четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Постоје глупи људи који не мисле да народи региона морају да живе заједно
Хроника

Александар Вучић: Постоје глупи људи који не мисле да народи региона морају да живе заједно

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. мај 2015.

Интерес Србије је да има најбоље односе са Бошњацима

Председник Владе Србије Александар Вучић и председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић разговарали су у Сарајеву о билатералној сарадњи а српски премијер Вучић је поручио да је интерес Србије да има најбоље односе са БиХ и Бошњацима.

Разговарали су, кажу, о унапређењу економских односа и сарадњи у области туризма, инфраструктуре и безбедности.

Обраћајући се новинарима након састанка, Вучић је нагласио да је тема разговора била стварање боље климе и успешнија сарадња две земље, као и заједнички излазак на трећа тржишта.

Према његовим речима, будућност и стабилност западног Балкана почива на добрим и стратешки уређеним односима између Срба и Бошњака.

Односи Србије и Босне и Херцеговине су добри, оценио је српски премијер и додао да се мора остварати истинско поверење, као и да је стабилност Србије немогућа ако постоје лоши односи са БиХ.

Вучић је рекао да је са Звиздићем договорио да се у другој половини године одржи заједничка седница влада двеју држава на којој ће бити потписан низ међудржавних споразума, те да се разговарало о економији, унапређењу односа две земље, као и безбедносним изазовима.

Премијер је казао да сваки нови разговор са представницима БиХ представља нову вредност и корак ближе стварању другачије и одговорније климе и боље и успешније сарадње.

Разговарали смо, казао је Вучић, о безбедносним питањима, борби против тероризма, али и о стратешком политичком дијалогу и решавању заосталих полтичких несугласица између Срба и Бошњака и Србије и БиХ.

"Атмосфера између нас је добра, али мора да буде још боља и морамо да стварамо истинско поверење. То звучи као прича коју неко други жели да чује, да није реална, али они који ме добро познају, знају да нити се кога плашим, нити измишљам, нити имам потребу да се претварам"”, рекао је Вучић.

Верује, како је рекао, да стабилност и будућност западног Балкана почива на добрим и стратешки уређеним односима између Срба и Бошњака.

За њега је, додао је, стабилност Србије најважнија, а она је немогућа ако постоје лоши односи са Босном.

"Поштујем Босну, али волим Србију, стабилност моје земље је за мене најважнија, а такву стабилност не можемо да имамо ако имамо лоше односе са Бошњацима. Зато је најбоље да седнемо и договарамо се и да решимо проблеме за наредних сто година", навео је српски премијер.

Ми морамо да гледамо интерес Србије, указао је премијер и додао да је интерес Србије да имамо најбоље односе са Бошњацима.

Он је објаснио да није дошао у Сарајево да би то казао јер о томе говори и у Београду, посебно о Бошњацима.

"Срби и Бошњаци живе заједно, а ако то неко не види и не разуме, купићу му наочаре"”, рекао је Вучић.

Упитан откуд сад свест да су односи Србије и БиХ од стратешког значаја, Вучић је рекао да мисли да је то нормалан и разуман став у који верују сви пристојни људи који гледају у будућност и ниси опетерећени мржњом.

"Оно што сам мислио, ја сам то и рекао, нико други ми то није наредио или добацио, не интересује ме шта ће да каже по том питању неко из Брисела, Москве или Вашингтона"”, рекао је Вучић.

Упитан да прокоментарише изјаву члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића да би предсендик РС Милорад Додик требало да се угледа на Вуцића, премијер је рекао да Додика поштује, да у многим стварима може да се угледа на председника Српске, а да је на Изетбеговићу да има своје мишљење.

Потврдио је да 27. маја посећује Тирану јер је, каже, важно да се улаже у мир и стабилност у региону.

Постоје људи који могу да принзају да некад погреше и не ураде нешто најбоље, ја сам такав, а има и оних који мисле да никад нису погрешили, али се плашим да су грешили много чешће”, рекао је Вучић.

Он је навео да је важно улагати у мир у региону, како се не би поновили догађаји из Куманова.

"Ми такве ствари морамо да спречимо и само кроз мир и сарадњу можемо да напредујемо у региону”, рекао је Вучић.

Звиздић је рекао да је са Вучићем констатовао да нема спорних питања између две земље и да дели Вучићев став да Србија и БиХ треба да преузму одговоност за даљу будућност наших држава и региона.

Међунационални дијалог и релаксирање односа у региону је предуслов друштвеног развоја, ако останемо расцепкани, поготово у економском смислу, онда немамо никакве будућности”, рекао је Звиздић.

Договорено је, казао је, да се сарадња у области безбедности подигне на највиши институционални ниво, као и да се у другој половини године одржи заједничка седница Већа министара БиХ и Владе Србије, на којој ће бити потписани низ споразума о сарадњи у области транспорта, економије И безбедности.

"Имамо идентичан став који каже да треба да преузмемо одговоност за даљу будућност наших држава и региона"”, рекао је Звиздић и додао да БиХ има изражену вољу да домаћим и страним инвеститорима покаже да регион треба посматрати као јединствено економско тржиште.

Звиздић је новинарима рекао да Србија и Босна имају идентичан став у вези са преузимањем одговорности за будућност региона, који треба посматрати као јединствено тржиште.

Разговарали смо и о безбедносној ситуацији у БиХ и одлучили смо да подигнемо ниво сарадње на институционални, кроз сарадњу ресорних министарстава", истакао је Звиздић.

Сарајево -- Премијер Србије Александар Вучић је рекао да још постоје глупи људи који не мисле да народи региона морају да живе заједно и да имају заједничку будућност. 

Он је у Сарајеву рекао да је Србија спремна да са Босном и Херцеговином и Бошњацима решава сва отворена питања.

“Србија је спремна да говори о свим тешким темама са нашим пријатељима из Босне и Бошњацима, спремни смо да отворимо и да затворимо те тешке теме јер морамо размишљати о заједничкој будућности наших народа“, рекао је Вучић на отварању Сарајево Бизнис Форума.

Зато је, казао је српски премијер, потребно створити пословно окружење без граница у региону, а политичке вође треба да воде стратешки и дугорочан дијалог како би се створила најбоља пословна и економска ситуација.

Вучић је, наводећи да је спреман да о свим отвореним питањима говори са представницима БиХ, рекао да то не говори јер то желе да чују из ЕУ или САД, већ зато што сматра да морамо говорити једни са другима много чешће и да морамо преузети одговорност за своју будућност.

“Морамо да преузмемо одговорност у своје руке, морамо се побринути за будућност наших грађана. То није против било кога, то је добро за будућност наших народа“, рекао је Вучић, наводећи да то исто говори у у Београду, а не само у Сарајеву.

Вучић је рекао и да је увек лако донети лака решења, али да та решења, која обично укључују и одређене емоције, нису добра и неће бити успешна.

“То су можда најлакша решења за политичаре, али је чврст рад оно што доноси резултате“, рекао је Вучић.

Вучић је један од главних говорника првог дана "Сарајево бизнис форума", који се ове године одржава под слоганом "Један регион, једна економија".

Форум ће, како је најављено у Сарајеву, отворити директор ББИ банке, која је организатор конференције, Амер Буквић, као и председавајући Председништва Босне и Херцеговине Младен Иванић.

У уводном делу ће се, како се очекује, обратити и бивши председник Хрватске Стјепан Месић, заменик премијера Турске за економију Али Бабакан, председник Исламске привредне и трговачке коморе шеик Салех Абдулах Камел.

Истог дана, на панелу "Један регион, једна економија" говориће генерални секретар Савета за регионалну сарадњу Горан Свилановић, бивши председавајући Већу министара БиХ Златко Лагумџија, амбасадор Велике Британије у БиХ Едвард Фергусон, званичници Словеније, Хрватске и други.

Главни циљ конференције је подршка економском развоју и привлачење страних инвестиција у земље југоисточне Европе, наводе организатори.

Сарајево бизнис форум одржава се шести пут, а ове године у фокусу су идеје развој ИТ сектора, образовање и производња здраве хране.

На бизнис форуму биће представљене могућности пословања и инвеситрања у енергетици, инфраструктури, пољопривреди, информационим технологијама, туризму из седам земаља југоисточне Европе - БиХ, Србије, Албаније, Хрватске, Македоније, Црне Горе, и Словеније, а предузетници ће имати могућност да одрже билатералне састанке, најавили су организатори.

Премијер Србије ће, поред обраћања на форуму, имати и састанке са председавајућим Већа министара БиХ Денисом Звиздићем, а потом и са члановима Председништва БиХ Младеном Иванићем, Бакиром Изетбеговићем и Драганом Човићем.

Током радне посете Вучић ће разговарати и са председником Исламске развојне банке Ахмедом Мохамедом Алијем, председавајућим Исламске коморе трговине и индустрије шеиком Салехом Абдулахом Камелом, као и Алијем Бабаџаном, замеником председника турксе владе.

Вучић и Председништво БиХ конкретизовали сарадњу

Председник Владе Србије Александар Вучић и чланови Председништва БиХ договорили су данас у Сарајеву конкретизацију сарадње формирањем радних група из различитих сфера друштвеног живота.

У разговору са српским чланом Председништва БиХ Младеном Иванићем, хрватским Драганом Човићем и бошњачким Бакиром Изетбеговићем било је речи о билатералним односима, сарадњи у области енергетике и инфрструктуре.

Кабинет премијера је саопштио да су теме разговора биле су и европске интеграције и побољшање економске сарадње у региону.

Премијер Вучић, који је данас отворио Сарајевски економски форум, завршава посету БиХ састанцима са председником Исламске развојне банке Ахмедом Мохамедом Алијем, председавајућим Исламској комори, трговине и индустрије шеиком Салехом Абдулахом Камелом и замеником председника Владе Турске Алијем Бабаџаном.

Вучић је раније данас разговарао са председавајућим Савета министара БиХ Денисом Звиздићем.

Економија уједињује регионе

Земље региона су мале и слабе и зато само уједињене имају шансу да привуку више иностраних инвестиција сагласни су учесници Сарајево Бизнис Форума.

Заменик премијера Турске Али Бабаџан рекао је да су мир и стабилност темељ економског просперитета и да је економија кључна реч за политички просперитет и процес помирења.

Бабаџан је навео да је за економски просперитет важно обезбедити слободно кретање робе, људи и капитала и да је важно да се развија пословно окружење, те да се обећања исуњавају.

Заменик турског премијера је казао да су Европску унију прво основале земље супротстављене током Другог светског рата, али да их је ујединила економија.

Некадашњи председавајући Председништва БиХ и један од оснивача овог економског форума Харис Силајџић рекао је да је регионална сарадња веома важна за овај регион, да јој треба дати шансу и да нема сумње да ће таква синергија учинити да овај део Европе буде привлачнији партнерима.

Истраживања и иновације, подвукао је Силајџић, неопходне су региону јер ће без њих, иако поседује ресурсе, увек заостајати.

“Ми имамо брилијантне умове, али то је остао неискоришхцен ресурс у БиХ, али и у региону”, рекао је Силајџић и додао да државе морају да учине све што могу да задрже младе и образоване људе.

Председник Исламске развојне банке Ахмед Мохамед Али рекао је да сарадња и интеграција подстичу економију, али и помажу да се окрене нова страница новог периода у којем се земље у региону више неће фокусирати на конфликте.

“Битно је да цели регион југоисточне Европе функционише као једна уједињена економска зона”, рекао је Али и додао да исход Сарајево Бизнис Форума треба да буде такав да испуни очекивања грађана, односно да све земље осете економски просперитет.

Он је оценио и да земље у региону имају јаке образоване људске ресурсе који чине овај део Европе конкурентним и истакао да исламске земље показују интерес за цео регион и тржиште сваке од земаља

Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић рекао је да су све земље региона релативно мале И не тако примамљиве за стране улагаче, али да то могу постати ако се удруже.

Истакао је и да то што је Србија присутна на форуму указује да рекао је да то сто присустност Србије на форуму указује да и Србија и Босна и Херцеговина желе промовисати регион као једну економију.

Он је рекао да су пољопривреда и рурални разбој битни за економски развој, али да потенцијал пољопривредног сектора не може бити у потпуности експлоатисан без регионалне сарадње.

Регија може да понуди и туристичке атракције, а има и стручност, ресурсе и капацитете како би постала конкурентна, рекао је Иванић.

И бивши хрватски председник Стјепан Месић рекао је да су привреде свих земаља у региону мале и слабе и да само заједно могу понудити свету оно што га занима.

На Форуму учествује око 900 званица, политичких лидера, привредника и банкара из региона и света, па су ту представници не само земаља бивше Југославије, већ и Индије, Бахреина, Омана, Велике Британије, Сједињених Америчких Држава.

Дирекор ББИ банке, која је организатор Форума, Амер Буквић рекао је на отварању да ће се под слоганом “Један регион, једна економија”разматрати могућности за јачање регионалних пословних веза, како би будуће генерације имале бољи живот.

(Б92-Танјуг)

Видети још:

- Бакир Изетбеговић: Уместо што прети референдумом и цепањем БиХ, Додик да се угледа на Вучића

- Вучић 27. маја иде код Едија Раме у Тирану – прва посета у историји односа Србије и Албаније

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер