среда, 24. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Турски инвеститори ће у Србији добити за бар 5% боље услове од било које друге земље на Балкану; Зорана Михајловић потписала Меморандум о сарадњи с компанијом "Ташјапи" о изградњи аутопута Београд-Сарајево
Хроника

Александар Вучић: Турски инвеститори ће у Србији добити за бар 5% боље услове од било које друге земље на Балкану; Зорана Михајловић потписала Меморандум о сарадњи с компанијом "Ташјапи" о изградњи аутопута Београд-Сарајево

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 06. мај 2018.

Председник Србије Александар Вучић допутовао је после подне у Истанбул, где је започео дводневну посету Турској. Њега је на аеродрому, уз војне почасти, дочекао председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, на чији позив борави у овој земљи.

У делегацији Србије коју предводи шеф државе су министри Небојша Стефановић, Зорана Михајловић, Александар Антић, Расим Љајић и Бранислав Недимовић, као и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.

Вучић: Никад бољи политички односи са Турском, и економске ћемо подићи

Председник Србије Александар Вучић оценио је у Истанбулу да односи са Турском, који су данас на високом нивоу, пружају велики потенцијал за даљи развој економских односа. Позвао је турске инвеститоре да наставе са улагањима у Србији. Реџеп Тајип Ердоган каже да је циљ да трговинска размена са Србијом достигне три милијарде долара. Српски председник је, у свом говору на турско-српском Пословном форуму, поменуо да турски медији говоре о никад бољим односима две земље, онаквим какви су били у време Кемала Ататурка и краља Александра.

"Не знам да ли смо дотле стигли, али највећи део који смо достигли смо достигли захваљујући труду, енергији и жељи председника Турске Ердогана да такве односе успоставимо", подвукао је Вучић који се налази у посети Турској.

Вучић је казао да Србија поштује Турску и инвестиције из те земље, али да је то само почетак.

"Србија ће улагати велике напоре како бисмо наше економске односе унапредили и подигли на ниво који би могао да одговара још већим турским напорима и одличним политичким односима које смо успоставили. Много година нисмо успевали да остваримо такве политичке односе. Захваљујући председнику Ердогану и турским инвеститорима у многим малим местима у Србији данас немамо проблема са незапослености као раније", нагласио је Вучић.

Председник Србије је приметио да су турски инвеститори долазили у мала места, у која нису хтели да долазе улагачи из других држава, као и да су инвестирали у места која су била погођена поплавама и отворили фабрике у Крупњу, Владичином Хану, Житорађу и другима. Захвалио је уједно Ердогану што је увек бринуо о општинама у којима бошњачки живаљ чини већину, али и дозвољавао да долазе турски инвеститори у места са православном већином.

"То показује какво пријатељство желите са Србијом. Потенцијал наше сарадње је огроман, пре свега у текстилној индустрији, пољопривредној и прехрамбеној", указао је Вучић.

Он је рекао да је захваљујући квоти за извоз говеђег меса у Турску српским произвођачима обезбеђено сигурно тржиште и добра цена. Изразио је наду да ће српски произвођачи моћи да удовоље захтевима и да ћемо молити за повећање квота.

"Тиме ћемо себе везати за Турску што је могуће више, а сигуран сам да ће Турска од тога имати користи", нагласио је он.

Вучић је казао да постоји велики потенцијал и код уљарских производа, јер је у Србији засејано више него икада, те додао да нема сигурнијег и бољег тржишта од Турске. Такође је указао и да су Турци туристи број један у Србији, што можда некоме није било разумљиво.

"Установили смо да је у Београду највећи број турских туриста. Они посећују културно историјске споменике, знају за наше везе, желе да науче нешто ново, и надамо се да ће желети још више да улажу у Београд и Србију", нагласио је он.

Захвалио се и на отварању "Халкбанке" у Србији, јер се без ње не би тако развијале турске инвестиције.

Позив турским инвеститорима да улажу у Србији

Позвао је турске инвеститоре да наставе да улажу у Србији и подсетио да је наша трговинска размена у последњих десет месеци увећава чак девет пута.

"Поставили сте данас веома амбициозан задатак пред нама, а то значи да утростручимо нашу трговинску рамену. Сигуран сам да је то могуће, јер у Србији постоји посебно поштовање према Турској и председнику Ердогану. У нашу земљу сте добродошли, осећајте се као неко код своје куће. Дочекиваћемо вас као пријатеље и свака компанија имаће отворена врата и код мене као председника, код премијерке и свих министара", поручио је Вучић.

Пренео је молбу српских привредника прдседику Ердогану да им омогући да својим производима уђу у неке трговинске ланце. Такође је поновио ранију поруку турским инвеститорима да ће у Србији добити за најмање пет одсто бољу понуду од било које друге земље на Балкану, у југоисточној Европи.

"Донесите папир и реците ово су нам понудили у Бугарској, Румунији, Македонији од нас ћете добити за бар пет одсто боље услове", казао је Вучић додајући да у року од 48 сати могу доћи до државнох врха који ће решавати сваки њихов проблем.

На крају се захвалио Ердогану на дочеку на аеродрому, којим му је указао посебну част.

"Тај дочек обавезује да у будућности не само бринемо него да указујемо највеће могуће поштовање и вама лично и вашој земљи и вашем великом народу", рекао је Вучић.

Додао је да су Срби чудни, али добри људи који су веома лојални пријатељима и да онај ко је пријатељ Србији увек може да рачуна на њено пријатељство.

"Онај ко је пријатељ Србији, а ви сте то показали поштовани господине председниче, на наше одано и искрено пријатељство у сваком тренутку може да рачуна. На Србију можете да рачунате, као што ја знам да Србија може да рачуна на Турску", навео је.

Ердоган: Трговинска сарадња са Србијом превазишла милијарду долара

Председник Турске изразио је наду да ће састанак са шефом српске државе бити прилика за реализацију нове сарадње и нових пројеката.

"Србија за нас пријатељска земља, која је кључна за мир и стабилност на Балкану. Постоји јака воља за унапређењем односа на сваком пољу. Ова посета председника Вучића нашој земљи представаља најбољи доказ обостране жеље за даљим унапређењем сарадње, а сутрашњим састанком даћемо наш допринос", рекао је Ердоган.

Оценио је да Веће за сарадњу представља механизам за редовно разматрање актуелних тема, за доношење одлуке, као и праћење имплементације.

"Успеси које смо остварили у последње време представљају одраз ове јаке воље и жеље за сарадњом. Наравно да тренутни ниво не сматрам довољним. Као две земље желимо да проширимо и продубимо и повећамо разноликост наше сарадње на новим пољима. Наши напори почели су да дају позитивен разултате", указао је он.

Ердоган је указао да је прошле године трговинска сарадња са Србијом по први пут превазишла милијарду долара, да се нада да ће се повећати на две милијарде и касније достићи и три милијарде долара.

"Да би остварили овај циљ сви морамо озбиљно радити. Србија са централном и стартешком позицијом на Балкану и повољном пословном климом поседује велике могућности за све инвеститоре", сматра Ердоган.

Он је рекао да постоји спремност у Србији да олакша долазак турских инвеститора.

Навео је да Халкбанка већ остварује велике успехе у Србији и да је почела да испуњава оно што је он обећао приликом посете Београду, а то је да повећа капитал.

Према Ердогану Халкбанка је повећала у фебруару капитал за 20 милиона евра, а осталих 20 милиона ће повећати у нарендим месецима.

Раст турске економије

Он је подсетио да је Турска земља чија економија расте у последњих 16 година уз политичку стабилност и сигурност. Навео је да је просечни годишњи раст био 5,8 одсто, а да је прошле године са више од седам одсто била прва међу земљама Г20 и друга међу државама ОЕЦД-а.

Указао је да је национални доходак повећан са 236 милијарди долара на 860 милијарди долара, да је остварено 195 милијарди долара страних инвестиција у последњих 16 година. Извоз Турске је повећан на 157 милијарди долара, а циљ је да на 100. годишњицу Републике достигне и 500 милијарди.

Ердоган је навео и да се спроводи више стратешких инвестиција у инфраструктури, додајући да то смета неким земљама у свету, те им је саветовао да и они треба да раде ако желе да успеју као Турска.

Навео је да је последњих дана извршено две важне реформе за побољшање пословне климе, посебно за стратешке инвестиције.

"Не требамо заборавити да смо све ово урадили у периоду глобалне економске кризе, свих дешавања у Сирији и Ираку, као и поксушаја војног удара", казао је он додајући да ће са новим прдседничким системом, после избора од 24. јуна, Турска добити могућност да превазиђе бирократске препреке и напредује ка бољој будућности.

Оценио је веома битним што је данас потписан споразум о сарадњи на изградњи аутопута у Србији.

Љајић: Остаје да конкретним акцијама направимо одличне резултате

Министар за трговину, туризам и телекомуникају Расим Љајић истакао је да је ово период апсолутно најбољих односа две земље у сваком смислу, а да заслугу носе два председника који су поставили оквир, саградили рам, који треба да употпунимо комплетним облицима сваке сарадње.

"Имамо политичку климу која погодује развоју укупних односа. Потписали смо све што се може потписати у области економских односа, који стварају прави основ за економску сарадњу. Имамо географску близину, културолошку, и комуникацију, остаје да конкретним акцијама направимо одличне резултате у повећању трговинске размене", нагласио је он.

Љајић је позвао турске привреднике да инвестирају у Србији, из најмање три разлога.

Прво је што се нико од турских инвеститора није показао што је дошао у Србију, што им нису потребни никакви посредници, јер им све установе Србије стоје на располагању од доласка па током целог пословања у нашој земљи.

"Србија је једина земља где се лично председник државе бави сваком турском инвестицијом. Не постоји ниједна фабрика која се отворила да председник није посетио најмање једном", рекао је он.

Чадеж: Отварање нових могућности

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж указао је да је сарадња две земље интензивирана у последњих шест месеци, од посете Ердогана Србији, а да ће посета Вучића учврстити ту сарадњу.

"Хвала председницима не само да су довели политичке односе две земље на нови ниво, већ отворили многа врата за привредну сарадњу која нисмо имали. Прошлу годину завршили са рекордних милијарду евра робне размене, новим турским фабрикама у Србији. Споразумима које смо потписали отварају нове могућности. У првом кварталу ове године за трећину је већа трговинска размена од истог периода прошле године. Наше пословне заједнице имају све предуслове да што више сарађују", оценио је он.

Велике могућности сарадње

Нихат Зајбечки, министар привреде Турске рекао је да су данас, у 21. веку, када се поново реорганизује свет, Балкан и источна Европа, када имамо уздизања земаља на светској платформи, Србија и Турска земље које су имале најбржи економски развој у последњем периоду, а у наредних 10 година Турска ће наставити да се развија најбрже свих земаља ОЕЦД-а.

"Због тога је Балкан важна спона. Под лидерством председника Ердогана желимо да српско-турски пословни свет оствари велики напредак и развој, сарадњу. Постоје велике могућности сарадње", навео је он.

Казао је да је у току процес ратификације новог споразума о слободној трговини који ће отворити нове могућности, а циљ Турске је да трговинска размена са Србијом достигне ниво од три милијарди долара.

Оценио је важним изградњу аутопута између Србије и Босне и Херцеговине додајући да је то пут мира, због чега ће Турска учинити све да се он изгради што брже.

Бајрам Акгул председавајући Турско-српског пословног савета у Одбору за спољне економске односе Турске казао је да је српска влада урадила много у области подстрека инвестиција и пословања.

"Налазимо се пред променом система у нашој земљи. Поред тога што ће избори бити одржани у кратком временском периоду, председник није одгодио ниједна раније планиран догађај. На томе му се захваљујемо јер је веома важно што није отказао ниједну псоету", казао је он.

Потписан Меморандум о изградњи аутопута Београд-Сарајево

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић потписала је данас у Истанбулу, током турско-српског бизнис форума, Меморандум о сарадњи с турском грађевинском компанијом "Ташјапи" чији се део односи и на градњу аутопута Београд-Сарајево.

На основу тог меморандума, турска компанија треба да уради техничке и финансијске предлоге неколико инфраструктурних пројеката у Србији.

"То су рехабилитација регионалних путева Нови Пазар-Тутин и Аљиновићи - Сјеница - Нови Пазар, као и градња обе деонице аутопута Београд-Сарајево које се налазе у Србији, од Кузмина до Сремске Раче, и од Пожеге до Котромана, односно границе са БиХ", наводи се у саопштењу Министарства грађевинарства.

Како се наводи у саопштењу, о тим предлозима одлучиваће посебна радна група Владе Србије.

"За Србију је важна изградња аутопута од Београда до Сарајева, а тај пројекат је и од великог значаја за читав регион. Србија је спремна за градњу аутопута, како за правац преко Сремске Митровице, тако и за правац преко Пожеге, Ужица и Котромана. Зато сматрам да је меморандум с турском компанијом 'Ташјапи' још један добар корак у том правцу. Очекујемо да током посете Турској разговарамо и о моделима финансирања изградње тог аутопута”, изјавила је она.

Потпредседница Владе Зорана Михајловић чланица је државне делегације коју предводи председник Србије Александар Вучић, а која се од данас налази у дводневној посети Турској.

У понедељак у Анкари након разговора двојице председника, Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана, Михајловићева ће потписати и Меморандум о разумевању и сарадњи у активностима истраживања и развоја у областима саобраћаја између Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије и Министарства саобраћаја, поморства и комуникација Турске о међународном друмском транспорту путника и терета.

Током посете потпредседница Владе имаће и билатералне састанке с представницима Министарства саобраћаја и комуникација о могућностима сарадње у инфраструктури.

О посети

Та посета договорена је иначе крајем марта када су Вучић и Ердоган разговарали телефоном, после инцидентног хапшења Марка Ђурића на Косову и Метохији.

Шеф турске државе је тада рекао да високо цени хладнокрвну и мудру реакцију Вучића и власти у Србији, док је Вучић истакао да ће Србија наставити да улаже у мир и будућност, али да неће дозволити понижавање сопственог народа и државе.

Два лидера су тада такође констатовала да су билатерални односи у даљем успону и да очекују још ближу сарадњу.

Конкретније о томе свакако ће бити речи током предстојеће посете.

То потврђује и јучерашње саопштење из Ердогановог кабинета у којем се наглашава да ће у оквиру посете бити одржан и први састанак Високог савета за сарадњу две земље, да ће се састанцима разговарти и о билатералним односима Србије и Турске који ће допринети региону, као и корацима које треба предузети да би се они ојачали.

Развој ситуације на регионалном и међународном нивоу такође ће бити на дневном реду.

И економска сарадња ће сигурно заузати важно место током разговора које ће председник Вучић имати са Ердоганом и другим турским званичницма током два дана, јер како је, током посете Београду у марту рекао турски вицепремијер Фикри Ишик, Србија је за Турску кључна држава на Балкану и Србију доживљавају као суседну земљу иако немају заједничку границу.

Према његовим речима, развој Србије значи развој целог Балкана. Турске компаније желе да учествују у великим инфраструктурнин пројектима у Србији и као један од главних заједницких пројекта за реализацију у наредном периоду издваја се изградња "кружног" аутопута измеду Београда и Сарајева.

Вучић је у Турској боравио крајем јануара када је учествовао на трилатералном састанку са Ердоганом и бошњачким чланом Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем.

Тада је Вучић рекао да је договорено да, шта год да се дешава, мир и стабилност у региону морају да буду сачувани.

Када је реч о билатералним сусретима, обе стране су као веома значајану оцениле посету председника Ердогана Београду октробра прошле године.

"Србија осећа Турску као пријатеља, тако смо се понашали, тако ћемо се понашати. Није ово 1389. година, ово је 2017. и желимо најбоље могуће односе са Турском. Србија је била једна од првих земаља која је стала у одбрану институција у Турској када је покушан пуч, у одбрану легалних и легитимно изабраних органа", поручио је тада Вучић.

Председник Србије ће данас, најпре, боравити у Истанбулу, где ће га дочекати турски колега Ердоган, са којим ће присуствовати Пословном форуму у организацији Одбора за економске односе Турске.

На форуму ће се, поред двојице председника, присутнима обратити председник одбора за спољне и економске односе Турске Омер Џихад Вардан, министар привреде Нихад Зајбечки и потпредседник српске Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић.

У понедељак председник Вучић ће боравити у Анкари где ће најпре положити венац испред маузолеја Мустафе Кемала Ататурка, творца модерне турске државе. Следи састанак са председником турског парламента Исмаилом Кахраманом. Предвиђено је и полагање цвећа страдалима током неуспелог пуча 2016. године у пратњи председника турског парламента.

Председник Србије ће се затим састати са Ердоганом у Председничкој палати. Они ће прво имати сусрет тет-а-тет, а министри билатералне сусрете, да би после тога уследио пленарни састанак делегација и потписивање билатералних докумената.

Председници Вучић и Ердоган ће се после састанка обратити медијима, а шеф турске државе ће у част високог госта из Србије приредити свечану вечеру.

(РТС - Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер