недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић у разговору са амбасадорима земаља чланица ЕУ: Сарадња са ЕУ и пуноправно чланство остају један од кључних спољнополитичких приротета Србије
Хроника

Александар Вучић у разговору са амбасадорима земаља чланица ЕУ: Сарадња са ЕУ и пуноправно чланство остају један од кључних спољнополитичких приротета Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. децембар 2020.

 Председник Србије Александар Вучић разговарао је са амбасадорима земаља чланица Европске уније (ЕУ) у Србији и шефом Делегације ЕУ Семом Фабрицијем о приступним преговорима Србије и ЕУ, стабилности у региону и регионалним пројектима, као и о Европском инвестиционом плану који је Европска комисија представила заједно са Пакетом о проширењу.

Вучић је потврдио да сарадња са ЕУ и пуноправно чланство остају један од кључних спољнополитичких приротета Србије, саопштио је његов кабинет.

Нагласио је да је Србија "искрено посвећена даљим и дубљим реформама којима приступа са одговорношц́у и озбиљношћу" и да кроз сарадњу са институцијама Уније и њених чланица настоји да усвоји и примени најбоље праксе.

"Србија ће наставити да се предано залаже за мир и стабилност у региону кроз унапређење билатералних односа са суседима, као и кроз јачање регионалне сарадње уз поштовање свих закључених споразума", рекао је Вучић и додао да је европска будућност Западног Балкана од изузетног значаја, како за стабилност целог региона, тако и за безбедност и даљи просперитет ЕУ.

Амбасадори су истакли да су декларације о заједничком регионалном тржишту и "Зеленој агенди Западног Балкана" топло поздрављене у Бриселу и у земљама ЕУ, и да добра и чврста повезаност и интеграција региона умногоме олакшава сарадњу Уније са Западним Балканом.

"Чак 70 одсто страних инвестиција долази из земаља чији представници данас седе овде", рекао је Фабрици и додао да Србија може да буде сигурна да ће ЕУ наставити да помаже подржава и улаже у њену привреду.

Фабрици је рекао да ће са Економско-инвестиционим планом за Западни Балкан ЕУ остати најснажнији партнер Србије за привредни опоравак, који ц́е подржати инфраструктуру, и "зелену" и дигиталну транзицију.

"Радују нас најављене реформе владавине права, укључујући реформе правосуђа слободе медија. Управо то представља основу за убрзање процеса придруживања и ми охрабрујемо нову владу да настави са радом и реализацијом у овом правцу", истакао је Фабрици.

Вучић је нагласио да Србија високо цени то што је, упркос изазовима, ЕУ успела да одржи питање проширења на својој агенди, поготово кроз недавно усвајање нове, измењене методологије преговарачког процеса.

"Очекујемо од ЕУ да динамика приступних преговора Србије прати и вреднује наше реформске напоре", рекао је Вучић истакавши да је Србија спремна да са европским партнерима настави да ради на спроводјењу реформи и других заједничких пројеката.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер