уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: У Србији не можете да говорите "ово је српски, ово мађарски, а ово албански новац" - ко хоће да ствара инвестициону климу не може тако да се понаша
Хроника

Александар Вучић: У Србији не можете да говорите "ово је српски, ово мађарски, а ово албански новац" - ко хоће да ствара инвестициону климу не може тако да се понаша

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. октобар 2018.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је чуо да је Телеком Србија доставио најбољу понуду за куповину албанског Телекома али да је понуда одбијена јер Тирана из политичких разлога није дозволила српској компанији да купи то предузеће.

Он је у Сремској Митровици, где је присуствовао отварању новог постројења италијанске компаније "Лабор Срб" рекао да ће у вези тог случаја сачекати званичне податке.

"Чуо сам од представника Телекома Србија да смо дали најбољу понуду али да је министар телекомуникација Албаније рекао да Србија не може да купи албански Телеком. Ваљда је хтео да каже наш новац не вреди. Не желим у то потпуно да поверујем, али сачекаћу извештај", казао је Вучић одговарајући на питања новинара.

Он је казао да таквих ограничења у Србији нема.

"Како за капитал можете да говорите ово је српски а ово мађарски или албански новац. То је у Србији немогуће, ко хоће да ствара озбиљну инвестициону климу не може тако да се понаша", казао је председник Србије.

Албански медији пренели су раније да је Телеком Србије понудио 60 милиона евра за куповину Телекома Албаније, што се сматра најповољнијом понудом.

Осим Телекома Србије, у конкуренцији су биле и две бугарске компаније, Вивацом, у власништву Спаса Русева и Глобул Телеком.

Телеком Албанија је други по величини оператер у Албанији, а у власништву је Дојче Телекома.

Грађани немају разлога да се плаше страног фактора

Председник Србије Александар Вучић поручио је да грађани не би требало да се плаше "прикривеног деловања спољног фактора" у земљи, јер има много озбиљнијих опасности, а права међу њима је недостатак економске безбедности.

Вучић је то казао на молбу да прокоментарише изјаву представника Безбедносне информативне агенције (БИА) Марка Парезановића на конференцији "Ка безбеднијој Србији", да "најинтензивнију претњу Србији представља прикривено деловање спољног фактора, који најчешће користи механизме својих специјалних служби".

"На тај начин врше се одређене злоупотребе и стављају се у функцију појединци, наглашавам појединци из редова опозиционих политичких партија, поједини делови медија. Такође, није ретка појава да се поједини делови НВО сектора стављају у неку деструктивну и субверзивну функцију. Оно што је релативно нова појава, али није непознаница, то је управо утицај ових негативних и дестуктивних структура према синдикатима", рекао је Парезановић.

Вучић је казао да ће морати да се распита и да не зна у ком смислу је Парезановић то говорио.

Према његовим речима, грађани немају разлога да брину и да се плаше.

Вучић је казао да је он дефинисао три највеће опасности - недостатак економске безбедности, дешавања у региону и дешавања у свету.

"Прва највећа опасност је када немате економску безбедност, када имате галопирајући јавни дуг, али ми смо то све уредили и људи у Србији ће имати ускоро веће плате", навео је он.

На другом месту су дешавања у региону, где према Вучићевим речима спадају и односи са Приштином, које није прокоментарисао.

"Има и других тачака на Балкану, али нећу сада у то да улазим", додао је Вучић.

Трећа могућа опасност су глобална дешавања, попут трговинских санкција и међусобних суочавања, а за које, према Вучићу, Србија није крива и да "треба гледати како да се извучемо из свега тога".

Упозорење Јункера "можда претерано"

Председник Србије изјавио је и да је упозорење председника Европске комисије Жан-Клод Јункера да постоји опасност од рата на Балкану ако ЕУ не учини ништа за пријем земаља тог региона, "можда претерано", али је и додао да не би искључио ту могућност "ако би били препуштени сами себи".

Одговарајући на питања новинара у Сремској Митровици, где је присуствовао отварању новог постројења италијанске компаније "Лабор Срб", Вучић је рекао да је улога Србије да чува мир у региону и да ће зато прећи "преко многих провокација".

Председник ЕК упозорио је да постоји опасност од рата на Балкану ако ЕУ не учини ништа за пријем земаља тог региона.

"Ако Балкану ускратимо ЕУ перспективу можемо да имамо оно што је већ било 90-их година, пре или касније", рекао је Јункер.

Председник Европске комисије признао је да је још дуг пут до европске интеграције тих земаља и да је учињен недовољан напредак у региону који би омогућио интеграцију пре 2025. године.

Јункер је рекао да "ЕУ треба на интензиван начин да се бави Балканом" и да не дозволи "рађање идеје" да ЕУ није озбиљна у погледу перспективе приступања.

Додао је да неке земље чланице ЕУ, не наводећи које, не крију одбојност према пријему тих земаља.

"Терен је још плодан" за нове ратне сукобе у региону, оценио је Јункер инсистирајући да погранични сукоби морају да буду решени пре пријема, како се у ЕУ не би "увезла нестабилност са Балкана".

О изборима у БиХ

Вучић је изјавио да се нада да ће избори у Босни и Херцеговини протећи без сукоба међу Србима.

"Све друго би за Србе било катастрофа", казао је кратко Вучић одговарајући на питања новинара у Сремској Митровици где је отворен други погон италијанске фабрике "Лабор Срб".

У БиХ је у 7 сати почела изборна тишина пред опште изборе за Председништво БиХ, Заступнички дом Парламентарне скупштине БиХ, Заступнички дом Парламента Федерације БиХ, председника и потпредседнике Републике Српске, Народну скупштину РС-а и скупштине кантона у Федерацији БиХ.

Грађани БиХ бирају измедју 7.498 кандидата 518 носилаца мандата, што је готово 15 пута више кандидата него мандата који се бирају.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер