Početna strana > Hronika > Donja Gradina: Obeležen Dan sećanja na žrtve genocida u NDH; Dodik: U NDH je počinjen genocid koji, nažalost, nikada nije verifikovan; Vučić: Novi Jasenovci i "Oluje" neće se više dogoditi našem narodu
Hronika

Donja Gradina: Obeležen Dan sećanja na žrtve genocida u NDH; Dodik: U NDH je počinjen genocid koji, nažalost, nikada nije verifikovan; Vučić: Novi Jasenovci i "Oluje" neće se više dogoditi našem narodu

PDF Štampa El. pošta
subota, 08. maj 2021.

Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj u koncentracionom logoru Jasenovac obilježen je danas u Kozarskoj Dubici i Donjoj Gradini.

Obilježavanju u Donjoj Gradini prisustvovali su predsjednici Republike Srpske Željka Cvijanović i Srbije Aleksadar Vučić, srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, premijer Radovan Višković, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, te ministri u Vladi Srpske.

Program je nastavljen u Donjoj Gradini, gdje je bilo najveće stratište koncentracionog logora Jasenovac, vjerskim obredom na grobnom polju Topole, gdje će biti obavljeno i polaganjem vijenaca i cvijeća.

Obilježavanju u Donjoj Gradini prisustvovuju predsjednici Republike Srpske Željka Cvijanović i Srbije Aleksadar Vučić, srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, premijer Radovan Višković, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, te ministri u Vladi Srpske.

Najavljen je i dolazak predstavnika ambasada akreditovanih u BiH, rukovodstva gradova i opština, predstavnika Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, te nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata i SUBNOR-a.

Prema izvještaju državne komisije 1946. godine, u periodu postojanja logora Jasenovac od 1941. do 1945. godine na najstravičniji način pogubljeno više od 700.000 ljudi.

U logoru Jasenovac je, prema izvještajima nezavisnih komisija, ubijeno 700.000 Srba, a logor je bio mjesto masovnih stradanja žena i djece.

Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova u znak sjećanja na ubijenu djecu danas će prvi put obilježiti na državnom nivou i Dan sjećanja na umorenu djecu u NDH - njih 74.642, a samo u logoru Jasenovac 19.432.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović rekao je da je ustaški logor Jasenovac bio jedan od najmonstruoznijih logora kojeg pamti ljudska civilizacija.

- NDH se crnim slovima upisala u istoriju po tome što je jedina od kada civilizacija postoji imala logore za djecu u Jastrebarskom i Sisku - istakao je Milunović.

Događaj u Donjoj Gradini biti obilježen uz poštovanje mjera Republičkog štaba za vanredne situacije - uz skraćeni program i ograničeni broj građana.

Dodik: Strašna je ovde tišina

Srpski član predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je u Donjoj Gradini da je Jasenovac, "to strašno, tužno, mesto zločina koje je počinila NDH mesto i njegovor odrastanja, pamćenja i sećanja".

Mnogo sam spoznao od svojih rođaka, komšija koji su ovde stradali, od njihovih potomaka, mada je malo ljudi preživelo.

Pročitao je, napominje, da je Hitler rekao Paveliću da mora da bude netolerantan prema Srbiji i da ih "očisti" u narednih 50 godina.

"Tih 50 godina se dogodili krajem devedesetih godina prošlog veka. Naši partneri iz međunarodne zajednice ne mogu da razumeju naše probleme u BiH", kaže Dodik.

Ono što je strašno na tom mestu je, ističe Dodik, tišina.

"Volim svoj narod, Republiku Srpsku i Srbiju. Ne mrzim nikoga i želim da živimo u miru. A naš sinonim za mir je Republika Srpska. Srbija i RS su garancija mira na Balkanu", kazao je Dodik.

Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio da je danas u Donjoj Gradini da je u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu počinjen genocid koji, nažalost, nikada nije verifikovan.

Cvijanović: Negovanje istorijskog pamćenja važno i za izgradnju budućnosti

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović ističe da se i ove godine Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina obeležava sa rukovodstvom Reupblike Srbije da bi se sačuvalo sećanje na žrtve ubijene na najstrašniji način.

"Nad brutalnošću zločina u sprovođenju poltike istrebljenja zgražavali su se i po zlu poznati nacisti, a zahvljujući preživelim u proboju Jasenovca istina o jasenovačkim logorima smrti dobila je priliku da ugleda svetlost dana koju moramo da sačuvamo od svakog oblika istorijskog revizionizma", naglasila je Cvijanovićeva.

Prema njenim rečima, negovanje istorijskog pamćenja važno je kako i za same žrtve tako i za budućnost koju možemo izgraditi samo ako budemo učili iz sopstvenih grešaka.

"Nikada se ne sme dozviliti da zaborav prekrije naša stradanja, što je kao teška lekcija na naplatu došlo dvedestih godina prošlog veka", navela je Cvijanovićeva.

Istaklaje da je ispit položen 9. januara 1992. godine kada je stvorena Republika Srpska. "Cena stvaranja RS je ogromna ali je mnogo manja od one koju smo platili u Jasenovcu i širom NDH kada nismo imali svoje institucije", dodala je Cvijanovićeva.

"Sada imamo dva osnovna zadatka – živeti kao svoj na svome i čuvanje mira da bi generacijama koje dolaze ostavimo bezbedno, stabilno i perspektivno okruženje u kojima mogu živeti bez straha od novih sukoba", rekla je, između ostalog, Cvijanovićeva.

Da se Jasenovac ne zaboravi i da se nikad ne ponovi

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas u Donjoj Gradini da su sećanje i priča o zločinu jedini način da se taj zločin ne ponovi, i dodao da je upravo danas tu da pokaže poštovanje za žrtve, ali i da se stradanje Srba više ne ponovi.

"Teško je ne ostati nem nad ovim kostima nabijenim u plitku zemlju, ne osetiti nemoć nad zločinom nad celim jednim narodom i verom. Zločinom istrebljenja, sistemskim i konačnim, smišljenim zbog teorije tla i krvi i ubeđenja da neko ima pravo na život, a neko ne”, rekao je Vučić.

Podsetio je na reči Simona Vizentala, koji je, kaže, istoriju čovečanstva doživljavao kao istoriju zločina i, ubeđen da se istorija ponavlja, a sa njom i zločin, upozoravao da su sećanje i priča o zločinu jedini način da se spreči da se zločin ponovi.

 “I zato smo ovde danas, da ukažemo poštovanje stradalima ali i da se ne ponovi, nikada više”, rekao je Vučić

Da niko, kaže, više nikada ne izgovori kao fra Dionizije Juričev, šef verskog odseka ustaške vlade, pre 80 godina, koji je rekao da u NDH ne može niko više da živi osim Hrvata, i da je dao da se “očisti od pileta do starca”, jer nije greh ubiti ni dete od sedam godina, a da on sam nekad "tamani sve do kolevke".

"Sve do kolevke bila je politika države koja je nastala i trajala na jednoj ideji - da Srba više ne bude. Tako masovan zločin zdušno ubijanje, oduševljenje kojim je pogrom sproveden, danas je teško shvatiti. Deluje kao strašna priča pred spavanje, kao nešto nemoguće, a dogodilo se, ovde, u Jasenovcu, Jadovnu, Pagu, Prebilovcu…”, rekao je Vučić.

Podsetio je da tada, ubiti Srbina zvanično nije bio greh, već preka potreba.

Dodao je da svi oni koji su proterani, pobijeni ili pokršteni, nisu smeli da budu pripadnici Srpske pravoslavne vere, već “grčkoistočne”.

"Takva dehumanizacija nije nigde zabeležena, pa ni u Nemačkoj, gde su ubijani Jevreji, a ovde Jevreji, Romi, a najviše Srbi. Srbi ni mrtvi nisu mogli da budu Srbi”, istakao je predsednik Vučić.

Predsednik je naveo i da ne postoji izraz koji bi zdravoj svesti mogao da približi razmere, boje, bol tog zločina, jer su današnji rečnici politički, birokratski, a odrednice se koriste ne zbog istine i sažaljenja, već zbog interesa dnevnih politika.

 “Humanost je postala izgovor za novi zločin, činjenice su promenljive i prilagođavaju se. I zato, kada ovde kročim, jedino mogu da zanemim. Radije bih ćutao da ta ćutnja ne krije u sebi opasan zaborav”, rekao je Vučić i nastavio:

"Da nisu svi ćutali plašeći se da se spomenu zločin i njegove razmere, da ta ćutnja nije bila zakon koji je zabranjivao imenovanja krivaca i žrtava i da se ćutanje nije završilo 90-ih, još jednim fizičkim odstranjivanjem Srba iz nove Hrvatske u kojoj je stari san ostao isti - da će im biti bolje bez Srba”.

Predsednik Vučić je poručio da ne smemo da pristanemo na ćutanje koje bi prouzrokovalo nove logore i nove kosti.

"I zato sa ovog mesta još jednom poručujem - novi Jasenovci i nove Oluje neće se dogoditi našem narodu i to im danas poručuje mala, nevelika, ali ponosnija, snažnija i dostojanstvenija Srbija nego što je bila u prethodnih 30 godina", naveo je Vučić.

Ističe da ne smemo da izgubimo sećanje, koje je jedna prepreka novim zločinima, da se više nikada ne ponove.

"Ono je tu da opomene, ne nekog drugog nego nas same, šta i kako da zapamtimo i oprostimo i živimo bez straha i vraćajući se stalno na događaje koji su nas obeležili", kazao je Vučić.

Takođe, naglasio je da su Srbi nacija koja je najviše stradala na ovim prostorima, ali da nam to niko neće priznati, ni u Evropi, regionu, niti u svetu.

"DŽaba brojevi i činjenice", dodao je Vučić.

Predsednik Srbije je rekao da mi moramo, sa naše strane, da osudimo zločine činjene u naše ime i da se po tome razlikujemo od licemera, kao i da je u tome naša snaga.

Vučić je poručio da očekujemo isto tako od drugih da osude zločine, zatim da mi ne smemo više nikada da ponovimo zločine nad bilo kim, ali i da moramo da sprečimo druge da ostvare takve zločine.

Kaže da je u srpskoj krvi ponovo rođena srpska nacija, da bude još jača i sposobnija da zakorači u budućnost.

Podseća da nema porodice u kozarskom kraju i zapadno od Drine koja nije stradala od ustaškog noža i dodaje da je i pored toga srpski narod preživeo na tom prostoru.

Vučić je rekao da je u Kozarskoj Dubici prvi mladić stasao za vojsku tek 1952. godine, pošto je sve što je bilo starije od 15 godina bilo pobijeno.

"Eto kakav je zločin počinjen nad našim narodom. Naš narod je, ipak, preživeo i zbog vas koji ste ovde ostavili kosti. Nikada vas nećemo zaboraviti niti dozvoliti da se to ponovi. Živeće srpski narod uprkos svemu", poručio je Vučić.

Mir je najvažniji - novi Jasenovci i Oluje neće se više dogoditi našem narodu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas u memorijalnom kompleksu Donja Gradina, da je Srbima važan mir, da moramo biti deo međunarodne zajednice, uprkos licemerju međunarodne zajednice, ali da čuvajući sećanje na zločin sprečavamo da se ovakav zločin, kao što se dogodio na ovom prostoru u NDH, ne ponovi.

"Novi Jasenovci i Oluje neće se više dogoditi našem narodu", poručio je Vučić.

"Imamo obavezu da govorimo, jer se ovakav zločin može sutra dogoditi bilo kom drugom. Moramo da ga sprečimo na vreme upravo ukazujući na ono što se dogodilo nama, ali ne štedeći sebe, govoreći kada smo mi grešili i pravili zločine“, naglasio je Vučić u obraćanju.

On je istakao da svet u kojem bilo koja nacija može biti istrebljena, svet klanja i logora za decu ne sme više nikada da bude moguć.

"Razum jedini odgovor na ovoliku nesreću"

"Danas mi ovde sprečavamo taj svet. Sprečavamo svaku pomisao da je moguće izgraditi državu na zločinu, krvi i tuđoj nesreći. Podsećajući na strahotu koja nas je snašla podsećamo sebe na zločin koji je počinjen u naše ime, spremni da ga nikada ne zaboravimo. Svesni smo da je razum sve što nam je ostalo u ovoj nesreći. Razum koji će biti u stanju da pronađe druge načine za život, koji će da upozori na razmere zla, ali i lakoću u kojoj može da nastane ovakav zločin“, ukazao je predsednik Srbije.

Rekao je da je važan razum i svest da na ovim prostorima moramo da živimo zajedno i da smrt nije rešenje.

"Srbija danas počiva na ovom razumu. Zahvaljujući njemu zna da svoju veličinu mora da pronađe u svojim, a ne tuđim dvorištima, da su rast, napredak, putevi, investicije, slobodna trgovina jedini odgovor koji donosi život. Svaki drugi odgovor je put ponavljanja istorije“, poručio je on.

Vučić je naglasio tri prioriteta za budućnost celokupnog srpskog naroda.

"Mir, mir, mir je najvažniji za srpski narod. Pod dva, i Srbija i Srpska, srpski narod u celini mora biti deo međunarodne zajednice i nikada ne smemo dozvoliti da budemo izolovani. Pod tri, nema nikakve sumnje da je međunarodno javno pravo odavno sahranjeno, da pravde u međunarodnim odnosima nema, da licemerje i dvostruki standardi vladaju. Sve što važi za druge za Srbe ne važi, sve što ne važi za nas važiće za druge“, naglasio je on.

Skrenuo je pažnju da kada, kako kaže, licemeri govore da su protiv promene granica, ne treba zaboraviti da su ih menjali 1992. godine, da su to činili 2008. godine, a danas im odgovora da kažu da su protiv promene granica.

"Mi u granice ne diramo, ni u one od 2008. godine. Samo nemojte da govorite o moralu i pravdi. I bez obzira na licemerje i laž koje nam serviraju lažovi moramo da se vratimo na prve dve tačke - mir, kao i da nikada više sebe ne smemo, pa makar i u najgorem licemernom svetu, da se postradnimo. To je zalog da ne bismo imali nove humke“, istakao je on.

Vučić je poručio da se novi Jasenovci i Oluje neće više dogoditi našem narodu.

Predsednik Srbije rekao je da danas svi imamo obavezu da govorimo.

Ovakav zločin, navodi Vučić, može i sutra da se dogodi nekom drugom i "mi moramo da ga sprečimo na vreme, ovako govoreći, ne štedeći ni sebe govoreći i kada smo mi činili zločine, jer to mora da pravi razliku između nas i drugih".

"Svet u kome nečije ime od kolevke do groba ne sme da bude spomenuto, svet klanja, više ne sme nikada da postane moguć. Mi takav svet danas sprečavamo. Danas podsećajući na strahotu koja nas je snašla podsećamo i na zločin koji je u naše ime počinjen spremni da ga nikada ne zaboravimo, jer je razum jedini odgovor na ovoliku nesreću", ističe Vučić.

 

Vučić: Ovde smo da ukažemo poštovanje stradalima i da se zločin nikada ne ponovi

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u obraćanju u Donjoj Gradini da je teško ne ostati nem nad ovim kostima nabijenim u plitku zemlju.

"Teško je ne osetiti nemoć nad ovim zločinom nad čitavim jednim narodom, zločinom istrebljenja konačnim koji je smišljen zbvog teorije tla i krvi, zbog uverenja da neko ima pravo na život, a neko drugi ne", navodi Vučić.

"Ovde kada dođem setim se reči Simona Vizentala koji je ubeđen da se istorija ponavlja, a sa njom i zločin. Upozoravao je da su informacija i priča o tom zločinu način da se ne ponovi.

Ovde smo da ukažemo poštovanje onima koji su stradali, ali i da se ne ponovi nikada više", kazao je predsednik Vučić.

Tako masovan zločin teško je danas shvatiti, kaže predsedni i dodaje da se dogodio u Jasenovcu, Jadovnu, Pagu, Prebilovcima, učionicama...

"Ubiti Srbina zvanično nije bio greh. Oni koji nisu imali pravo na ime i na veru i naciju. Čak je i ime srpska pravoslavna vera bio zabranjen. Takva dehumanizacija nije bila zabeležena ni u nacističkoj Nemačkoj. Ubijani su i Romi i Jevreji, a ponajviše Srbi. Ne postoji izraz koji zdravoj svesti može da približi razmere, boje, ukus, bol tog zločina", ističe Vučić.

Žrtvama se poklonili i predstavnici ambasada u BiH

Cveće su položili i predsednica Udruženja bivših logoraša iz Drugog svetskog rata iz Republike Srpske, poslanici Skupštine RS i Paralmentarne skupštine BiH, a za njima i predstavnici ambasada u BiH i ministri u Vladi RS.

Cvijanovićeva i Vučić položili vence na spomen-obeležje

Vence su položili predastavnici vlasti RS, predvođeni predsednicom Srpske Željkom Cvijanović, a odmah potom je to učinila i delegacija Srbije, na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Parastos na grobnom polju Topole u Donjoj Gradini

U Donjoj Gradini gde je bilo najveće stratište koncentracionog logora Jasenovac, održan je parastos na grobnom polju Topole.

Vučić: Ko nema kulturu sećanja, nema ni budućnost

"Za srpski narod je veoma važna kultura sećanja, jer ko je nema nema snagu ni u budućnosti", istakao je Vučić.

On je, nakon sastanka sa predsednicima četiri srpske opštine - tri u RS i jednoj u Federaciji, rekao da mora da se uradi veliki memorijalni kompleks na području Donje Gradine kako bi svaki Srbin ma gde živeo znao da mora da poseti mesto Jasenovačkih žrtava.

"Uložićemo ogroman novac, Srbija i RS. Za nas je to veoma važno jer kulturu sećanja ko nema, nema snagu ni u budućnosti“, naglasio je on.

On je naglasio da se srpski narod danas suočava sa tri ključna problema - da moramo biti deo Evrope i sveta uprkos nepravdama, da međunarodni poredak, nikad manje nije postojao i da nikada manje nisu postojali moralni principi u međunarodnoj politici.

"Možete samo da se nasmejete kada oni, koji su bili za razbijanje Jugoslavije, sada govore o principu nepromenjivosti granica, i s tim u vezi čujete hrvatskog ministra spoljnih poslova", istakao je Vučić.

Poručio je da sve to govori o tome da ćemo morati "jedni druge da snažimo, okrenemo se sebi i svojim ekonomijama, i da dobro znamo šta se zbiva oko nas, verujemo sebi i sopstvenoj snazi".

Dodik: Zahvalan na pomoći Srbije Republici Srpskoj i Drvaru

Predsedavajući i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas, nakon sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa načelnicima opština Kozarska Dubica, Kostajnica, Nevesinje i Drvar, da je zahvalan Srbiji i Vučiću na svoj kontinuiranu podršku RS, kao i Drvaru i želji da pomogne u rešavanju svih važnih pitanja.

Dodik je preneo da je na sastanku bilo reči o stanju u te četiri opštine, kao i da je od Vučića zatražio da im pomogne, budući da te opštine imaju sistemski problem u vezi sa finansijama i razvojem.

Posebno je ukazao da postoje problemi u Kozarskoj Dubici i Kostajnici, koje je nedavno zadesio i zemljotres.

"Zahvalan sam predsedniku Vučiću za svu vrstu pomoći Republici Sprskoj, kao i Drvaru, koji je u Federaciji BiH, na interesu koji iskazuje i želji da pomogne u rešavanju važnih pitanja", rekao je Dodik.

Vučić: Više od 10 miliona evra pomoći za četiri opštine

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas u Kozarskoj Dubici da će Srbija pomoći Republici Srpskoj.

- Srbija će izdvojiti više od 10 miliona evra pomoći za četiri male opštine u Republici Srpskoj, odnosno tri u Republici Srpskoj i jednu u Federaciji BiH - naveo je Vučić.

Dio te pomoći će biti u novcu, a dio u projektima.

- Srbija će na svaki način pomoći da ljudi mogu da žive bolje,  da mogu da vide svoju budućnost na svojim ognjištima. Zahvalan sam Republici Srpskoj što uvijek i bez sujete i taštine razgovara sa nama i što dovoljno mudro i pametno traže. A mi, ukoliko smo u mogućnosti, da privučemo strane direktne investicije - zaključio je predsjednik Srbije.

- Zahvalan sam Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću na nesebičnoj i kontinuiranoj pomoći koju pruža Republici Srpskoj - rekao je srpski član i predsjedavajući predsjedništva Milorad Dodik nakon sastanka u Kozarskoj Dubici.

DONjA GRADINA - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa načelnicima opština Kozarska Dubica, Kostajnica, Nevesinje i Drvar.

Sastanku u Kozarskoj Dubici prisustvuju i predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović, predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i predsednik Skupštine Nedeljko Čubrilović.

Glavna tema sastanka su investicije Srbije i Srpske u ove četiri opštine, koje spadaju među nerazvijene, kao i pomoć u sanaciji štete od nedavnog zemljotresa u Dubici i Kostajnici.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić položiće danas venac u Spomen-području Donja Gradina povodom Dana sećanja na žrtve zločina-genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu u Donjoj Gradini.

U 10 i 55 planiran je dolazak predsednika Srbije na grobno polje "Topole" u okviru Spomen-područja "Donja Gradina", u 11 je parastos žrtvama, u 11 i 15 polaganje venaca i u 11 i 30 obraćanje Aleksandra Vučića, najavila je služba predsednika za saradnju s medijima.

Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj u koncentracionom logoru Jasenovac obilježava se danas u Kozarskoj Dubici i Donjoj Gradini.

Svetom liturgijom u Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici počelo je obilježavanje Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner