Početna strana > Hronika > Brisel: Predstavnici Beograda i Prištine potpisali "Memorandum o razumevanju" u vezi sa osiguranjem vozila; Aleksandar Vučić - Razgovori teški, postignut određeni napredak u vezi sa ZSO
Hronika

Brisel: Predstavnici Beograda i Prištine potpisali "Memorandum o razumevanju" u vezi sa osiguranjem vozila; Aleksandar Vučić - Razgovori teški, postignut određeni napredak u vezi sa ZSO

PDF Štampa El. pošta
utorak, 23. jun 2015.

Aleksandar Vučić: Danas nema konačnog dogovora sa Prištinom u Briselu

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da nema izgleda da se na današnjim pregovorima Beograda i Prištine u Briselu postignu konačni dogovori o Zajednici srpskih opština, telekomunikacijama, energetici i "Parku mira" u Kosovskoj Mitrovici.

"Nema izgleda da se postigne konačni dogovor zato što se ne slažemo oko mnogih stvari", rekao je Vučić za Radio-televiziju Srbije, uz ocenu da je po pitanju Zajednice srpskih opština postignut napredak.

On je dodao da očekuje nastavak razgovora u sledeći ponedeljak i izrazio nadu da će tada biti postignut konačni dogovor o ZSO, kao i da je do sada usaglašeno šest od 15 tačaka sporazuma o Zajednici.

Prema njegovim rečima, prištinska delegacija pokušala je da spor oko energetike iskoristi da pokrene pitanje imovine, čemu se srpska strana protivi.

Upitan za razgovore o telekomunikacijama, premijer je kazao da je cilj Srbije da omogući kosovskim Srbima da plaćaju iste tarife kao ranije i ne koriste pozivni broj.

Vučić je dodao i da Srbi na severu Mitrovice žele da sami uređuju javni prostor i da betonske žardinjere na mostu preko Ibra, odnosno "Park mira", ne sprečavaju ničije kretanje jer postoje još dva mosta na toj reci.

"Jasno je da smo po nekim pitanjima bliži, po drugim smo veoma daleko. Ono što je važno je da smo pokrenuli dijalog o najvažnijim pitanjima, sada i jedni i drugi imamo jasniju sliku o onome što je pred nama", zaključio je on.

"Otvorićemo prvo poglavlje u pregovorima sa EU"

Premijer Srbije izjavio je večeras da očekuje otvaranje prvog poglavlja pregovora o pridruživanju sa EU, uprkos tome što danas nisu postignuti zaključni dogovori u pregovorima Beograda i Prištine.

Današnji razgovori završeni su za večeras u Briselu, ali su pregovori, kako je rekao srpski premijer, nastavljeni na tehničkom nivou.

Na pitanje novinara da li smatra da će ipak doći do pomaka u evrointegracijama Srbije i Kosova, odnosno da li će Srbija otvoriti prvo poglavlje pregovora sa EU, Vučić je uzvratio: "Otvoriće".

Vučić je ocenio da je moguće postići dogovor o možda najtežoj stvari za obe strane, a to je ZSO, i da je moguće da se u idućim danima to okonča. On je istakao značaj toga što postoje izgledi za postizanje dogovora o ZSO, jer je to, kako je rekao, 40 odsto Briselskog sporazuma.

Kada je u pitanju energetika, on je rekao da su tu razlike i dalje prevelike i da je za Srbiju neprihvatljivo da se "tu rešavaju suštinska imovinska pitanja, što hoće Priština".

"Takođe, oko telekomunikacija postoji velika razlika, ali može doći do napretka na idućem sastanku", kazao je srpski premijer.

On je pojasnio da Srbija prilikom dodele pozivnog međunarodnog broja za Kosovo traži usaglašenost sa pravilima Međunarodne unije za telekomunikacije, koja kao deo UN, jedino državama odobrava lokalni broj.

"Zahtev mora da podnese Srbija, jer time sebe štiti od prejudiciranja konačanog rešenja statusa Kosova", kazao je Vučić i dodao da Srbija takođe traži da bude obezbeđena uloga srpskog telekomunikacionog operatera na Kosovu i da srpski građani sa Kosova za pozive prema Srbiji plaćaju istu tarifu kao i za lokalne pozive.

"Razgovori teški, postignut određeni napredak u vezi sa ZSO"

Razgovori u Briselu sa predstavnicima kosovskih Albanaca su bili teški i nema izgleda da se večeras postigne konačan dogovor, rekao je premijer Aleksandar Vučić za RTS. Naveo da je postignut određeni napredak kada je reč o Zajednici srpskih oština i da je razjašnjeno oko čega se dve strane ne slažu.

Aleksandar Vučić je istakao da postoji neslaganje oko mnogih stvari, ali da je tokom današnjih razgovora postignut određeni napredak kada je reč o Zajednici srpskih opština.

Kako je rekao, danas su vođeni dugi, teški i ozbiljni razgovori o tom pitanju, i neki napredak je postignut.

Kada je reč o ostalim temama, Vučić je rekao da je bilo reči o pokušaju Prištine da preuzme celokupnu imovinu. Kako kaže, oni smatraju da je to najbolji način da se reši pitanje imovine.

"Onda su neki počeli da nam drže politička predavanja kako smo i šta izgubili devedesetih", naveo je premijer i istakao da nije siguran da je bilo ozbiljnog napretka.

Iako je rekao da nije optimista kada je o daljim razgovorima reč, osim po pitanju ZSO, istakao je da će delegacija raditi u najboljoj veri i nameri da dođe do rešenja.

Kada je reč o telekomunikacijama, premijer Vučić rekao da ima napretka ali da "uvek imamo slične probleme". Rekao je da su pregovori komplikovani.

Govoreći o mostu u Kosovskom Mitrovici, Vučić je rekao da Albanci insistiraju, iako imaju dva mosta, da i to bude most sa punim saobraćajem za automobile, kamione i autobuse.

Kako je rekao Beograd insistira, u skladu sa Briselskim sporazumom po kome Srbi imaju pravo na urbano i ruralno planiranje, da to bude pešačka zona, da se ne zaustavlja kretanje.

"Razjašnjeno oko čega se dve strane ne slažu"

Aleksandar Vučić je rekao da su stavovi obe strane iskristalisani, po nekim pitanjima su biže dogovoru a po nekim su veoma daleko.

Kada je reč o ZSO, premijer je rekao da je dogovor da se ne govori o detaljima jer će naredne nedelje, najverovatnije u ponedeljak, razgovori biti nastavljeni.

"Nadam se da ćemo moći da postignemo dogovor ali to ne zavisi od naše strane ima još mnogo pitanja koja moraju da budu rešena", objasnio je premijer.

Naveo je da je pokrenut dijalog o najvažnijim pitanjima i da je razjašnjeno oko čega se sve dve strane ne slažu.

Premijer je objasnio da u Briselu može da prihvati samo ono što nije protivno i što je u interesu našeg naroda. Naveo je da mora da sagledava celinu interesa našeg naroda ali da to nije lako i ne može da prihvati određene dogovore samo zbog otvaranja poglavlja.

Poručio je da se traži najbolje rešenje za naše ljude na KiM i da se ubrzava dinamika susreta i iznalaženja tema.

"Ono što je važno, kao što sam rekao, potrudićemo se da uradimo najbolje za zemlju i naše interese, i verujem da može biti prvih konkretnih rezultata u nekom od narednih susreta", rekao je Vučić.

Potpisan "Memorandum o razumevanju" u vezi sa osiguranjem vozila

Memorandum o razumevanju u vezi sa osiguranjem vozila potpisali su večeras u Briselu predstavnici Beograda i Prištine. Pregovori traju, atmosfera veoma napeta.

Razgovori u Briselu se nastavljaju, a dve delegacije za sada najudaljenije stavove imaju po pitanju Zajednice srpskih opština. Pregovori traju više od četiri sata, atmosfera je veoma napeta, a očekuje se da dijalog potraje još nekoliko sati.

Kako javlja reporter B92 iz Brisela, dogovoren je samo memorandum o razumevanju o osiguranju vozila, dok su po pitanju Zajednice srpskih opština stavovi Beograda i Prištine i dalje veoma udaljeni.

Edita Tahiri: Postignut dogovor o osiguranju vozila

Članica prištinskog pregovaračkog tima Edita Tahiri izjavila je da su timovi Beograda i Prištine danas u Briselu potpisali sporazum o osigranju vozila, koji znači da će tarife za polise biti daleko niže nego do sada.

Na pitanje koji će biti iznosi za polise, Tahiri je novinarima u Briselu rekla da će biti iste kao za zelene karte i druga dokumenta kojima stanovnici Kosova putuju u Makedoniju, Albaniju ili Crnu Goru.

Na pitanje da li ima izgleda da se potpišu i sporazumi o Zajednici srpskih opština, telekomunikacijama i energetici, Tahiri je rekla da o tome ništa ne može za sada da priča, jer delegacije Prištine i Beograda i dalje vode razgovore o tome.

Naglasila je da kosovska strana svakako želi da se to postigne.

Mogerini: Napredak postignut u svim pitanjima o kojima se razgovaralo

Napredak u pregovorima Beograda i Prištine postignut je u svim pitanjima o kojima se razgovaralo, saopštila je večeras visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini.

"U razgovorima smo se usresredili na preostala pitanja primene (sporazuma) u energetici, telekomunikacijama, uspostavljanju Zajednice srpskih opština na Kosovu i oko slobode kretanja na mostu u Mitrovici. Dobar napredak postignut je po svim pitanjima", navodi se u saopštenju.

Dodaje se da će timovi Beograda i Prištine nastaviti da rade na ovim pitanjima i dalje večeras, a sastanaka će biti i uskoro, u narednim danima, kako bi se došlo do konačnog dogovora.

U saopštenju se navodi i da je na marginama dijaloga potpisan sporazum o međusobnom priznavanju auto-osiguranja, koji je postignut uz podršku Saveta biroa zelene karte.

Pregovori Beograda i Prištine, koji traju već nekoliko sati protiču u napetoj atmosferi uz velika očekivanja dveju strana. Jedini napredak postignut je u vezi sa osiguranjem vozila i večeras bi trebalo da bude potpisan memorandum.

Dragan Vladisavljević: Razgovori teški - Priština pokušala da preuzme Gazivode

Priština je u pregovorima u Briselu pokušala da jednim potezom preuzme od Srba kompletan elektrodistributivni sistema na severu Kosova i Metohije, uključujući Gazivode i trafo stanicu Valač, izjavio je danas direktor Kancelarije za koordinacione poslove u pregovaračkom procesu s Prištinom Dragan Vladisavljević.

Vladisavljević je rekao da je stav premijera Aleksandra Vučića i srpske delegacije da se o ovome ne može pregovarati i da se moraju zaštiti interesi Srba na severu KiM i interesi Srbije.

- U pregovorima oko energetike, prištinska strana je pokušala da izadje izvan tehničkog dela razgovora o energetici i da predje na pitanje imovine i da jednim potezom pritanje Gazivoda i trafo stanice Valač i kompletnog distributivnog sistema na severu Kosova uzme od Srba u svoje vlasništvo - rekao je za B92 Vladisavljević, koji je prisustvovao u Briselu delu razgovora o energetici.

Udaljeni stavovi

Pregovori Beograda i Prištine u Briselu traju već nekoliko časova, atmosfera je veoma napeta, a dogovoren je samo memorandum o razumijevanju o osiguranju vozila, dok su po pitanju zajednice srpskih opština stavovi Beograda i Prištine i dalje veoma udaljeni, javio je B92.

Na pitanje kakav je stav EU, Vladisavljević kaže da predstavnici EU pokušavaju da iznađu kompromis dve strane kako bi se došlo do rešenja koja su podjednako prihvatljiva ili podjednako nezadovoljavajuća za obe strane.

- Verujem da će naša delegacija učiniti sve da dođe do nekih rešenja u situaciji kada su u igri veoma veliki ulozi i sa jedne i sa druge strane i kad je reč o telekomunikacijama, i o energetici i najvažnije o pitanju zajednice srpskih opština- kaže Vladisavljević.

Teška atmosfera

Prema njegovim rečima, atmosfera u pregovorima je stvarno napeta i veoma teška s obzirom da su očekivanja od ovih razgovora veoma velika.

Vladisavljević navodi da delegacija koju predvodi premijer Vučić ulaže puno napora da se postignu rezultati, približe stavovi i ostvari napredak u pregovorima.

- ZSO jeste svakako najvažnija tema. Ključna pitanja se odnose na dva prva dela - jedan je zakonski okvir, a drgo su nadležnosti ZSO. Premijer pokušava da nadje neka rešenja kojima bi se postigao kompromis i stvorili uslovi da se usvoje principi neophodni za ustanovaljavanje ZSO - navodi Vladisavljević.

Moguće potpisivanje sporazuma o osiguranju vozila

On ističe da je najozbiljniji napredak u dijalogu  postignut u vezi s taksama za osiguranje motornih vozila, te očekuje da večeras bude potpisan memorandum koji reguliše to pitanje. O svim ostalim pitanjima vode se "napeti" razgovori, dodao je u izjavi novinarima.

On je dodao da u dijalogu nema nepremostivih razlika, ali je istakao da će biti teško rešiti ključna pitanja u vezi sa ZSO, kada je reč o zakonskom okviru u okviru kojeg će se ustanovljavati ta zajednica, kao i pitanje njene nadležnosti.

Beograd traži odlaganje rasprave o imovini

- Naš premijer je stava da to pitanje treba rešavati na način koji će obezbediti stvarnu funkcionalnost i efikasnost ZSO, koja će biti u stanju da zaštiti interese Srba koji žive na prostoru Kosova i Metohije - rekao je Vladisavljević.

Prema njegovim rečima teško je i pitanje energetike i telekomunikacija jer se, kako je istakao, pokušava rešiti i pitanje imovine koja nije deo pregovora.

- Stav naše strane je da treba to odložiti za pregovore kada se bude razgovaralo o imovini, a u ovom trenutku treba rešiti stvarno pitanje telekomunikacija i energetike - rekao je on.

Aleksandar Vučić: Važno postići suštinski dogovor o ZSO, telekomunikacijama, energetici i "Parku mira"

Delegacije Beograda i Prištine razgovaraju u Briselu uz posredovanje visoke predstavnice EU Federike Mogerini. Za Vladu Srbije važan suštinski dogovor o Zajednici srpskih opština, kao i telekomunikacijama, energetici i "Parku mira", poručio je premijer Aleksandar Vučić.

Zajednica srpskih opština, energetika, telekomunikacije i "Park mira" na mostu u Kosovskoj Mitrovici glavne su teme dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine na visokom političkom nivou koji se održava u Briselu.

Beogradsku delegaciju u Briselu predvodi predsednik Vlade Aleksandar Vučić, dok je na čelu prištinske delegacije Isa Mustafa.

Susret u Briselu počeo je bilateralnim sastankom srpske delegacije sa Federikom Mogerini, sa kojom se kasnije sastala i prištinska delegacija. Usledio je sastanak obe strane uz posredovanje Mogerinijeve.

Vučić je danas istakao da je za Vladu Srbije važan suštinski dogovor o Zajednici srpskih opština, kao i telekomunikacijama, energetici i "Parku mira", ali da Srbija neće dozvoliti ponižavanje sopstvenog naroda i bilo kakvo urušavanje državnih interesa.

U saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima navodi se da srpska strana očekuje da ta pitanja budu rešena u skladu sa Briselskim sporazumom i usvojenim implementacionim planom.

Premijer Vučić i šefica evropske diplomatije Mogerini izrazili su zajedničku brigu za regionalnu stabilnost na Zapadnom Balkanu.

Portparolka visoke predstavnice Evropske unije Maja Kocijančič ističe da je napredak u primeni Briselskog sporazuma od ključne važnosti za nastavak evropskih integracija.

"Veoma je važno da se što je dogovoreno u dijalogu implementira, jer je to ipak sastanak na najvišem nivou", rekla je Kocijančičeva tokom današnje runde dijaloga.

Nije želela da spekuliše o tome da li se danas očekuju konkretni dogovori i koliko dugo će dijalog trajati.

Direktor Kancelarije za koordinacione poslove u pregovaračkom procesu s Prištinom Dragan Vladisavljević rekao je novinarima da je najozbiljniji napredak u dijalogu postignut u vezi sa taksama za osiguranje motornih vozila. Vladisavljević očekuje da večeras bude potpisan memorandum koji reguliše to pitanje, preneo je Tanjug.

O svim ostalim pitanjima vode se "napeti" razgovori, dodao je u izjavi novinarima.

"Očekivanja obe strane da se približe stavovi i dođe do rešenja po ključnim temama o kojima se razgovora su velika. Za srpsku stranu to je pitanje Zajednice srpskih opština, ali i pitanje telekomunikacija i energetike, a večeras očekujemo potpisivanje memoranduma o razumevanju u vezi sa osiguranjem vozila", objasnio je Vladisavljević.

Naveo je da u dijalogu nema nepremostivih razlika, ali je istakao da će biti teško rešiti ključna pitanja u vezi sa ZSO, kada je reč o zakonskom okviru u okviru kojeg će se ustanovljavati ta zajednica, kao i pitanje njene nadležnosti.

"Naš premijer je stava da to pitanje treba rešavati na način koji će obezbediti stvarnu funkcionalnost i efikasnost ZSO, koja će biti u stanju da zaštiti interese Srba koji žive na prostoru Kosova i Metohije", rekao je Vladisavljević.

Prema njegovim rečima teško je i pitanje energetike i telekomunikacija jer se, kako je istakao, pokušava rešiti i pitanje imovine koja nije deo pregovora.

Šta će će naći na briselskom stolu?

O prvoj od četiri vruće teme, Zajednici srpskih opština, prištinska strana je dosad izbegavala da razgovara sa obrazloženjem da je to pitanje unutrašnjeg uređenja Kosova i da ZSO u svakom slučaju ne bi smela da ima nikakva izvršna ovlašćenja.

Prema Briselskom sporazumu, međutim, ova zajednica u koju bi trebalo da uđu opštine sa većinskim srpskim stanovništvom, morala bi da ima značajne nadležnosti u zdravstvu, obrazovanju i drugim oblastima važnim za život srpskog življa na Kosovu.

Kada je reč o telekomunikacijama, o tome se dosad više puta razgovaralo u Briselu kako na političkom, tako i na tehničkom nivou, a glavni kamen spoticanja su međunarodni telefonski pozivni broj za Kosovo i rad srpskih mobilnih operatera.

Pitanje energetike, odnosno akumulacionog jezera Gazivode i trafostanice Valač je možda najsloženija tema današnjih razgovora, a glavni problem je što se značajan deo energetskih postrojenja na severu Kosova, koje kosovska vlada želi da stavi pod svoju nadležnost, nalazi na teritoriji centralne Srbije.

I konačno, na dnevni red je na insistiranje prištinske strane stavljen most koji spaja severni i južni deo Mitrovice, na kome su lokalni Srbi postavili žardinjere i nazvali ga "Park mira".

Prištinska strana tvrdi da se time krši deo Briselskog sporazuma koji se odnosi na slobodu kretanja, dok s druge strane odgovaraju da bi uklanjanje žardinjera predstavljalo bezbednosni problem za Srbe u Mitrovici, koji su više puta bili meta napada nasilničkih grupa Albanaca koji su prelazili most.

Prema izjavama evropskih zvaničnika, ukoliko današnji razgovori budu plodonosni, Srbija bi prva poglavlja mogla da otvori već na jesen, a najkasnije do kraja tekuće godine.

Kada je reč o Prištini, od napretka u dijalogu zavisi stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Kosova i EU, koje se u slučaju povoljnog ishoda takođe očekuje na jesen.

Počela nova runda političkog dijaloga Beograd-Priština, teme ZOS, telekomunikacije, energetika i "Park mira"

U Briselu je danas počela nova runda političkog dijaloga Beograda i Prištine, za koju i političari i mediji procenjuju da je od izuzetne važnosti.

Četiri teme su na dnevnom redu razgovora pod pokroviteljstvom visoke predstavnice EU Federike Mogerini, a za Beograd je najvažnije pitanje formiranja Zajednice srpskih opština.

Pored toga, premijer Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Isa Mustafa razgovaraće i o energetici, telekomunikacijama i "Parku mira" na mostu u Kosovskoj Mitrovici.

Diplomatski izvori u Briselu rekli su Tanjugu da je Mogerini svesna da je neralno očekivati da se sva četiri složena problema razreše na današnjem sastanku, ali da će insistirati se postigne dogovor o bar dva, a da oko ostalih u najmanju ruku dođe do značajnog napretka.

Od napretka u dijalogu zavisi otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja u procesu pristupanja Srbije EU, a na insistiranje Nemačke, prvo od tih poglavlja trebalo bi da bude poglavlje 35, koje se odnosi na proces normalizacije Beograda i Prištine.

Aleksandar Vučić: Razgovaraćemo o Zajednici srpskih opština, telekomunikacijama i energetici ali nećemo dozvoliti ponižavanje

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas u Briselu da je za Vladu Srbije važan suštinski dogovor o Zajednici srpskih opština, kao i telekomunikacijama, energetici i Parku mira, o kojima se danas razgovara u Briselu, ali da Srbija neće dozvoliti ponižavanje sopstvenog naroda i bilo kakvo urušavanje državnih interesa.

Vučić i članovi delegacije vlade sastali su se danas sa visokom predstavnicom EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Federikom Mogerini, uoči početka dijaloga sa predstavnicima privremenih institucija Prištine.

Premijer Vučić i šefica evropske diplomatije Mogerini izrazili su zajedničku brigu za regionalnu stabilnost na Zapadnom Balkanu.

Mogerini je danas prvo bilateralno razgovarala sa premijerom Vučićem, a zatim i sa kosovskim premijerom Isom Mustafom.

Maja Kocijančić, portparolka visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini, izjavila je danas da je napredak u primeni Briselskog sporazuma od ključne važnosti za nastavak evropskih integracija.

- Veoma je važno da se što je dogovoreno u dijalogu implementira, jer je to ipak sastanak na najvišem nivou - rekla je Kocijančić tokom današnje runde dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Reč je, kazala je, o ključnom pitanju ne samo za proces normalizacije nego i za dalji napredak Beograda i Prištine na evropskom putu.

Kocijančić nije želela da spekuliše o tome da li se danas očekuju konkretni dogovori i koliko dugo će dijalog trajati.

Četiri teme su na dnevnom redu razgovora pod pokroviteljstvom visoke predstavnice EU Federike Mogerini, a za Beograd je najvažnije pitanje formiranja Zajednice srpskih opština.

Pored toga, premijer Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Isa Mustafa razgovaraće i o energetici, telekomunikacijama i "Parku mira" na mostu u Kosovskoj Mitrovici.

Diplomatski izvori u Briselu rekli su Tanjugu da je Mogerini svesna da je neralno očekivati da se sva četiri složena problema razreše na današnjem sastanku, ali da će insistirati se postigne dogovor o bar dva, a da oko ostalih u najmanju ruku dođe do značajnog napretka.

Od napretka u dijalogu zavisi otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja u procesu pristupanja Srbije EU, a na insistiranje Nemačke, prvo od tih poglavlja trebalo bi da bude poglavlje 35, koje se odnosi na proces normalizacije Beograda i Prištine.

(RTS-Tanjug-B92-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner