петак, 08. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брисел: Представници Београда и Приштине потписали "Меморандум о разумевању" у вези са осигурањем возила; Александар Вучић - Разговори тешки, постигнут одређени напредак у вези са ЗСО
Хроника

Брисел: Представници Београда и Приштине потписали "Меморандум о разумевању" у вези са осигурањем возила; Александар Вучић - Разговори тешки, постигнут одређени напредак у вези са ЗСО

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. јун 2015.

Александар Вучић: Данас нема коначног договора са Приштином у Бриселу

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да нема изгледа да се на данашњим преговорима Београда и Приштине у Бриселу постигну коначни договори о Заједници српских општина, телекомуникацијама, енергетици и "Парку мира" у Косовској Митровици.

"Нема изгледа да се постигне коначни договор зато што се не слажемо око многих ствари", рекао је Вучић за Радио-телевизију Србије, уз оцену да је по питању Заједнице српских општина постигнут напредак.

Он је додао да очекује наставак разговора у следећи понедељак и изразио наду да ће тада бити постигнут коначни договор о ЗСО, као и да је до сада усаглашено шест од 15 тачака споразума о Заједници.

Према његовим речима, приштинска делегација покушала је да спор око енергетике искористи да покрене питање имовине, чему се српска страна противи.

Упитан за разговоре о телекомуникацијама, премијер је казао да је циљ Србије да омогући косовским Србима да плаћају исте тарифе као раније и не користе позивни број.

Вучић је додао и да Срби на северу Митровице желе да сами уређују јавни простор и да бетонске жардињере на мосту преко Ибра, односно "Парк мира", не спречавају ничије кретање јер постоје још два моста на тој реци.

"Јасно је да смо по неким питањима ближи, по другим смо веома далеко. Оно што је важно је да смо покренули дијалог о најважнијим питањима, сада и једни и други имамо јаснију слику о ономе што је пред нама", закључио је он.

"Отворићемо прво поглавље у преговорима са ЕУ"

Премијер Србије изјавио је вечерас да очекује отварање првог поглавља преговора о придруживању са ЕУ, упркос томе што данас нису постигнути закључни договори у преговорима Београда и Приштине.

Данашњи разговори завршени су за вечерас у Бриселу, али су преговори, како је рекао српски премијер, настављени на техничком нивоу.

На питање новинара да ли сматра да ће ипак доћи до помака у евроинтеграцијама Србије и Косова, односно да ли ће Србија отворити прво поглавље преговора са ЕУ, Вучић је узвратио: "Отвориће".

Вучић је оценио да је могуће постићи договор о можда најтежој ствари за обе стране, а то је ЗСО, и да је могуће да се у идућим данима то оконча. Он је истакао значај тога што постоје изгледи за постизање договора о ЗСО, јер је то, како је рекао, 40 одсто Бриселског споразума.

Када је у питању енергетика, он је рекао да су ту разлике и даље превелике и да је за Србију неприхватљиво да се "ту решавају суштинска имовинска питања, што хоће Приштина".

"Такође, око телекомуникација постоји велика разлика, али може доћи до напретка на идућем састанку", казао је српски премијер.

Он је појаснио да Србија приликом доделе позивног међународног броја за Косово тражи усаглашеност са правилима Међународне уније за телекомуникације, која као део УН, једино државама одобрава локални број.

"Захтев мора да поднесе Србија, јер тиме себе штити од прејудицирања коначаног решења статуса Косова", казао је Вучић и додао да Србија такође тражи да буде обезбеђена улога српског телекомуникационог оператера на Косову и да српски грађани са Косова за позиве према Србији плаћају исту тарифу као и за локалне позиве.

"Разговори тешки, постигнут одређени напредак у вези са ЗСО"

Разговори у Бриселу са представницима косовских Албанаца су били тешки и нема изгледа да се вечерас постигне коначан договор, рекао је премијер Александар Вучић за РТС. Навео да је постигнут одређени напредак када је реч о Заједници српских оштина и да је разјашњено око чега се две стране не слажу.

Александар Вучић је истакао да постоји неслагање око многих ствари, али да је током данашњих разговора постигнут одређени напредак када је реч о Заједници српских општина.

Како је рекао, данас су вођени дуги, тешки и озбиљни разговори о том питању, и неки напредак је постигнут.

Када је реч о осталим темама, Вучић је рекао да је било речи о покушају Приштине да преузме целокупну имовину. Како каже, они сматрају да је то најбољи начин да се реши питање имовине.

"Онда су неки почели да нам држе политичка предавања како смо и шта изгубили деведесетих", навео је премијер и истакао да није сигуран да је било озбиљног напретка.

Иако је рекао да није оптимиста када је о даљим разговорима реч, осим по питању ЗСО, истакао је да ће делегација радити у најбољој вери и намери да дође до решења.

Када је реч о телекомуникацијама, премијер Вучић рекао да има напретка али да "увек имамо сличне проблеме". Рекао је да су преговори компликовани.

Говорећи о мосту у Косовском Митровици, Вучић је рекао да Албанци инсистирају, иако имају два моста, да и то буде мост са пуним саобраћајем за аутомобиле, камионе и аутобусе.

Како је рекао Београд инсистира, у складу са Бриселским споразумом по коме Срби имају право на урбано и рурално планирање, да то буде пешачка зона, да се не зауставља кретање.

"Разјашњено око чега се две стране не слажу"

Александар Вучић је рекао да су ставови обе стране искристалисани, по неким питањима су биже договору а по неким су веома далеко.

Када је реч о ЗСО, премијер је рекао да је договор да се не говори о детаљима јер ће наредне недеље, највероватније у понедељак, разговори бити настављени.

"Надам се да ћемо моћи да постигнемо договор али то не зависи од наше стране има још много питања која морају да буду решена", објаснио је премијер.

Навео је да је покренут дијалог о најважнијим питањима и да је разјашњено око чега се све две стране не слажу.

Премијер је објаснио да у Бриселу може да прихвати само оно што није противно и што је у интересу нашег народа. Навео је да мора да сагледава целину интереса нашег народа али да то није лако и не може да прихвати одређене договоре само због отварања поглавља.

Поручио је да се тражи најбоље решење за наше људе на КиМ и да се убрзава динамика сусрета и изналажења тема.

"Оно што је важно, као што сам рекао, потрудићемо се да урадимо најбоље за земљу и наше интересе, и верујем да може бити првих конкретних резултата у неком од наредних сусрета", рекао је Вучић.

Потписан "Меморандум о разумевању" у вези са осигурањем возила

Меморандум о разумевању у вези са осигурањем возила потписали су вечерас у Бриселу представници Београда и Приштине. Преговори трају, атмосфера веома напета.

Разговори у Бриселу се настављају, а две делегације за сада најудаљеније ставове имају по питању Заједнице српских општина. Преговори трају више од четири сата, атмосфера је веома напета, а очекује се да дијалог потраје још неколико сати.

Како јавља репортер Б92 из Брисела, договорен је само меморандум о разумевању о осигурању возила, док су по питању Заједнице српских општина ставови Београда и Приштине и даље веома удаљени.

Едита Тахири: Постигнут договор о осигурању возила

Чланица приштинског преговарачког тима Едита Тахири изјавила је да су тимови Београда и Приштине данас у Бриселу потписали споразум о осигрању возила, који значи да ће тарифе за полисе бити далеко ниже него до сада.

На питање који ће бити износи за полисе, Тахири је новинарима у Бриселу рекла да ће бити исте као за зелене карте и друга документа којима становници Косова путују у Македонију, Албанију или Црну Гору.

На питање да ли има изгледа да се потпишу и споразуми о Заједници српских општина, телекомуникацијама и енергетици, Тахири је рекла да о томе ништа не може за сада да прича, јер делегације Приштине и Београда и даље воде разговоре о томе.

Нагласила је да косовска страна свакако жели да се то постигне.

Могерини: Напредак постигнут у свим питањима о којима се разговарало

Напредак у преговорима Београда и Приштине постигнут је у свим питањима о којима се разговарало, саопштила је вечерас висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини.

"У разговорима смо се усресредили на преостала питања примене (споразума) у енергетици, телекомуникацијама, успостављању Заједнице српских општина на Косову и око слободе кретања на мосту у Митровици. Добар напредак постигнут је по свим питањима", наводи се у саопштењу.

Додаје се да ће тимови Београда и Приштине наставити да раде на овим питањима и даље вечерас, а састанака ће бити и ускоро, у наредним данима, како би се дошло до коначног договора.

У саопштењу се наводи и да је на маргинама дијалога потписан споразум о међусобном признавању ауто-осигурања, који је постигнут уз подршку Савета бироа зелене карте.

Преговори Београда и Приштине, који трају већ неколико сати протичу у напетој атмосфери уз велика очекивања двеју страна. Једини напредак постигнут је у вези са осигурањем возила и вечерас би требало да буде потписан меморандум.

Драган Владисављевић: Разговори тешки - Приштина покушала да преузме Газиводе

Приштина је у преговорима у Бриселу покушала да једним потезом преузме од Срба комплетан електродистрибутивни система на северу Косова и Метохије, укључујући Газиводе и трафо станицу Валач, изјавио је данас директор Канцеларије за координационе послове у преговарачком процесу с Приштином Драган Владисављевић.

Владисављевић је рекао да је став премијера Александра Вучића и српске делегације да се о овоме не може преговарати и да се морају заштити интереси Срба на северу КиМ и интереси Србије.

- У преговорима око енергетике, приштинска страна је покушала да изадје изван техничког дела разговора о енергетици и да предје на питање имовине и да једним потезом притање Газивода и трафо станице Валач и комплетног дистрибутивног система на северу Косова узме од Срба у своје власништво - рекао је за Б92 Владисављевић, који је присуствовао у Бриселу делу разговора о енергетици.

Удаљени ставови

Преговори Београда и Приштине у Бриселу трају већ неколико часова, атмосфера је веома напета, а договорен је само меморандум о разумијевању о осигурању возила, док су по питању заједнице српских општина ставови Београда и Приштине и даље веома удаљени, јавио је Б92.

На питање какав је став ЕУ, Владисављевић каже да представници ЕУ покушавају да изнађу компромис две стране како би се дошло до решења која су подједнако прихватљива или подједнако незадовољавајућа за обе стране.

- Верујем да ће наша делегација учинити све да дође до неких решења у ситуацији када су у игри веома велики улози и са једне и са друге стране и кад је реч о телекомуникацијама, и о енергетици и најважније о питању заједнице српских општина- каже Владисављевић.

Тешка атмосфера

Према његовим речима, атмосфера у преговорима је стварно напета и веома тешка с обзиром да су очекивања од ових разговора веома велика.

Владисављевић наводи да делегација коју предводи премијер Вучић улаже пуно напора да се постигну резултати, приближе ставови и оствари напредак у преговорима.

- ЗСО јесте свакако најважнија тема. Кључна питања се односе на два прва дела - један је законски оквир, а дрго су надлежности ЗСО. Премијер покушава да надје нека решења којима би се постигао компромис и створили услови да се усвоје принципи неопходни за установаљавање ЗСО - наводи Владисављевић.

Могуће потписивање споразума о осигурању возила

Он истиче да је најозбиљнији напредак у дијалогу  постигнут у вези с таксама за осигурање моторних возила, те очекује да вечерас буде потписан меморандум који регулише то питање. О свим осталим питањима воде се "напети" разговори, додао је у изјави новинарима.

Он је додао да у дијалогу нема непремостивих разлика, али је истакао да ће бити тешко решити кључна питања у вези са ЗСО, када је реч о законском оквиру у оквиру којег ће се установљавати та заједница, као и питање њене надлежности.

Београд тражи одлагање расправе о имовини

- Наш премијер је става да то питање треба решавати на начин који ће обезбедити стварну функционалност и ефикасност ЗСО, која ће бити у стању да заштити интересе Срба који живе на простору Косова и Метохије - рекао је Владисављевић.

Према његовим речима тешко је и питање енергетике и телекомуникација јер се, како је истакао, покушава решити и питање имовине која није део преговора.

- Став наше стране је да треба то одложити за преговоре када се буде разговарало о имовини, а у овом тренутку треба решити стварно питање телекомуникација и енергетике - рекао је он.

Александар Вучић: Важно постићи суштински договор о ЗСО, телекомуникацијама, енергетици и "Парку мира"

Делегације Београда и Приштине разговарају у Бриселу уз посредовање високе представнице ЕУ Федерике Могерини. За Владу Србије важан суштински договор о Заједници српских општина, као и телекомуникацијама, енергетици и "Парку мира", поручио је премијер Александар Вучић.

Заједница српских општина, енергетика, телекомуникације и "Парк мира" на мосту у Косовској Митровици главне су теме дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине на високом политичком нивоу који се одржава у Бриселу.

Београдску делегацију у Бриселу предводи председник Владе Александар Вучић, док је на челу приштинске делегације Иса Мустафа.

Сусрет у Бриселу почео је билатералним састанком српске делегације са Федериком Могерини, са којом се касније састала и приштинска делегација. Уследио је састанак обе стране уз посредовање Могеринијеве.

Вучић је данас истакао да је за Владу Србије важан суштински договор о Заједници српских општина, као и телекомуникацијама, енергетици и "Парку мира", али да Србија неће дозволити понижавање сопственог народа и било какво урушавање државних интереса.

У саопштењу Канцеларије Владе Србије за сарадњу с медијима наводи се да српска страна очекује да та питања буду решена у складу са Бриселским споразумом и усвојеним имплементационим планом.

Премијер Вучић и шефица европске дипломатије Могерини изразили су заједничку бригу за регионалну стабилност на Западном Балкану.

Портпаролка високе представнице Европске уније Маја Коцијанчич истиче да је напредак у примени Бриселског споразума од кључне важности за наставак европских интеграција.

"Веома је важно да се што је договорено у дијалогу имплементира, јер је то ипак састанак на највишем нивоу", рекла је Коцијанчичева током данашње рунде дијалога.

Није желела да спекулише о томе да ли се данас очекују конкретни договори и колико дуго ће дијалог трајати.

Директор Канцеларије за координационе послове у преговарачком процесу с Приштином Драган Владисављевић рекао је новинарима да је најозбиљнији напредак у дијалогу постигнут у вези са таксама за осигурање моторних возила. Владисављевић очекује да вечерас буде потписан меморандум који регулише то питање, пренео је Танјуг.

О свим осталим питањима воде се "напети" разговори, додао је у изјави новинарима.

"Очекивања обе стране да се приближе ставови и дође до решења по кључним темама о којима се разговора су велика. За српску страну то је питање Заједнице српских општина, али и питање телекомуникација и енергетике, а вечерас очекујемо потписивање меморандума о разумевању у вези са осигурањем возила", објаснио је Владисављевић.

Навео је да у дијалогу нема непремостивих разлика, али је истакао да ће бити тешко решити кључна питања у вези са ЗСО, када је реч о законском оквиру у оквиру којег ће се установљавати та заједница, као и питање њене надлежности.

"Наш премијер је става да то питање треба решавати на начин који ће обезбедити стварну функционалност и ефикасност ЗСО, која ће бити у стању да заштити интересе Срба који живе на простору Косова и Метохије", рекао је Владисављевић.

Према његовим речима тешко је и питање енергетике и телекомуникација јер се, како је истакао, покушава решити и питање имовине која није део преговора.

Шта ће ће наћи на бриселском столу?

О првој од четири вруће теме, Заједници српских општина, приштинска страна је досад избегавала да разговара са образложењем да је то питање унутрашњег уређења Косова и да ЗСО у сваком случају не би смела да има никаква извршна овлашћења.

Према Бриселском споразуму, међутим, ова заједница у коју би требало да уђу општине са већинским српским становништвом, морала би да има значајне надлежности у здравству, образовању и другим областима важним за живот српског живља на Косову.

Када је реч о телекомуникацијама, о томе се досад више пута разговарало у Бриселу како на политичком, тако и на техничком нивоу, а главни камен спотицања су међународни телефонски позивни број за Косово и рад српских мобилних оператера.

Питање енергетике, односно акумулационог језера Газиводе и трафостанице Валач је можда најсложенија тема данашњих разговора, а главни проблем је што се значајан део енергетских постројења на северу Косова, које косовска влада жели да стави под своју надлежност, налази на територији централне Србије.

И коначно, на дневни ред је на инсистирање приштинске стране стављен мост који спаја северни и јужни део Митровице, на коме су локални Срби поставили жардињере и назвали га "Парк мира".

Приштинска страна тврди да се тиме крши део Бриселског споразума који се односи на слободу кретања, док с друге стране одговарају да би уклањање жардињера представљало безбедносни проблем за Србе у Митровици, који су више пута били мета напада насилничких група Албанаца који су прелазили мост.

Према изјавама европских званичника, уколико данашњи разговори буду плодоносни, Србија би прва поглавља могла да отвори већ на јесен, а најкасније до краја текуће године.

Када је реч о Приштини, од напретка у дијалогу зависи ступање на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању Косова и ЕУ, које се у случају повољног исхода такође очекује на јесен.

Почела нова рунда политичког дијалога Београд-Приштина, теме ЗОС, телекомуникације, енергетика и "Парк мира"

У Бриселу је данас почела нова рунда политичког дијалога Београда и Приштине, за коју и политичари и медији процењују да је од изузетне важности.

Четири теме су на дневном реду разговора под покровитељством високе представнице ЕУ Федерике Могерини, а за Београд је најважније питање формирања Заједнице српских општина.

Поред тога, премијер Србије Александар Вучић и косовски премијер Иса Мустафа разговараће и о енергетици, телекомуникацијама и "Парку мира" на мосту у Косовској Митровици.

Дипломатски извори у Бриселу рекли су Танјугу да је Могерини свесна да је нерално очекивати да се сва четири сложена проблема разреше на данашњем састанку, али да ће инсистирати се постигне договор о бар два, а да око осталих у најмању руку дође до значајног напретка.

Од напретка у дијалогу зависи отварање првих преговарачких поглавља у процесу приступања Србије ЕУ, а на инсистирање Немачке, прво од тих поглавља требало би да буде поглавље 35, које се односи на процес нормализације Београда и Приштине.

Александар Вучић: Разговараћемо о Заједници српских општина, телекомуникацијама и енергетици али нећемо дозволити понижавање

Председник Владе Србије Александар Вучић истакао је данас у Бриселу да је за Владу Србије важан суштински договор о Заједници српских општина, као и телекомуникацијама, енергетици и Парку мира, о којима се данас разговара у Бриселу, али да Србија неће дозволити понижавање сопственог народа и било какво урушавање државних интереса.

Вучић и чланови делегације владе састали су се данас са високом представницом ЕУ за спољну и безбедносну политику Федериком Могерини, уочи почетка дијалога са представницима привремених институција Приштине.

Премијер Вучић и шефица европске дипломатије Могерини изразили су заједничку бригу за регионалну стабилност на Западном Балкану.

Могерини је данас прво билатерално разговарала са премијером Вучићем, а затим и са косовским премијером Исом Мустафом.

Маја Коцијанчић, портпаролка високе представнице Европске уније за спољну политику и безбедност Федерике Могерини, изјавила је данас да је напредак у примени Бриселског споразума од кључне важности за наставак европских интеграција.

- Веома је важно да се што је договорено у дијалогу имплементира, јер је то ипак састанак на највишем нивоу - рекла је Коцијанчић током данашње рунде дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине.

Реч је, казала је, о кључном питању не само за процес нормализације него и за даљи напредак Београда и Приштине на европском путу.

Коцијанчић није желела да спекулише о томе да ли се данас очекују конкретни договори и колико дуго ће дијалог трајати.

Четири теме су на дневном реду разговора под покровитељством високе представнице ЕУ Федерике Могерини, а за Београд је најважније питање формирања Заједнице српских општина.

Поред тога, премијер Србије Александар Вучић и косовски премијер Иса Мустафа разговараће и о енергетици, телекомуникацијама и "Парку мира" на мосту у Косовској Митровици.

Дипломатски извори у Бриселу рекли су Тањугу да је Могерини свесна да је нерално очекивати да се сва четири сложена проблема разреше на данашњем састанку, али да ће инсистирати се постигне договор о бар два, а да око осталих у најмању руку дође до значајног напретка.

Од напретка у дијалогу зависи отварање првих преговарачких поглавља у процесу приступања Србије ЕУ, а на инсистирање Немачке, прво од тих поглавља требало би да буде поглавље 35, које се односи на процес нормализације Београда и Приштине.

(РТС-Танјуг-Б92-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер