субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић за "Спутњик": Уколико Харадинај постане косовски премијер Срби ће морати да живе са том чињеницом, дијалог са Приштином ће прећи на председнички ниво
Хроника

Александар Вучић за "Спутњик": Уколико Харадинај постане косовски премијер Срби ће морати да живе са том чињеницом, дијалог са Приштином ће прећи на председнички ниво

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 02. јул 2017.

 Београд -- Председник Србије Александар Вучић изразио је очекивање ће дијалог са Приштином прећи на председнички ниво.

Он је оценио да је важно да се разговор настави јер се тако смањују тензије.

Вучић је у интервјуу за Спутњик рекао да му није лако кад помисли на разговоре у Бриселу али верује да ни косовском председнику Тачију није пријтно да се среће са њим.

"У понедељак путујем у Брисел на неформалне разговоре са албанском страном и данас се за њих припремам. Тај дијалог никада није лак, па кроз све теме и све финесе морамо да продемо унапред. Такав приступ је неопходан да бисмо увек могли да знамо шта су жеље Приштине и како да бранимо своје циљеве," рекао је он.

Он каже да током сутрашњих разговора неће имати прецизно утврђене теме.

"Причаћемо о томе како видимо Косово и Метохију за годину, пет, десет, петнаест година. Важно је да се дијалог настави јер се тако смањују тензије. Север Косова не може да буде угрожен, али разговор је неопходан пре свега због нашег народа на централном Косову, његове егзистенције, сигурности и безбедности. Они су у великој мери препуштени себи јер немамо ни полицијску ни војну нити било какву другу заштиту за њих," рекао је Вучих.

На питање шта се може очекивати од тих разговора кад Приштина не испуњава договорено, он је рекао да Београд наступа јасно и отворено и искрено у складу са ограничењима која се односе на државне интересе док су Албанци све почели да третирају као своје унутраашње питање.

"Албанци су у претходном периоду променили понашање. Све су почели да третирају као своје унутрашње питање и да намећу тезу да немају потребе ни да преговарају са Београдом. Понављају: „То је питање Косова, а ми смо независна држава". Ми смо одговорили: „Добро, ако је тако, немојте ни да преговарате", па да видимо како ће то да им функционише. А онда су схватили да то тако не може да функционише.

Вучић очекује да ће преговори Београда и Приштине бити и званично подигнути на преседнички ниво.

"Мислим да ће се то догодити. Јер ако Срби са КиМ морају да сарадују и разговарају са свима, па и са Харадинајем, тешко да неко може да натера Београд да буде срећан и да седне за сто са неким кога гонимо по потерницама за најтеже могуће злочине," рекао је он.

На питање да ли очекује да Запад прихвати Харадинај ако постане косовски премијер председник Србије каже да верује да би и за Запад то била непријатна ситуација.

"Од западњака сам више пута цуо да би то за њих била непријатна ситуација, али да би радили са сваким кога изаберу Албанци. Срби ће са том чињеницом морати да живе, а Београд не може да буде одушевљен ни Харадинајем ни Куртијем", рекао је он.

Председник каже да између њих не види разлику осим сто се један доказао у борби против Срба, а други још није, па би можда да буде "већи Харадинај и од Харадинаја''.

"У сваком случају, то је компликован процес, али боље да се разговара него да нема дијалога", оценио је он.

На питање да ли има утисак да су ради заштите Срба са Косова прихвата и оно што се не жели јер се они користе као таоци, Вучић одговара потврдно.

"Шта год да кажете у праву сте. Истина је, лако је манипулисати тим чињеницама. Шта год да направите, појави се неко из центра Београда и каже да то није паметно. А кад га питате, хоћеш ли ти да одеш у Доњу Гуштерицу, Угљаре, Велику Хочу, не би отишао ни на седам минута. Не знају ни где су та места, али знају да нам држе придике сваки дан" каже председник.

"Реаговање доказ да имамо српску владу"

Председник Србије Александра Вучић изјавио је у интервјуу за "Спутњик" да су реаговања на састав Владе доказ да имамо "српску Владу која ће радити у интересу Србије".

На констатацију да једни замерају да је, због премијерке, Влада Србије проамеричка, а други кажу да је због појединих министара проруска, Вучић је рекао: Ми имамо српску Владу.

"Грађани имају председника који је Србин, што није најважније, и који ради у интересу Србије. У првом тренутку су се побунили једни због кадрова у Влади, а потом су и други скочили из лонца због неких других министара. То је доказ да имамо српску Владу која ће радити у интересу Србије, истакао је он.

Упитан да ли осећа директне притиске споља, као што је амбасадор САД Кајл Скот рекао, да у Србији постоји "малигни утицај Русије", односно да ли му је неко из Русије, на пример, рекао, "мора Дачић да буде премијер", Вучић је рекао:

"Нисам имао прилику да то ико од мене тражи. Није то ни Скот радио. А и њему смо јавно рекли да не видимо никакав малигни утицај Русије".

Према његовим речима, Србија свима каже да ради коректно са руским, америчким и европским партнерима.

"Али шта год бих рекао, каквих све притисака имам, морао бих да одем у пензију, а ја још нисам за пензију. Али имам белешке од бриселских преговора па надаље и можда их једном и објавим. То би било ц читано штиво. Људи не би веровали какви су све били разговори о Косову, Сребреници и разним другим темама", истакао је Вучић.

Упитан каже ли му амбасадор Русије Александар Чепурин да је утицај Америке страшан овде, Вучић каже: "Није ми то рекао Чепурин."

Поводом статуса Хуманитарног центра у Нишу, он је рекао да Србија није у лакој ситуацији.

"Није једноставно да говорим у свему. Али сви знају да нисмо у лакој ситуацији. Влада ће донети одлуку о том питању", додао је он.

Упитан да ли му је то стварно толико оптерећење, Вучић је рекао: "Јесте, велико. Шта год да уради Влада или неће бити фер и поштено, или ћемо имати другу врсту последица."

Тешко до консензуса за промену Устава

Помињући унутрашњи дијалог о Косову који је најавио, рекао је да је на консултацијама за избор владе представницима странака рекао да је важно за друштво да не стављамо ствари под тепих и да немамо унапред припремљене одговоре него да знамо шта нам је чинити.

"Да знамо тежину положаја на Косову, да знамо колико је Срба, да знамо шта за њих можемо да урадимо и да видимо шта је то што је реално".

Упитан да реагује на коментаре да реалност на Косову значи да жели да прихвати фактичко стање да Косово није у Србији, Вучић је одговорио да о томе уопште није говорио.

"Ја сам као председник Републике положио заклетву држећи десну руку на Уставу Србије и изговарајући речи о Косову и Метохији. То не значи да нисам спреман да чујем шта се заиста дешава на Косову. Питам све политичке хероје који ми замерају — зашто нису 2008. године интервенисали када је Косово противправно прогласило независност. Зашто тад нису решили проблем на свој начин кад су толико храбри. Зашто су покварени? Зашто то сада траже?", рекао је Вучић.

Он је напоменуо да када је говорио о дијалогу за промену Устава, није ни размишљао о Преамбули.

"Сада вам кажем, тешко ћемо доћи до консензуса за промену Устава, али ја желим да отворимо дискусију. Имамо ми две трећине у парламенту, није то проблем, али ја не желим као председник да мењамо Устав без широког договора. Устав се не доноси на силу, па да траје годину, две или пет. То је документ који треба да буде на снази следећих педесет или сто година. Ужасно је важно да тако сви приступимо томе. Дакле, понудио сам дијалог у Србији, а онда сам видео да мало ко жели стварни разговор", рекао је Вучић.

Србија остаје војно неутрална

Према његовим речима, Србија остаје војно неутрална.

"Имамо коректан однос и са НАТО и са ОДКБ, тако ће и да остане и нико нам неће бирати од кога ћемо да купујемо оружје. То сам јавно рекао пред свима", подсетио је он. 

Поновио је да није одговорио увредама из Црне Горе, већ је само рекао да ни НАТО ни Црногорци нити било ко неће нападати Србе ни на Косову и Метохији нити било где друго. Изјава је јасна и фер, сматра он. 

"Мислим да је црногорски званичник Предраг Бошковић позвао Вулина да му каже да је та изјава извучена из контекста или тако нешто. Свакако, то што се Србима догодило деведесетих неће се поновити и то сам рекао и у Јасеновцу и свуда. То сада говорим и као врховни комадант. Никога да нападамо нећемо, али нећемо дозволити ни протеривање и убијање нашег народа", поручио је Вучић. 

Вучић је рекао и да мисли да ће веома брзо да стигну Мигови из Русије и да ће Србија бити значајно сигурнија после дана и недеља које су пред нама. 

"Очекујем скори долазак министра Сергеја Шојгуа, као и долазак тенкова и извиђачких возила. То је за нас значајно. Иако су неке незналице говориле „шта ће нам“. Потребни су нам, то је огромна заштита. То у значајној мери мења ствари за нашу земљу. Наше способности одбрамбене драматично расту у једном дану", нагласио је Вучић. 

Поновио је да ће Србија чувати војну неутралност и независност. 

"Није лако. Борба траје на дневном нивоу. Али, Владе пре нас слале су дневни ред у амбасаде на одобравање, па су га телефонски усвајали. Данас у Србији не владају амбасадори", рекао је он. 

Када бих рекао какве све притиске трпим, морао бих у пензију

Упитан да ли ће као председник увек знати шта влада усваја одговорио је: "Не на дневном нивоу, али стратешки сигурно". 

"Па зар би неко да укине демократију у Србији. Ја сам председник највеће странке у Скупштини која је изабрала Влада. Не мисли ваљда неко да може да нам укине право да као странка која је победила на изборима, да доносимо важне одлуке за земљу", рекао је Вучић. 

Упитан да ли осећа директне притиске споља, као што амбасадор Скат каже, да у Србији постоји „малигни утицај Русије“, као и да ли је му неко из Русије рекао да Дачић мора да буде премијер Вучић је одговорио да није имао прилику да то ико од њега тражи. 

"Није то ни Скат радио. А и њему смо јавно рекли да не видимо никакав малигни утицај Русије. Свима кажемо да радимо коректно са руским, америчким и европским партнерима. Али, шта год бих рекао каквих све притисака имам, морао бих да одем у пензију, а ја још нисам за пензију. Али имам белешке од бриселских преговора па на даље и можда их једном и објавим. То би било читано штиво", сматра Вучић. 

Нисмо у лакој ситуацији око Хуманитарног центра у Нишу

Он није хтео да коментарише писање појединих медија о НИС, јер је, како каже, штампа је слободна у Србији и не би да коментарише писање дневних новина. 

"Партнери смо са Гаспромом и важан је нови договор о складишту. Рудна рента је ниска, али смо то раније потписали и немамо коме да се жалимо, додао је он. 

Упитан како ће се решити проблем са статусом Хуманитарног центра у Нишу Вучић је рекао да "нисмо у лакој ситуацији". 

"Није једноставно да говорим о свему. Али сви знају да нисмо у лакој ситуацији. Влада ће донети длуку по том питању" нагласио је он и додао да је то велико оптерећење јер, шта год да уради влада или неће бити фер и поштено или ћемо имати другу врсту последица. 

Медији се по цео дан баве Трампом и Вучићем

Вучић је оценио и да су председник Америке Доналд Трамп и он у сличној позицији.

"По цео дан се медији баве нама двојицом. Оно што њему раде Њујорк тајмс и ЦНН и мени раде, не та два медија, али по истом принципу", рекао је председник Србије.

Упитан да ли ће до Србије доћи неки гасовод са истока, пошто се изјаловио Јужни ток, Вучић је одговорио да је за нас од кључног значаја нови договор. 

"Оно о чему смо разговарали и са Алексејом Милером, а о томе сам причао и са Бојком Борисовом, навео је он помињући да Руси раде „Турски ток“. 

"Ми смо транзитна земља, али од нас иду кракови ка Републици Српској, БиХ, Приштини, Хрватској и добијамо транзитне таксе. Сваки гасовод који пролази кроз Србију нама одговара, али ово је најбоља варијанта. Ово је велика развојна шанса за нашу државу, економију, индустрију. Комплетну гасну мрежу бисмо изградили", оценио је Вучић. 

Упитан да ли ће га сада када је постао председник бити мање у јавности Вучић је одговорио да неће бити неактиван. 

"Не мислим да се ривалима додворавам причама да ћу мање да радим, практично, да ћу бити лењ да би они били срећни. Радићу марљиво, бићу вредан, обављаћу тешке послове, доносићу одговорне одлуке и мораће на другачији начин да ме победе. Не могу се уздати у моју лењост или неактивност", поручио је.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер