четвртак, 14. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић у Прешеву: Мигранти чак и не морају да нам покажу пасоше, јер не можемо знати јесу ли фалсификовани; Грађани Србије треба да се осећају сигурно
Хроника

Александар Вучић у Прешеву: Мигранти чак и не морају да нам покажу пасоше, јер не можемо знати јесу ли фалсификовани; Грађани Србије треба да се осећају сигурно

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. новембар 2015.

Александар Вучић: Мигранти чак и не морају да нам покажу пасоше, јер не можемо знати јесу ли фалсификовани; Грађани Србије треба да се осећају сигурно

Нико не може да предвиди ко ће прећи границу, поручио је премијер Александар Вучић, мислећи на избеглице које свакодневно прелазе српску границу на путу ка ЕУ.

"Контролишемо људе. Ми не можемо знати да ли је пасош који нам покажу фалсификован или не. Они чак не морају ни да нам га покажу", рекао је Вучић и додао да се избеглице региструју, да им се узимају отисци прстију и шака.

Осим тога, премијер је истакао да грађани не морају да брину због терористичких напада, јер ће држава учинти све како би се осећали сигурно и безбедно, и најавио за суботу заједничку вежбу српских оружаних снага.

"Предузете су ванредне мере, које ћемо предузимати и даље", рекао је Вучић.

Он је најавио велику здружену вежбу свих оружаних снага Србије које ће, како је рекао, показати нашим грађанима да је држава одлучна у борби против тероризма.

"Грађани Србије могу увек да се осећају сигурно. Све што је могуће да урадимо у том правцу, урадићемо. Да ли је држава заштићена јер прима избеглице? Да, заштићена је", поручио је Вучић.

Премијер је истакао да је избегличке кампове обишао много пута и да није видео никакав проблем.

Он је поручио да је Србија отворена земља, на путу ка Европској унији.

На питање колико ће избеглица Србија моћи да збрине уколико се такав захтев појави, Вучић је одговорио - "Онолико колико будемо могли".

"Ионако ће то да раде државни органи, а 99 одсто становништва то неће ни видети ни осетити", рекао је Вучић.

Премијер је додао да је Србија добила знатну помоћ од УНХЦР-а, да би требало да стигне и додатни новац од Европске уније, али да је кључно хоћемо ли показати да смо људи.

"Треба да нам стигне и седам милиона евра и још 2,3 милиона евра из ЕУ. То сада постаје значајнији новац. Од УНХЦР-а следеће године требало би да добијемо 3,7 милиона што у опреми, што на различите начине. Ово није питање огромног новца, већ да ли ћемо показати да смо људи и да ли смо довољно способни и одговорни", закључио је Вучић.

Вучић је такође поновио да Србија неће подизати ограде и бодљикаве жице на својим границама и да ће спроводити контрадиверзионе прегледе, свуда и на сваком месту.

"Србија ће примати и показивати солидарност и хуманост према свим овим лудима, то ће добро говорити о нашој земљи, али и тим људима добто о нашем народу. То ће нам се једног дана вратии кроз њихову љубав и поштовање", рекао је.

Подвукао је да ће се на границама спроводити и да се спроводе контрадиверзиони прегледи како би се обезбедила безбедност свих грађана Србије.

Он је захвалио Гутерешу на посети Србији и додао да ће наша земља наставити да брине о избеглицама јер су "у 99,99 одсто случајева то добри људи, протерани са огњишта, натерани да напусте земљу због тероризма и разних других разлога". 

(Б92)

Александар Вучић у Прешеву: Нећемо подизати ограде, контрадиверзионих прегледа биће свуда

Премијер Србије Александар Вучић поновио је данас да Србија неће подизати ограде и бодљикаве жице на својим границама и да ће спроводити контрадиверзионе прегледе, свуда и на сваком месту. Подвукао је да Србија неће бити "скретничар, већ ће помоћи тим људима".

Премијер Александар Вучић обишао је данас са високим комесаром УН за избеглице Антонијом Гутерешом привремени прихватни центар за мигранте у Прешеву где су се упознали са процедуром и условима у којима мигранти бораве.

- Ми нисмо скретничари, бавимо се регистрацијом људи, давањем хране, пружањем медицинског прегледа - навео је премијер и додао: "Тиме се бавимо, а не мафијашким скретничарењем на ову или ону земљу".

Како је додао, не жалимо се нити кукамо и увек смо били и бићемо добри домаћини.

- Србија ће примати и показивати солидарност и хуманост према свим овим људима. То ће добро говорити о нашој земљи, али и тим људима добро о нашем народу. То ће нам се једног дана вратити кроз њихову љубав и поштовање - рекао је Вучић новинарима.

Подвукао је да ће се на границама спроводити и да се већ спроводе контрадиверзиони прелгеди, како би се обезбедила безбедност свих грађана Србије.

Он је захвалио Гутерешу на посети Србији и додао да ће наша земља наставити да брине о избеглицама јер су "у 99,99 одсто случајева то добри људи, протерани са огњишта, натерани да напусте земљу због тероризма и разних других разлога".

"Не могу књиге да се хапсе, Јонузе"

Премијер Александар Вучић ушао је у непланирани дијалог са председником Националног савета Албанаца Јонузом Муслијуом.

Муслију је, пред почетак обраћања премијера студентима одељења Економског факултета у Суботици, добацио неколико реченица "из публике", на шта му је премијер одговорио:

"Кажи, Јонузе...То што, поштовани Јонузе, вичеш не значи да си у праву. Децибели и тоналитет твог гласа обрнуто су пропорционални аргументима које користиш", узвратио је Вучић са говорнице на оно што је Муслију добацио председнику владе, држећи неке папире у рукама.

Извештач Танјуга није могао да чује шта је Муслију тачно говорио, али су тема били уџбеници на албанском језику.

"Јеси ли сада завршио?", запитао га је потом премијер, али је, пошто је Муслију наставио да говори, помирљиво рекао:

"'Ајде, настави, па ћу ја после".

У једном моменту, Вучић је рекао да се "уџбеници не мере у килограмима и камионима, већ у квалитету".

"Добро Јонузе, све сам те разумео. Могу ли сада да те замолим да седнеш?", рекао је председник владе и закључио речима:

"Не могу књиге да се хапсе, Јонузе", а потом се обратио студентима порукама да уче, да је то најважније и да им нико не може одузети знање.

У суботу заједничка вежба српских оружаних снага

Премијер Србије изјавио је данас и да грађани Србије не морају да брину због терористичких напада, јер ће држава учинти све како би се осећали сигурно и безбедно, и најавио за суботу заједничку вежбу српских оружаних снага.

- Предузете су ванредне мере, које ћемо предузимати и даље - рекао је Вучић одговарајући на питања новинара у Прешеву.

Он је најавио велику здружену вежбу свих оружаних снага Србије које ће, како је рекао, показати нашим грађанима да је држава одлучна у борби против тероризма.

- Грађани Србије могу увек да се осећају сигурно. Све што је могуће да урадимо у том правцу, урадићемо. Да ли је држава заштићена јер прима избеглице? Да, заштићена је - поручио је Вучић.

Премијер је истакао да је избегличке кампове обишао много пута и да није видео никакав проблем. Он је поручио да је Србија отворена земља, на путу ка Европској унији.

На питање колико ће избеглица Србија моћи да збрине уколико се такав захтев појави, Вучић је одговорио - "Онолико колико будемо могли".

- Ионако ће то да раде државни органи, а 99 одсто становништва то неће ни видети ни осетити - закључио је Вучић.

Гутереш: Мигранте не треба поистовећивати са терористима

Високи комесар Уједињених нација за избеглице Антони Гутереш осудио је данас све терористичке нападе који се дешавају широм света, али и истакао да мигранте не треба поистовећивати са терористима.

- Сведоци смо драматичних терористичких напада у различитим деловима света који су претња и доносе патњу невиним људима и морају бити осуђени. Али је такође важно рећи да није кретање миграната створило тероризам. Тероризам заједно са тиранијом и ратом, створио је мигранте - поручио је он приликом обиласка привременог Прихватног центра за мигранте у Прешеву са премијером Александром Вучићем.

Он је указао да је жене и деце беже пред насиљем, те да није фер да се избеглице криве за дешавања.

Терористичке групе, како је рекао, не само да покушавају да се прикључе избегличким групама, него и у цело друштво и то се види у многим деловима света и Европе.

- Борци из различитих делова света се боре у Сирији и Либији и то је врло комплексно питање и наравно желимо да будемо сигурни да приликом понашања са избеглицама све сигурносне мере буду предузете - истакао је.

Он је рекао да Европа мора да буде уједињена како би имала капацитет и како би се створили услови да сви мигранти могу да се идентификују и распореде свим чланицама по фер квотама.

Гутереш је изразио захвалност влади и народу Србије истичући да се наша земља суочила са избегличком кризом на оправи начин, показала саосећајност, солидарност и муддрост.

- По томе, Србија може да да лекцију и неким чланицама ЕУ - поручио јен он.

Вучић, Гутереш и Вулин обишли избеглице

Вучић и Гутереш, заједно са министром Александром Вулином, обишли су данас шатор за попуњавање упитника, објекат у којем се региструју мигранти, односно у којем се узима отисак прста, амбуланту, монтажне кућице и шаторе које је подигао УНХЦР, као и шатор са КД контролом.

Премијер и високи комесар УН обишли су и зграду бивше дуванске индустрије која се тренутно реновира и у којој ће мигранти, уместо у шаторима, бити током зимског периода смештени.

Премијер је разговарао са мигрантима који су чекали у реду за регистрацију, питао их одакле долазе, како су смештени, разговарао са децом, као и са радницима који се брину о избеглицама и који раде на регистрацији.

Мирјана Миленковски из УНХЦР рекла је Танјугу да тренутно у прихватном центру борави око 600 људи, а да се очекује да ће у току дана организованим превозом стићи још 500 избеглица које долазе возом из Македоније.

Она је рекла да уобичајено дневно кроз центар продје око 5.000 људи и да се већина задржи само неколико сати, а онда одлази за Шид.

Мигранти се у прихватном центру у Прешеву региструју и прођу процедуру.

Миленковски је рекла и да су се безбедносне контроле у прихватном центру радиле од првог дана, објаснивши да се прво ради безбедносна контрола, онда мигранти који имају документа одлазе у објекат у којем се региструју, док они који немају пасоше прво улазе у простор за предрегистрацију где им се узимају лични подаци и наводи земља порекла.

Када се региструју, додала је, добијају храну у Црвеном крсту, хитну медицинску помоћ, а медицинске екипе раде стално.

У прихватном центру направљени су и шатори за мајке, децу у труднице.

Вучић ће данас посетити и Бујановац и том приликом обићи новоизграђену зграду високог образовања за потребе одељења Економског факултета из Суботице и присуствовати додели диплома првој генерацији дипломираних студената.

"Моја популарност може да пада, али земља ће ићи напред"

Вучић је додао да се неће улагивати јавном мњењу, нити је од оних политичара који то раде уз оцену да смо се такве политике нагледали у последњих 20 година, а земља је пропала.

- Ја се не улагујем никоме, моја популарност може да пада, да пропада, али земља ће ићи напред. Нећу да слушам безвезне предлоге који се заснивају на мржњи - поручио је Вучић.

ИСИС и хоће да Европа затвори границе

Према његовим речима, стратегија ИСИС-а и јесте да Европа затвори границе и истакао да грађани Европе не смеју да изгубе своје вредности због страха од тероризма.

- Ништа не би више помогло пропаганди ИСИС-а од мржње према муслиманима који долазе из земаља Блиског Истока захваћених ратом - поручио је он и додао да Европа само заједно може да се суочи са мигрантском клризом, а да појединачни одговори држава не могу довест до свеобухватног решења.

Нико не може да предвиди ко ће прећи границу

- Нико не може да предвиди ко ће прећи границу - рекао је данас премијер Србије Александар Вучић, мислећи на избеглице које свакодневно прелазе српску границу на путу ка ЕУ.

Он је тако одговорио на питање новинарке да ли може да се предвиди ко ће прећи границу и да ли међу избеглицама има и терориста.

- Контролишемо људе. Ми не можемо знати да ли је пасош који нам покажу фалсификован или не. Они чак не морају ни да нам га покажу - рекао је Вучић и додао да се избеглице региструју, да им се узимају отисци прстију и шака.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер