петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер

Google Analytics 4 Tracking

Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Замолио сам Србе на КиМ да одустану од изласка из приштинских институција због одбијања да им се омогући гласање на изборима. Замолио сам их да поверују мом искуству и политичком носу, на шта су они пристали
Хроника

Александар Вучић: Замолио сам Србе на КиМ да одустану од изласка из приштинских институција због одбијања да им се омогући гласање на изборима. Замолио сам их да поверују мом искуству и политичком носу, на шта су они пристали

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. март 2022.

 Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су Срби са Косова на састанку предложили да се изађе из свих инсититуција на Косову због одбијања да им се омогући гласање на парламентарним и председничким изборима 3. априла. Вучић је рекао да их је замолио да одустану од тога, на шта су они пристали, али и обећао да ће имати поново разговоре "8. или 9. априла".

„Имали смо седницу савета за националну безбедност, разговарао сам са Србима с Косова, амбасадоримна Квинте, са амбасадором Руске Федераације у Београду и отправником послова кинеске амбасаде. Најпре смо на седници Савета разматрали све политичке, економске и социјалне аспекте украјинске кризе и проблема с којима се суочавамо, поделили задатке, у најбољој вери и нади да можемо да ублажимо све последице кризе која је захтевна, уговоримо додатне количине нафте за наше резерве, договорили додатне количине млека у праху, које нам креће из једне од земаља ЕУ, хиљаде тона“, рекао је Вучић.

Како је додао, у другом делу седнице, у разговору са Србима с КиМ, разговарали су о одлуци Албанаца да не дозволе одржавање избора 3. априла, и о последицама таквог чина.

"И то није само питање да ли ће Срби моћи да гласају, то није питање ко би од политичара добио највећи подршку, већ је то питање и безбедности, питање политичлког опстанка Срба на КиМ и питање егзистенције Срба. И Бисљими и други су говорили како није тачно да су Албанци су одбили, желим да вас обавестим колико смо ми чинили, на шта смо све пристали, и на карју нису хтели да прихтаве јер су од нас тражили де факто пристанак на независност Косова", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да ништа од тога што је српска страна предложила, за Албанце није било довољно.

"Пристали смо да убацимо да се пита Косово за сарадњу да омогући ОЕБС-у, и да се стави официр за везу српске владе. Ништа од тога им није било довољно. Ми смо се консултовали са нашим експертима, то није значило признање независности. Пристали смо на низ бесмислених ствари само да би Срби могли да изађу и гласају, али су они тражили само једно - да Србија призна независност Косова", казао је Вучић.

Каже и да је након разговора са Србима "први пут имао неусаглашене ставове".

 Замолио сам наше Србе са КиМ, замолио сам их за стрпљење, да избројимо до 10, да се смиримо... замолио сам их да размисле и да поверују мом искуству, мом политичком носу и тренутка у којем се налазимо

"Дужан сам да пренесем прецизно шта се дешавало и да по први пут нисмо могли да имамо договорене и усаглашене активности. То не значи да између нас постоје неке нетрпељивости, већ сам замолио наше Србе са КиМ, замолио сам их за стрпљење, да избројимо до 10, да се смиримо... замолио сам их да размисле и да поверују мом искуству, мом политичком носу и тренутка у којем се налазимо", казао је.

Према његовим речима, Срби с Косова су предложили да се изађе из свих косовских институција.

"Једногласно су тражили не само да се иступи из свих инстутуција одмах, већ да 435 полицајаца на северу остави оружје и напусти регионалну полицију. И људи са југа су се са тим сагласили по први пут, и ја их разумем. Ја сам их замолио, поставио сам питање: ОК, а шта после, није проблем, преузећемо финансијски терет... Али, могли бисмо да уђемо у зачарани круг сукоба без краја", нагласио је Вучић.

Предложио је, каже, да се наставе разговори "око 8. или 9. априла", али и да ће разговарати "о самим изборима".

"Они су рекли да мени лично верују, да траже да их примим опет за који дан, а у међувремену, различите финансијске аспекте ћемо да израчунамо", додао је.

Вучић каже да је амбасадоре Квинте обавестио о дешавањима.

"Очекујем од Квинте да јасно осуди понашање Приштине, да неће бити прича о две стране. Амбасадор Русије је у потпуности разумео ставове, отправник послова Кине ме је саслушао и већ пренео Пекингу, и онда сам се поново вратио на састанак са Србима с КиМ", рекао је Вучић.

Председник Србије је рекао и да "морамо да будемо паметни, да чувамо своје на КиМ, да чувамо своју земљу, да будемо мирни и да сачувамо мир".

Петер Стано: Косово одбило предлог држава Квинте око решења за гласање косовских Срба на изборима у Србији 3. априла

Подсетимо, Петер Стано, портпарол Европске уније, потврдио је да је Косово одбило предлог држава Квинте око решења за гласање косовских Срба на изборима у Србији 3. априла.

"Иако признајемо да је Србија била спремна на проналазак решења – жалимо што консензус између странака на крају није постигнут након одлуке Косова да одбије конструктиван предлог који су изнели из Квинте", навео је Стано на конференцији за новинаре, преноси Радио Слободна Европа.

Претходно је косовски премијер Аљбин Курти изјавио да је потребно постићи договор са Београдом како би се омогућило одржавање српских председничких и парламентарних избора на Косову 3. априла, јавила је Радио-телевизија Србије.

Курти је, на виртуелном састанку са амбасадорима и шефовима дипломатско-конзуларних представништава у Приштини, рекао да власти не желе да ускрате бирачко право Србима на Косову, али да не могу да поступају супротно законима и Уставу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер