четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић са Едијем Рамом: Београд ће наставити да развија пријатељске односе са Албанијом, упркос понекад различитим ставовима. Рама: Послао сам Немачкој и Француској свој предлог Статута ЗСО
Хроника

Александар Вучић са Едијем Рамом: Београд ће наставити да развија пријатељске односе са Албанијом, упркос понекад различитим ставовима. Рама: Послао сам Немачкој и Француској свој предлог Статута ЗСО

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. јул 2023.

Председник Србије Александар Вучић рекао је да ће званични Београд наставити да развија пријатељске односе с Албанијом, упркос, како је навео, понекад различитим ставовима о појединим питањима. При завршетку конференције дошло је до одређене тензије између Вучића и Раме када је премијер Албаније рекао да је послао свој предлог Статута Заједнице српских општина Немачкој и Француској.

„Србија ће дати све од себе да настави да развија искрене и истински пријатељске односе с Албанијом“, рекао је он на конференцији за новинаре с албанским премијером Едијем Рамом.

Вучић је казао да је Рама „увек добродошао у Србију“ и то „ма како понекад имали различите ставове о појединим питањима“.

Председник Србије је рекао да је с албанским премијером разговорао о свим регионалним питањима и о, како је казао, „нашим неретко различитим погледима на ситуацију на Косову“.

„Не мислим да би било ни коректно ни фер да било шта износим… нити мислим да ће он то да чини, о разликама и евентално наше погледе или виђења како да се проблеми решевају“, казао је Вучић.

Према неговим речима, то ће бити остављено за две државе „и даљи ток разговора током вечери“.

Мислим да смо после деценије ћутања у односима Србије и Албаније управо нас двојица почели да мањемо лоше поличко наслеђе и да смо у преходних година показали конкретним резултатима много боље односе међу народима две земље, рекао је Вучић после састанка са албанским премијером Едијем Рамом.

Он је казао да је трговинска размена између две земље од 2019. до краја 2022. значајно увећана, увоз и извоз, што се поклапа се и са Западним Балканом, али и бољим политичким односима, преноси портал Данас.рс.

„Ми поздрављамо ангажовање Албаније у оквиру Берлинског конгреса“, рекао је Вучић.

Премијер Албаније Еди Рама захвалио је председнику Србије на гостопримству и прилици да се састану и разговарају.

„Стекли смо навику да отворено размењујемо мишљења, некада се слажемо, некада се не слажемо, али морамо да радимо у корист мира. С обзиром да премијерка није била присутна, имали смо времена и свакако сам имао прилику да опсежно разговарамо на теме попут Берлинског процеса и сматрам да бисмо могли да направимо нови план како би Европска комисија могла да састави нови финансијски план како би наше земље биле у јединственом економском тржишту“, истакао је Рама.

При завршетку конференције дошло је до одређене тензије између Вучића и Раме када је премијер Албаније рекао да је послао свој предлог Статута Заједнице српских општина Немачкој и Француској, за које је рекао да су „кумови споразума“ између Србије и Косова. Вучић је на то одговорио грубим тоном да „у Србији људи сами бирају кумове“, истичући да „Статут ЗСО једино Србија може да предложи јер је тако по Бриселском споразуму“.

Вучић са Рамом: Отворени Балкан може да допринесе даљем зближавању народа

Председник Србије Александар Вучић изјавио је, после састанка са премијером Албаније Едијем Рамом у Београду, да су њих двојица, после деценија ћутања у односима Србије и Албаније, почели да мењају лоше политичко наслеђе. Каже да није видео Рамин предлог о ЗСО. Наша дужност је да мир учинимо неповратним, поручио је Еди Рама.

Рама: Оно што је на папиру предато је Макрону и Шолцу

Еди Рама је поновио да је предлог нацрта статута допринос који је дао и који није нешто што би стране нужно прихватиле.

"Оно што је на папиру предато је кумовима француско-немачког плана, Макрону, Шолцу, али и Мишелу. На њима је да га прочитају или не прочитају, узму или не узму на разматрање. Ја га сматрам позитивним доприносом и сматрам да је развлачење са процесом успостављања ЗСО стратешка грешка.  Када је реч о СБ УН, ми јесмо чланице као и НАТО, ми нисмо ни суперсила, нити имамо капацитет“, каже Рама.

"Брине ме да тензије на северу КиМ не поремете наш компас и о њима се морају позабавити сви", истакао је Рама.

Вучић: Нисам видео Рамин предлог за ЗСО

На питање о Рамином нацрту статута за ЗСО, Вучић је одговорио да су њих двојица разговарали о ситуацији на КиМ.

"Нисам видео предлог Едија Раме. Морам вас упутити на Бриселски споразум, ЗСО мора бити засновано на ономе што је потписано и прихваћено. Ставите у статут принципе и то је то, Срби су прихватили све остало, чак и цивилну заштиту. Суштина је у томе да ЗСО мора да буде формирана. Нисам видео никакав предлог", рекао је Вучић.

Вучић: Нико нормалан не може да се радује сукобима

Нико нормалан не може да се радује сукобима и нисам случајно рекао нико нормалан. Реч је о симултаном повлачењу градоначелника, све остало Србија је све испунила. Ми желимо мир, ма колико тешко то било, рекао је Вучић.

"Знам да и у Тирани и Приштини увек ће постојати неко ко ће у Србији видети кривца. Нећу вам говорити са којом величином проблема се сусрећемо", додаје он.

Што се тиче виђења са Аљбином Куртијем, никада ми није био проблем да са њим разговарам. Са сваким сам се трудио да разговарам. Питате ме кад ћу га видети, а не знате кад ће га видети и ови што су ближи, изјавио је председник.

Рама: Стекли смо навику да отворено разговарамо, некада се слажемо, а некада не

Премијер Албаније Еди Рама захвалио је председнику Србије на гостопримству и прилици да се састану и разговарају.

"С обзиром да премијерка није била присутна, имали смо времена и свакако сам имао прилику да опсежно разговарамо на теме попут Берлинског процеса и сматрам да бисмо могли да направимо нови план како би Европска комисија могла да састави нови финансијски план како би наше земље биле у јединственом економском тржишту“, рекао је Рама.

Стекли смо навику да отворено размењујемо мишљења, некада се слажемо, некада се не слажемо, али морамо да радимо у корист мира“, рекао је Рама.

"Наша дужност је да мир учинимо неповратним'', рекао је Рама током заједничке конференције за новинаре са Вучићем, и додао да су потребни ''специфични тренуци попут ових'', пошто се тада, како је оценио могу постићи опипљиви резултати.

"Отворени Балкан донео корист за грађане"

Што се тиче "Отвореног Балкана", ми смо заједно са Албанијом покренули иницијативу и она је донела користи за све наше грађане. Она може да допринесе бољем стандарду свих наших грађана, истакао је председник Србије.

Имаћемо и даље састанке на ову тему, и знате да припремо Винску визију и наравно причали смо о регионалним питањима и нашим погледима на КиМ, али не мислим да би било ни фер ни кректно да то учиним у Рамином присуству, то ћемо оставити за нас, наше земље и даљи ток, изјавио је председник Вучић.

Вучић: Показали смо да Србија и Албанија могу много брже да иду напред

После деценија ћутања у односима Србије и Албаније и Срба и Албанаца, Рама и ја смо почели да мењамо лоше политичко наслеђе и показали да наше земље и народи могу много брже да иду напред и да сарађују, рекао је Вучић.

"То смо у претходним годинама показали конкретним резултатима да наше земље и наши народи могу много брже да иду напред и много боље да сарађују", истакао је Вучић на заједничкој конференцији. Он је пренео да су разговарали о свим регионалним питањима, као и о Берлинском процесу.

"Поздрављамо ангажовање Раме и његов лични допринос у оквиру Берлинског процеса, рекао је Вучић и истакао да је Берлински процес користан регионални формат, који ће допринети унапређењу процеса помирања и превазилажењу наслеђених проблема из прошлости.

Председник Александар Вучић, о ситуацији на Косову и Метохији разговарао је у Београду са албанским премијером Едијем Рамом.

Након састанка у Вили "Мир" обратили су се новинарима. Међутим, председник Вучић је рекао да ће разговоре наставити и током вечери. 

Председник Вучић рекао је да Србија жели мир и ради на томе, као и да је српска страна испунила најважније тачке међународне заједнице за деескалацију ситуације на Косову и Метохији.

"План о деескалацији знам напамет, све тачке које се тичу Београда и Приштине и међународне заједнице. Србија је већ учинила две, а трећу не може без Приштине, јер је реч о симултаном повлачењу градоначелника који су добили три посто гласова и људи из околине општинских зграда. Све остало Србија и српска страна су испунили", истакао је Вучић на конференцији за новинаре са албанским премијером Едијем Рамом, одговарајући на питање новинара.

Еди Рама је у Београд дошао након посете Сарајеву и Подгорици. Албански премијер је турнеју почео састанцима у Скопљу и Приштини где се синоћ састао са Вјосом Османи и председником тамошње скупштине, не и са премијером привремених институција Аљбином Куртијем. Конференције за медије није било, а Рама је то објаснио речима да није имао саговорника. На тај начин желео је да истакне да се није састао са Куртијем.

Председник Србије Александар Вучић учествовао је претходно на трилатералном самиту у Бечу, заједно са аустријским канцеларом Карлом Нехамером и мађарским премијером Виктором Орбаном.

На конференцији за медије поручено је да Србија, Мађарска и Аустрија штите Европу од притиска миграција.

Вучић после састанка са Рамом: "Нико нормалан се не радује сукобима"

Председник Србије Александар Вучић и председник Владе Албаније Еди Рама су се након састанка обрратили медијима и одговарали на питања новинара.

Рама се налази у посети региону у оквиру припрема за Берлински процес којим ће Тирана председавати у октобру.

"Пожелео сам добродошлицу председнику владе Албаније, Едију Рами. Мислим да смо после деценије ћутања у односима Србије и Албаније, рекао бих Срба и Албанаца, управо нас двојица почели да мењамо лоше политичко наслеђе и мислим да смо у претходним годинама конкретно резултатима показали да наши народи могу да иду напред и да сарађују", рекао је Вучић и додао: "Ако погледате само бројеве и ниво трговинске размене у периоду 2019 до краја 2020. године видећете колико је значајно увећана та сарадња наших земаља, и увоз и извоз и из једне и из друге земље. Поклапа се са Отвореним Балканом али и са бољим политичким односима".

Председник Вучић је рекао да је са Рамом разговарао и о свим регионалним питањима као и о Берлиснком процесу и поздравио ангажовање Албаније и лични допринос Едија Раме.

"Ми смо увек подржавали активности око овог вема корисног регионалног формата и сматрамо да ће допринети сарадњи, унапређењу процеса помирења и превазилажењу наслеђених проблема из прошлости", рекао је Вучић.

"Допринећемо реализацији планова за регионално тржиште, као што је то урадила и Народна скупштина. Знамо да ће Рама уложити енергију за предстојећи период. Што се тиче Отвореног Балкана, ми смо заједно са Албанијом покренули иницијативу и она је донела користи за све наше грађане. Она може да допринесе бољем стандарду свих наших грађана. Имаћемо и даље састанке на ову тему, и знате да припремо Винску Визију и наравно причали смо о регионалним питањима и нашим погледима на КиМ, али не мислим да би било ни фер ни кректно да то учиним у Рамином присуству, то ћемо оставити за нас, наше земље и даљи ток", изјавио је Вучић.

Председник је рекао да ће Србија настављати да развија јаке и пријатељске односе са Албанијом.

Обраћање Едија Раме

"Обзиром да премијерка није била присутна, свакако сам имао прилику да опсежно разговарамо на теме попут Берлинског процеса и сматрам да бисмо могли да направимо нови план како би ЕК могла да састави нови финансијски план како би наше земље биле у јединственом економском тржишту. Разговарамо и о другим аспектима. Стекли мсо навику да отворено размењујемо мишљења и некада се не слажемо са истим, али морамо да радимо у корист мира. Да бисмо сарађивали требају нам тренуци попут овог. Због ситуације на КиМ не износимо своја мишљења како не бисмо на утицали на ситуацију", рекао је Рама.

Питања новинара

Мохамед Велик са Топ Чанела питао је да ли је након састанка Еди Рама умирио бриге око Косова да би могло постати нови "Донбас", а председника Вучића да ли постоје икакве шансе да се Србија врати дијалогу са премијером Куртијем.

"Поновићу оно што сам изјавио, једини пут напред није пут да се појачају тензије већ пут дијалога и договора који се тзаснива на француско-немачком плану. Не желим да овде понављам што сам рекао у Приштини, али нико не треба да потцени ризик када ћемо се наћи у ситуацији коју не смемо да дозволимо да се деси, а која може бити слична Донбасу, а која би учинила немогућим да вратимо ситуацију на старо, иако је данас њу могуће контролисати. Мора доћи до заједничко становишта", рекао је Рама.

"Сви у Србији се надају да ће Ђоковић освојити Вимблдон иако не знате да ли ће се то десити. Нико нормалан не може да се радује сукобима и нисам случајно рекао нико нормалан. Реч је о симултаном повлачењу градоначелника, све остало Србија је све испунила. Ми желимо мир, ма колико тешко то било. Знам да и у Тирани и Приштини увек ће постојати неко ко ће у Србији видети кривца. Нећу вам говорити са којом величином проблема се сусрећемо. Што се тиче виђења са Аљбином Куртијем, никада ми није био проблем да са њим разговарам. Са сваким сам се трудио да разговарам. Питате ме кад ћу га видети, а не знате кад ће га видети и ови што су ближи", изјавио је Вучић.

Драгана Биберовић са РТС-а питала је председника Александра Вучића о Рамином предлогу нацрта статута за ЗСО и рекла да је Приштина тврдила да такав предлог садржи превише аутономије за Србе, што је Рама демантовао, и да ли је било речи о томе током састанка. Раму је питала о СБ УН, и да ли ће Албанија гласати за уврставање у дневни ред уколико до тога дође.

"Разговарали смо о ситуацији на КиМ, нисам видео предлог Едија Раме. Морам вас упутити на Бриселски споразум, ЗСО мора бити засновано на ономе што је потписано и прихваћено. Ставите у статут принципе и то је то, Срби су прихватили све остало, чак и цивилну заштиту. Суштина је у томе да ЗСО мора да буде формирана. Нисам видео никакав предлог" рекао је Вучић.

"С обзиром да сте ви поменули предлог, пиновићу да предлог нацрта статута јесте допринос који сам ја дао и који је позитиван по садржају и није нешто што би стране нужно прихватиле и то није ниједна страна разматрала и ја се извињавам што неко не жели да схвати и разуме да је ово био допринос у име Албаније и за њих то нема вредност. Људи тзв. Косова говоре у своје име. Оно што је на папиру предато је Макрону и Шолцу, али и Мишелу. На њима је да га прочитају. Сматрам да инсистирање на томе да се остане у општинским зградама, праве препреку миру и то је грешка. Када је реч о СБ УН, ми јесмо чланице као и НАТО, ми нисмо ни суперсила нити имамо капацитет да се тако понашамо, али имамо среће да смо у односу са суперсилама. Желим да будем упознат са овом идејом, али не знам шта председник мисли када каже да сСБ мора да се бави питањем севера КиМ, али став СБ је у ставу држава у њеном саставу. Брине ме да тензије не поремете наш компас и о њима се морају позабавити сви", изјавио је Рама.

"Једино српски управљачки тим мора да се бави и представи нацрт статута, никакви фрнацуски и немачки лидери", рекао је Вучић.

"Они су кумови фрнацуско-немачког плана, а не статута, јер је то њихов план, није Србија израдила тај план. То је допринос усмерен на позитиван процес, али мислим да уколико стране буду заинтересоване, моћи ће да га прихвате", додао је Рама, на шта је Вучић одговорио:

"Код нас се кумови не зову они који вам намећу мишење".

(Бета, Данас, Н1, Танјуг, РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер