниједан метак не испали и не одговара на насиље насиљем.

"Нико није желео са српске стране крвопролиће, желели су неки други".

Како је навео, нашу војску померили нисмо, али је и истакао да то шта ће да користи у разговорима да би смирио ситуацију и да избави људе из заточеништва, је његова ствар коју има по праву и Уставу.

У политичком смислу тешко време је пред нама, рекао је и поновио да економски идемо све боље и све лакше, али и да тога даље неће бити ако "политичке проблеме не решимо".

"Ништа нећемо моћи да имамо и сачувамо уколико не будемо сачували сигурност и мир и то сви они који имају радикална решења треба да знају", поручио је Вучић.

Рекао је и да ћемо до краја године имати просечну плату од 500 евра, али и упозорио да је за то потребна политичка стабилност и сигурност.

(Данас-Н1-Танјуг-РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер