недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Не водимо ни проруску, ни прозападну, већ своју политику. За сада не постоји могућност да уведемо санкције Русији, али не знам шта живот доноси. Верујем да ћемо добити фер цену гаса
Хроника

Александар Вучић: Не водимо ни проруску, ни прозападну, већ своју политику. За сада не постоји могућност да уведемо санкције Русији, али не знам шта живот доноси. Верујем да ћемо добити фер цену гаса

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. мај 2022.

Председник Србије Александар Вучић каже за РТС да је на скупу у Давосу говорио о проблемима са којима се суочавамо, као и да сваки дан чујемо поруке признајете независно Косово или уведите санкције. Само је Србија бомбардована и нападнута од стране НАТО земаља, многе од њих су и чланице ЕУ, морате да имате ту врсту посебности у глави када са нама о томе разговарате, поручује Вучић. Истиче и да за сада не постоји могућност да Србија уведе санкције Русији, као и да верује да ће имати коректан и добар разговор са руском страном и да ћемо добити фер цену гаса.

Александар Вучић, у интервјуу за РТС, каже да на скупу "Дипломатски дијалог о Западном Балкану" на форуму у Давосу није било представника Босне и Херцеговине, која је била најчешће помињана.

 

Коментаришући то да ли дипломатија може да помогне будућности региона, ако имамо у виду како се сваки такав састанак заврши, а то су опречни ставови Београда и Приштине, Вучић каже да је добро да се виде наше разлике.

"Када имате толико разлика, у међувремену у дијалогу нисте урадили ништа, онда је логично да се тако завршава. Увек је боље када говорите истину и када не бацамо ствари под тепих и добро је да људи виде све наше разлике. Увек је то искреније, сигурније и сигурно нас неће навести на странпутицу да поверујемо ћемо ствари и проблеме лакше да решавамо", поручује Вучић.

"Да ли је добро? Наравно да није добро, али то знамо већ десетинама година. Ми имамо потпуно различите ставове у односу на Албанце из Приштине и ту нема великих промена у претходним годинама", додаје председник.

"Морате да узмете посебност Србије, само је Србија нападнута од стране НАТО земаља"

Каже да је на том скупу било и светских и регионалних лидера, као и да је говорио о ономе што јесте политика – Европској унији и додао да је на скупу био и специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак.

"Причали смо о паду популарности ЕУ у Србији и која је наша, а која њихова кривица. Можда смо ми криви што не говоримо шта сте нам све помогли и шта радимо заједно, ја стварно мислим да Србија мора да буде на европском путу, то оскрено мислим. Јер, знате, лако је укључити само емоције и политику може ми се да будем против свега – земља мора да живи, земља мора да преживи, земља мора да иде напред и за то нам је потребна Европска унија", каже Вучић.

Навео је да је поред тога говорио и о проблемима са којима се суочавамо.

"То је да сваки дан поруке које чујемо су или признајете независно Косово или уведите санкције. Људи, полако, имамо ми и своју земљу и своје државне органе, имамо своје одлуке и другачију ситуацију. Ви сада причате о територијалном интегритету Украјине, нисте тако причали пре 23 године. Данас причате о подршци резолуцијама УН, када смо ми у питању тада заборавите Резолуцију УН 1244. Морате да узмете посебност Србије, јер заиста посебност постоји, јер само је Србија бомбардована и нападнута од стране НАТО земаља, многе од њих су и чланице ЕУ. Дакле, морате да имате ту врсту посебности у глави када са нама о томе разговарате", наглашава Вучић.

Каже да је то говорио свуда и то врло отворено, као и да мисли да је то нешто што људи од њега и очекују.

"Отворени Балкан има загарантован успех, али нећемо никога да молимо"

Током дана је имао и сусрет са црногорским премијером Дританом Абазовићем којег је позвао да се прикључи иницијативи "Отворени Балкан". На питање да ли мисли да је један од успеха те иницијативе и то што албански парламент није оцењивао резолуцију о Сребреници, тј. да ли је добра економска сарадња за резултат имала и добре политичке односе, Вучић каже да би одговором на то питање Едија Раму довео у тешку позицију.

"Ми имамо добре односе као земље и као народи све више разумевања, ја стварно нећу да доведем ни Раму нити било кога у тешку позицију да бих себе хвалио у домаћој јавности. Нема смисла. Ми имамо поверење једни код других", додао је Вучић.

Истакао је и да је Рама био апсолутно фер у Бриселу и то на нивоу подршке коју смо имали од Мађарске, као и да ни од кога такву подршку нисмо имали.

"За шта треба храбрости, петље, поштовања према нашој земљи и он је то показао, као што ми показујемо према Албанији ту врсту поштовања и наставићемо да показујемо", наводи Вучић.

Указао је да са Северном Македонијом имамо изванредне односе.

"Србија је убедљиво најпопуларнија земља у Северној Македонији, а ко би други био? Људи треба да знају да су Македонцима Срби најближи и обрнуто тако да немамо никаквих проблема", каже председник.

Нагласио је да ће наставити да развијају иницијативу "Отворени Балкан", али да неће никога да моле.

"Нико нама не треба за успех те приче, јер та прича има загарантован успех. Добродошли сте сви увек, а да ли да неког молимо или не? Па зашто бисмо то радили? Људи ће видети много добробити од 'Отвореног Балкана' ја верујем већ и током овог лета, током зиме свакако. Све то иде споро, тешко, под великим међународним притисцима, јер неки немају управљачки волан па им се не свиђа та идеја, неки други су против зато што у томе виде великосрпску идеју, неки трећи су против због не знам чега, а то је једна сјајна идеја која нас све повезује и која нас заједнички води у будућност у којој ми доносимо одлуке о својој судбини – нисмо приморани, нисмо натерани ни од кога другог, ми бринемо о себи, својој деци и својој будућности", објашњава Вучић.

"За сада не постоји могућност да уведемо санкције Русији"

Главна тема скупа у Давосу ипак је била Украјина, а на питање да ли је приметио у сусретима са светским лидерима да му замерају добре односе Србије и Русије, Вучић каже да да му сви замерају.

Говорећи о томе шта су тражили од њега, Вучић каже да знају да то не иде тако лако.

"Они говоре шта је њихова идеја и шта они очекују, а шта ће да траже то је... Како да дођу и кажу 'ајде уведи санкције или лепо изађи напоље. Како да то траже? Не иде то баш тако. То је могло док Србија није била држава", каже Вучић.

На питање постоји ли могућност да Србија уведе санкције Русији, Вучић каже да за сада не постоји таква могућност.

"Шта ће бити у будућности, ја не знам шта живот доноси и како ће све да изгледа. Ја нисам од оних који се заклиње па не испуни нешто, ја више волим да се не заклињем, а да урадим нешто. Увек је тај приступ био много бољи и увек сам том приступу много више веровао него онима који се куну у све на свету, трећи дан знам да ће да ураде другачије", наводи Вучић.

"Верујем да ћемо добити фер цену гаса"

Нагласио је да ми гледамо и боримо се за своје интересе.

"Ко зна и какве претње могу да буду и шта све може да буде, али као што видите прошло је 90 дана – Србија води исту политку, једина у целој Европи. Једна мала земља, бројчано малог, али веома поноситог народа води своју политику – не проруску, не прозападну, води своју политику. Налази се на европском путу, никога није увредила, ничим није допринела сукобу и води самосталну и независну политку. Поносан сам на своју земљу и на руководство које је омогућило да наша земља такву политику води", каже Вучић.

Када је реч о предстојећем разговорима са Руском Федерацијом о гасу, можда и са председником Владимиром Путином, као и која је цена гаса прихватљива за нашу привреду, Вучић каже да не може да инсистира на томе.

"Наша цена гаса после 31. маја би била на тржишту преко 1.000, са транспортом и посредницима 1.300 долара по хиљаду кубних метара, 1.200 или 1.300 долара, то су огромне цене. Верујем да ћемо добити фер цену, увек смо од наших руских партнера имали фер цену, увек смо имали сигурност у снабдевању. За нас оно што је било делимично проблем су количине, верујем да ћемо количине овога пута решити и ја се уздам у то, немам никаквих сумњи да ће резултат могућег разговора бити добар", поручује Вучић.

Истиче да је наша ситуација свакако тешка, као и да морамо да уложимо много новца како бисмо закупили и напунили капацитете у Мађарској.

"Сада вероватно морамо да купимо и овај скупљи гас и да будемо сигурни за зиму и да увек имамо довољно гаса да повучемо, али остаје да направимо заједно са нашим мађарским пријатељима управо све то", наводи Вучић.

Навео је да га је министар финансија Синиша Мали обавестио о разговорима са мађарским министром спољних послова и трговине Петером Сијартом, као и да су они стварно спремни и да смо конкретизовали наше разговоре.

"Хоћу да их потврдим када се вратим у Београд и хоћу да имам и то као елемент у разговору са председником Путином. Верујем да ћемо разговарати и о ситуацији у Украјини, о нашим билатералним односима и многим пројектима које имамо заједнички. Много тема имамо које треба да размотримо са руским председником и верујем да ћемо имати коректан и добар разговор", закључио је Вучић у интервјуу за РТС.

(РТС)

 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер