понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Србија је на европском путу, али не треба због тога да себи „сече ногу“ и одрекне се пријатељства са Турском или Мађарском. Ниједна одлука о забрани извоза неће се односити на Скопље и Тирану
Хроника

Александар Вучић: Србија је на европском путу, али не треба због тога да себи „сече ногу“ и одрекне се пријатељства са Турском или Мађарском. Ниједна одлука о забрани извоза неће се односити на Скопље и Тирану

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. септембар 2022.

Председник Србије Александар Вучић рекао је да је поносан што је данас домаћин Самита Отвореног Балкана и навео да је то иницијатива која је донела наду у простор који је увек био оптерећен трвењима, сукобима, а у најбоља времена размимоилажењима.

„Као што је Дритан (Абазовић) рекао, све смо пробали, само нисмо пробали да сарађујемо и да урадимо све што можемо да направимо бољи живот за грађане“, рекао је Вучић обраћајући се на заједничкој прес конференцији после Самита Отвореног Балкана у Београду, пише Еуронеwс.

Он је изнео да у односу на исти период прошле године има више камиона који саобраћају између Србије и Северне Македоније. Истиче да се повећала трговинска размена са свим земљама, од 12,5 до 29 одсто у зависности о којој се земљи ради.

„То су важни подаци који говоре да наша предузећа и пољопривредници знају да је ова иницијатива од великог интереса“, рекао је Вучић.

Додао је да нас чека тешка зима и да ко год би рекао другачије, не би био фер и не би говорио истину. Како је рекао, лидери ће покушати да као Западни Балкан у целини траже нешто што би олакшало презимљавање.

„Разговарали смо о свим важним енергетским пројектима, јер да имамо добру гасну конекцију са Северном Македонијом, имали бисмо мање проблема са струјом и ми и они“, рекао је.

„Било која одлука коју донесемо о забрани извоза житарица, меса, било чега, никада се неће односити на земље Отвореног Балкана“, рекао је председник Вучић и додао да ће оно што буде доступно Србији бити доступно и Албанији и Северној Македонији и обрнуто.

Премијер Северне Македоније Димитар Ковачевски је рекао да нас чека можда најтежа криза од Другог светског рата и да је, судећи по данашњим разговоима, “боље да то преживимо заједно, него подељени и то јесте суштина Отвореног Балкана – повезаност, солидарност и добросуседки односи”.

“То имамо на уму у кризним временима. Као добри суседи већ смо се помагали током ковид кризе и када су биле у питању природне несреће. Природно је окренути се онима који су најближи”, рекао је Ковачевски.

Вучић: Народи Балкана имају велики потенцијал када раде заједно и верују у себе

Председник Србије Александар Вучић оценио је данас да народи и земље Балкана имају велики потенцијал напретка када раде заједно и када верују у себе.

„Ми на Балкану увек себе потцењујемо, мислимо да смо нижа раса која постоји да служи или да се придружује неком другом. А имамо потенцијал када смо заједно и верујемо у себе“, рекао је Вучић на завршној конференцији за новинаре након седнице Самита лидера Отвореног Балкана.

Он је рекао да увек постоје људи који ће у сваком процесу да пронадју негативне аспекте али да није нормално да неко ради против себе.

„Можда нисмо најбољи али нисмо, вала, ни најгори. Ако радимо заједно, можемо да будемо медју најбољима у Европи и да имамо веће стопе раста, напредак на културном плану али и да гајимо веће поштовање измедју себе“, рекао је он.

Вучић је рекао да циљ свих земаља региона мора да буде мир, стабилност и напредак а не шта је ко од политичара коме рекао и ко је кога ухватио за гушу.

„Јел ви стварно мислите да је овај састанак за мене мање важан него присуство самиту ЕУ или европском савету? Није. Ово ми је најважнији састанак, јер је то састанак са комшијама са којима делимо хлеб и којима треба први да притекнемо у помоћ“, рекао је он.

Он је рекао да се Србија неће одрицати ни пријатељства са Турском или Мадјарском.

Србија је на европском путу, али не треба због тога да себи „сече ногу“ и одрекне се пријатељства и сарадње са државама као што су Турска или Мађарска, рекао је председник Србије Александар Вучић на конференцији после Самита Отвореног Балкана у Београду.

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас да народи са Балкана треба да верују у себе и своје потенцијале, што показује и најбоља идеја Отвореног Балкана коју су створила три народа и која је само њихова.

„Нисмо најбољи у свему, али нисмо ни најгори, а ако радимо заједно можемо да будемо мотор развоја у Европи“, рекао је Вучић на заједничкој конференцији за медије после Самита у Београду.

На питање новинара албанске телевизије Кљан, зашто су самиту присуствовали и министри Турске и Мађарске, ако се за Отворени Балкан каже да је иницијатива која треба да убрза европске интеграције, и да ли јој ове две земље штете, Вучић је рекао да се не треба одрећи пријатељства тих земаља због нечега што је неко обећао.

„Да се одрекнемо пријатељства са Турском која има 90 милиона становника или са Мађарском која помаже око гаса и свега што смо тражили“, упитао је Вучић наводећи да смо на европском путу, али да због тога не треба себи да „сечемо ногу“.

Додао је и да је задатак три земље тежак да зиму презиме и да струје имају сви, укључујући и Приштину.

Вучић је напоменуо да су на самит позвани и министри Грчке и Италије, али да нису могли да дођу, при чему је Италија послала свог амбасадора, а да за разлоге Грчке не зна.

Напоменуо је да поносан због организације сајма вина и на то што су то три земље саме заједно направиле - довели људе из БиХ, Црне Горе, што је дошло 49 винских кућа из Северне Македоније, што су представљене нове сорте вина из Албаније.

„Сви су дошли у Београд и Србију и показали смо нешто и Европи и свету“, рекао је Вучић и указао да нико није помагао да су то ове земље саме урадиле и да не треба да се стиде свог успеха.

Ми увек на Балкану себе потцењујемо и кажемо да смо нижа раса и нижа бића и неко ко је успешан само ако служи некоме другом, а имамо огроман потенцијал када смо заједно, не верујемо у себе већ деценијама“, указао је Вучић.

Приметио је да увек има људи који ће у свему да нађу нешто негативно, али је упитао зар није за похвалу то што су превазиђени неспоразуми Србије и Албаније, што су сви проблеми са Северном Македонијом решени, што се покушава и са Црном Гором.

„Наш циљ је мир, стабилност и напредак земље“, рекао је Вучић.

Када је реч о Европској унији, Вучић је рекао да је Србија на европском путу, али да за њега данашњи самит није мање важан, рецимо од заседања Европског савета.

„Ово је најважнији састанак, за нас не постоји нико важнији, ово је састанак са комшијама са којима живимо и који једни другима морамо да помогнемо. Јуче смо показали да умемо да будемо бољи од већине света“, истакао је Вучић.

Он је захвалио представнику ЕУ Емануелу Жиофреу што присуствује самиту и позвао ЕУ да цео Западни Балкан ставе у свој пројекат помоћи земљама које плаћају скупу електричну енргију преко зиме.

„Макар 10 посто добили, била би огромна помоћ ЕУ и унапред им се захваљујем“, рекао је Вучић, пренео је Танјуг.

 

Лидери Отвореног Балкана председник Србије Александар Вучић и премијери Албаније и Северне Македоније, Еди Рама и Димитар Ковачевски обратили су се након самита иницијативе у Београду.

Поносан сам што је иницијатива „Отворени Балкан“ донела наду у наш простор, који је увек био оптерећен трвењима, сукобима, а у најбољим временима размимоилажењима, рекао је Вучић уз уз поруку да је дошло време за сарадњу.

Он је навео и податке који, како је рекао, показују колико сарадња доприноси развоју региона.

„У односу на прошлу годину у истом периоду, само између Северне Македоније и Србије повећао се број камиона за 1.033, те сада, уместо 7.000 имамо 8.000 камиона који саобраћају између наше две земље. Повећана је трговинска размена са свим земљама иницијативе, делимично због виших вредности, али пре свега појачане трговине и то за 12,5, односно 29 одсто, у зависности са којом земљом је реч из угла Србије“, казао је Вучић.

Еди Рама: Тражићемо од ЕУ подршку додатну финансијску подршку за буџете три државе због енергетске кризе и предстојеће зиме

Премијер Албаније Еди Рама изјавио је данас у Београду, на конференцији за медије на Самиту лидера ОБ, да би земље ОБ требало да затраже од ЕУ додатну финансијску подршку за буџете три државе због енергетске кризе и предстојеће зиме и најавио да ће бити формирана заједничка Агенција за страна улагања Отвореног Балкана Србије, Албаније и Северне Македоније.

Како је рекао земље ЕУ имају сопствене буџете и заједнички, док земље ОБ имају само своје националне буџете и да сматра да би требало да се лидери Србије, Албаније и С. Македоније обрате писаним путем Бриселу и другим земљама чланицама и затраже додатну финансијску подршку за буџете.

Пројекције које смо разменили нас тројица о трошковима током зиме су забрињавајући, додао је Рама.

"Можете да имате новац, али не можете да купите енергенете, зато нам је потребна сарадња. Позивам поново ЕУ да не понови са нама срамотно понашање које се десило током пандемије, ми се веома добро сећамо како су земље ЗБ биле принуђене да се окрену Кини, Русији, Турској да почну спасилачке операције са лекарима, вакцине јер је ЕУ гледала само себе. На сву срећу сви лидери ЕУ признали да је потребна нова политичка заједница у Европи и стратешка ЕУ да се то не понови и сада ЕУ говори о додатним средствима подршке како би ова ситуација се решила", рекао је Рама.

Мађарска спремна да се придружи сарадњи земаља Отвореног Балкана

Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто поручио је данас на самиту земаља Отвореног Балкана да је Мађарска спремна да се придружи сарадњи земаља чланица те регионалне иницијативе.

„Мађарска је спремна да се придружи овој уској и блиској сарадњи земаља ОБ, када је реч о интегрисаним енергетским тржиштима, било да је реч о гасу, струји и размени енергије. Спремни смо да се придружимо и блиској сарадњи када је реч о обезбеђивању снабдевања хране, као и када је реч о привлачењу инвестиција у овом региону“, рекао је Сијарто.

Додао је да је то можда у овом тренутку амбициозна понуда.

„Али, мислим да бисмо до самита у Будимпешти сви били спремни да то тада и учинимо, ако ово није превише амбициозно“, поручио је Сијарто.

Истакао је да Мађарска чврсто подржава иницијативу ОБ и да су те земље направиле неопходне кораке за интеграцију у ЕУ, као и да је сада коначно тренутак да Брисел делује.

Долазимо у срамотну ситуацију да је Брисел увек два или три корака иза, где би требало да будемо, додао је Сијарто.

Он је нагласио да да би, ако би Мађарска одлучивала, ЗБ већ био примљен у ЕУ.

„Ми смо фрустрирани оним што се тренутно дешава у вези са политиком проширења у Бриселу“, навео је Сијарто.

Он је рекао да је почаствован што се обраћа на самиту ОБ у Београду, нарочито ако се узму у обзир веома изазовне околности у Европи и криза у Украјини, као и његов економски утицај и разарајућа криза у снабдевању енергијом.

„Све је то направило окружење у Европи које је завршило у катастрофалном слабљењу Европе и ЕУ. Морамо да кажемо истину овде за овим столом. А истина је да лидери ЕУ нису могли да спрече људе у Европи да плате цену рата за који уопште нису одговорни. Тако да верујемо да морамо да размотримо како да избегнемо даље проблеме и утицај рата на такав начин да не постане фаталан по наш континент“, навео је Сијарто.

Сматра да ова ситуација мора да покаже свакоме да политика проширења мора да буде сада најважнија политика ЕУ.

Сада је Европи дефинитивно потребан Западни Балкан, поручио је Сијарто.

Пре почетка конференције за штампу потписани су Меморандум о сарадњи Србије и Албаније у енергетици и Споразум о прехрамбеној сигурности.

Ковачевски: Србија и Северна Македонија треба да изграде гасни интерконектор

Премијер Северне Македоније Димитар Ковачевски изјавио је данас да би између те земље и Србије требало да буде направљен гасни интерконектор, као и да ће Северна Македонија понудити Србији и Албанији струју ако буде имала вишак у својој производњи, док са друге стране Србија има гас, а Албанија ради на пројекту развоја ЛНГ терминал (за течни природни гас) у луци Валона.

„Ако будемо имали вишка у производњи струје, понудићемо Србији и Албанији. Србија има гас, али није направљен гасни интерконектор између две земље и то морамо да урадимо средњерочно“, истакао је Ковачевски одговарајући на питање новинара која ће то бити гасна рута између Србије и Северне Македоније, затим у вези са проналаском резерви гаса и нафте у Албанији и како ће Отворени Балкан помоћи земљама чланицама када је реч о енергетици.

Ковачевски је казао је та земља ставила у погон све капацитете за производњу струје.

Наводи да се све земље суочавају са несташицама струје и високом ценом енергената и сировина за производњу струје.

„Ако погледате, гаса и нафте нема довољно за снабдевање. Политичари који дају овим несташицама политичку димензију... то није тачно, јер гаса нема довољно због сукоба у Украјини, а због тога има мање нафте, слаби и проток ветра, суша је у Европи, не може да се рачуна на нуклеарке у Француској и Немачкој...“, рекао је Ковачевски и додао да високе цене значе и мање снабдевање.

Додао је да је најквалитетнији угаљ из Албаније и Грчке, али да је пре коштао 43 евра по тони, док је сада више од 90 евра, као и да је транспорт поскупео.

Поручио је да треба да се изгради и гасовод између Солуна и Северне Македоније.

Ковачевски каже да Албанија развија луку Валона са ЛНГ терминалом и истиче да је за међусобну подршку земаља ОБ потребно да се уложи у изградњу гасовода, железнице и путева.

„Такође, високонапонска мрежа није обновљена између Северне Македоније, Косова и Црне Горе, што прави проблеме и то морамо сами да урадимо, како би могли да пребацујемо више електричне енергије“, рекао је Ковачевски.

Додао је да у Северној Македонији праве соларне паркове и да су понудили Србији и Албанији да то буде регионални пројекат.

Рама потврдио налазиште нафте и гаса у Албанији

Премијер Албаније Еди Рама је потврдио је да постоји налазиште нафте и гаса у југоисточној Албанији и да се тек сада обављају анализе и процене колико тога ће моћи да се експлоатише пошто је на великој дубини.

„Разговарали смо данас, што је и део меморандума између Албаније и Србије о сарадњу у области рударства и енергетике и да радимо 100 одсто на увођењу зелене енергије“, рекао је Рама.

Додаје да је Албанија ослоњена на хидро потенцијале у производњи струје, а Србија више на угаљ.

„По питању гаса, Албанија има историјску могућност да прође озбиљну трансформацију луке Валона и сада је у току пројекат за трансформацију енергију и да ту луку претвори у ЛНГ терминал“, рекао је Рама и додао да би струје могла да се производи и путем транформације гаса на улазу у тај терминал.

„Северна Македонија и Косово могу да постану део овог пројекта“, додао је Рама.

Каже да би Албанија могла да постане нето извозник струје у наредним годинама, пренео је Танјуг.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер