четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић са Герхардом Шредером: Извући ћемо Србију из кризе, као што је то Шредер урадио са Немачком
Хроника

Александар Вучић са Герхардом Шредером: Извући ћемо Србију из кризе, као што је то Шредер урадио са Немачком

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. април 2016.

 Бивши немачки канцелар Герхард Шредер каже да се Србија налази пред важним одлукама и да треба да настави путем ЕУ, као и путем реформи, јер само на тај начин може да се социјално правично и економски успешно развија. Премијер Александар Вучић, који је угостио Шредера у Београду, поручио је да Србију треба да извучемо из кризе, као што је то Шредер урадио са Немачком.

Герхард Шредер, сада консултант многим корпорацијама и земљама у транзицији, допутовао је овог преподнева у Београд, где се састао са председником Владе

Након неформалног разговора, Шредер и Вучић присуствовали су радном ручку са домаћим и страним привредницима, као и младим предузетницима.

Шредер: Србија да се обавеже на наставак европског пута

У обраћању на ручку, Шредер је поручио да је ЕУ потребна Србији, као што је Унији потребна Србија, те истакао да будућност Србије недвосмислено лежи у ЕУ, а да тако то виде и земље чланице.

"Српска влада треба да се обавеже на наставак европског пута, а у томе, како је нагласио, има подршку Немачке, која је Србији поуздан партнер на путу европских интеграција", поручио је бивши немачки канцелар.

Истакао је да је то протеклих година јасно доказала немачка канцеларка Ангела Меркел, али је и подсетио да је Немачка највећи донатор са 1,6 милијарди евра од демократског преокрета, више од било које друге државе Уније.

Србија ће, како је нагласио, постати атрактивнија за улагања и инвеститоре напретком ка ЕУ, а Србија је свакако, сматра Шредер, држава са огромним потенцијалом.

Истовремено је истакао да је веома важно да се наставе започете реформе, указујући да он најбоље зна како је то када шеф Владе мора спроводити реформе које нису популарне.

"Сматрам да је политика Владе Србије била обележена начелом рада за добробит Србије", уверен је Шредер додајући да су реформе предуслов за опоравак Србије, да буде конкурентна и да се отворе шансе за младе генерације.

Према његовим речима, то су били и разлози што је Немачка пре 10 година спровела модернизацију својих економских и социјалних структура.

"Тада је Немачка била болесник, а данас је привредни мотор Европе", констатовао је Шредер додајући да је Немачка успела да сачува привредну структуру у којој је јака и иновативна индустрија, а средња предузећа извозно оријентисана.

Шредер је нагласио да српска влада кроз реформе подстиче раст привреде, што ће остати приоритетан задатак Владе, уз смањење препрека за инвестиције и унапређење правне сигурности.

"Знам да Србија мора да предузме додатне структурне реформе како би могла да ступи у међународну конкуренцију и издржи је. Без реформи сваки друштвени систем пропада, а мора се народу јасно рећи да социјална држава не може опстати без реформи. Све што у социјалној држави може да се расподели људима, који опстају од тога, мора да се заради", упозорио је бивши немачки канцелар.

Истакао је да српској влади може да саветује само да настави реформе и да се већ види да се исплати тај пут.

"Србија као мост сарадње"

Шредер је навео и да је ЕУ суочена са бројним изазовима, пре свега избегличком кризом, али и да криза еврозоне није решена. Истовремено је изразио уверење да ће се кризе решити, али не чекањем, већ, као што то чини српска влада, само уз енергичан рад.

"Потребни су храбри кораци, који морају да се спроведу", напоменуо је и додао да се само заједнички та криза може решити.

Што се мигрантске кризе тиче, Шредер је похвалио Србију рекавши да је, под руководством Вучића, земља показала одговорност, солидарност и хуманост.

Безбедност у ЕУ мора се, приметио је, обезбедити на спољним границама, а то је могуће само тесном сарадњом са Турском. Уверен је да се криза у Сирији може решити само политичким путем и каже да међународна заједница мора тешње да сарађује са Русијом.

"Русија нам је потребна за решење кризе и апсолутно има конструктивну улогу, коју мора да задржи. Надам се да ће се средити руско-евроспки односи, јер без њих је угрожена стабилност у Европи", закључио је Герхард Шредер, уз опаску да Србија, својим традиционалним добрим односима са Москвом, може бити мост сарадње.

Вучић: Да извучемо Србију из кризе, као šто је ШŠредер Немачку

Премијер Александар Вучић позвао је бившег немачког канцелара Герхарда Шредера да помогне Србији у привлачењу нових инвеститора из Немачке, целе Европе, са Запада, али и са Истока.

Истакао је да је за Србују важно што од Шредера може да научи како да се подстакне предузетнички дух и примене тешке реформе, попут оних које је бивши канцелар иницирао и спровео у својој земљи, а које су од Немачке направиле економског џина.

Премијер је поручио да је за даљи напредак Србије изузетно важан наставак реформи.

"Хоћемо државу која не треба да узима ни од кога, већ да омогући услове да људи раде свој посао", рекао је Вучић на радном ручку.

Рекао је да се нада да је и Шредер видео разлику у Београду у односу на претходна два пута кад је боравио у престоници, и додао да и велики број дизалица и грађевинских радова говори о томе да се нешто покренуло у претходном периоду.

То говоре, навео је, и званични подаци ММФ-а, Светске банке и других институција, који говоре да је Србија успела драстично да смањи дефицит, да ће очекиван раст ове године бити 1,8 одсто према прогнозама ММФ, а према српским и до 2,2 одсто, док ће следеће године ићи и преко три одсто.

Подсетио је и да је Србија на бизнис листи Светске банке са 91. напредовала на 59. место, и да очекује напредак до 45. места.

"То је почетак побољшавања животног стандарда или убрзаније приближавање европском животном стандарду", рекао је Вучић.

Додао је да највећи број немачких компанија које раде у Србији реинвестирају у нашу земљу и захвалио им што запошљавању људе и што су заволели Србију.

"Много ствари нисмо урадили, морамо да будемо вреднији, марљивији, да обезбедимо владавину права и зато је за нас важно отварање поглавља 23 и 24 и надамо се скором отварању у Бриселу јер је важна правна сигурност за сваког инвеститора", рекао је Вучић.

Према његовим речима, за Србију је од кључног значаја развијање предузетничког духа и развијање приватног бизниса.

"Ја то говорим у време изборне кампање, кад то нико неће да чује, јер сви говоре да држава мора да даје. А ми хоћемо државу која не треба да узима ни од кога, већ да омогући услове да људи раде свој посао", рекао је Вучић.

Подсетио је да је 2016. година предузетништва у којој је држава издвојила шест милиона евра за старт-апове, како би подстицала предузетништво, што је улагање у будућност.

Такође, Вучић је рекао да је Србија спремна да уложи и прихвати помоћ за стварање дигиталног еко система у нашој земљи.

"Ако неко зна како да нам помогне, ми смо спремни и желели бисмо да од Београда направимо дигитални хаб", рекао је Вучић и подсетио да је Србија до сад имала подршку у знању и повољним кредитима од немачког Гиз-а.

Премијер сматра да су Београд и Србија идеална места за то и додаје да Србија жели убрзани развој јер привредни раст од три одсто није довољан да би достигла европске земље.

"Зато нам је потребна ваша помоћ и подршка", рекао је Вучић.

Истиче да је изузетна част што Србија може да угости Шедера и да се нада да ће и убудуће долазити да нам помогне.

"Као што сте ви нека врста ујединитеља различитих делова Европе, тако и ми смо били растрзани на све стране, и тражили свој пут и надам се да ћемо у заједништву са Европом, али и у пријатељским односима Русијом, Кином и свима осталима успети да направимо добру будућност за грађане", рекао је Вучић.

Радном ручку у Београду присуствовали су и министри финансија и привреде, представници Привредне коморе Србије, као и представници немачких и српских компанија које послују у нашој земљи.

Према писању медија, Шредер ће присуствовати и завршној конвенцији Српске напредне странке у Београду.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер