четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Неконтролисани раст јавног дуга је заустављен, ситуација је сад боља него што сам очекивао; Ова влада се не мери годинама током којих влада, већ километрима путева које је изградила
Хроника

Александар Вучић: Неконтролисани раст јавног дуга је заустављен, ситуација је сад боља него што сам очекивао; Ова влада се не мери годинама током којих влада, већ километрима путева које је изградила

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. фебруар 2016.

 Ова влада се не мери годинама током којих влада, већ километрима путева које је изградила и које оставља за собом, изјавио је данас премијер Александар Вучић на свечаности поводом пробијања тунела Савинац, на Коридору 11, у близини Такова.

"Путеви значе комуникације, фабрике, посао, нови жžивот, а ви путари сваким новим километром враћате живот у Србију", поручио је премијер и захвалио радницима који су ангажованин на пробијању тунела и на другим градилиšтима у Србији, те замолио да и даље истим темпом граде путеве и подижу мостове.

"Потребни сте овој земљи, ви је дижете из мртвих", поручио је премијер.

Он је подсетио колико је Србија губила људи у ратовима и на том и на другим местима, те колико их је држава "заобилазила" и занемаривала.

Према његовим речима, ми вишšе немамо права на смрт, ратове, грешке...

"А најмање имамо права на тапкање у месту, на непомерање себе и Србије", рекао је премијер.

Он је рекао и да да је неконтролисани раст јавног дуга заустављен, а да се од следеће године очекује да ће јавни дуг од 2017. кренути да пада.

"Ситуација је, када је реч о јавном дугу, боља него што сам очекивао", рекао је Вучић и подсетио да се очекивало да учешће јавног дуга у бруто домаћем производу стигне до 80 одсто, али је тај раст ипак заустављен.

Вучић је нагласио да је у јануару забележен суфицит у буџету, а ако раст буде онакав какав се очекује, од наредне године, удео јавног дуга у БДП ће почети да пада.

Премијер је подсетио да је учешће јавног дуга у БДП-у од 2008. до 2012. порасло са 26 на 64 одсто, те да је било тешко зауставити раст, услед наметнутих, наслеђених обавеза које су доспевале.

"Кад имате наметнуте обавезе, то морате да испуните и у годинама после", рекао је Вучић.

Он је навео да у јавни дуг улази и кредит са Азербејџаном од 300 милиона евра, што је добро, а улазе и друге "важне и добре ствари".

"Много смо важних и добрих ствари ставили у јавни дуг а и даље је раст био конторлисан.", рекао је он.

Вучић је поручио да је он, који иначе није оптимиста, задовољан јавним финансијама, те да у том смислу неће бити проблема.

Проблеми који могу да настану, приметио је он, могу бити само друге врсте, попут предузећа која држава и даље штити. Он је издвојио РТБ Бор, те Ресавицу, и навео да владу много мука чека око тих фирми.

"Много мука нас чека око предузећа која су још под заштитом државе", закључио је премијер уз опаску да ће то ипак бити релативно брзо решено и због ММФ и њихових захтева.

"Брине ме пролеће у региону"

Вучић је поновио и да га први пут брине пролеће када је реч о безбедносној ситуацији у региону, због одсуства реšшења за мигрантску кризу.

Најавио је да ће већ прекосутра боравити у Лондону на конференцији о Сирији, те да ће се тамо видети са немачком канцеларком Ангелом Меркелом, али и Дејвидом Камеруном и кинеским премијером Ли Кећјангом.

"Верујем да ћу од њих да чујем и решења која предвиђају за будућност", рекао је премијер и додао да ће ова влада учинити све да Србију заштити.

Било би добро, каже, када би се избегла нестабилност у региону.

"Нажалост, нема много јаких влада, не зна се када ће у којој земљи бити избори. У Приштини, видите, да имају више сузавца него воде у парламенту. Тако да просто то јесу све не лаке и забрињавајуће ствари", казао је.

"Синдикати ће бити задовољни законом о платама"

Вучић је изјавио и да ће закон о платама бити на седници владе тек кад све буде усаглашено са синдикатима и када и они буду задовољни предложеним решењима. Вучић је навео да се са многим предстваницима синдиката већ срео. "Синдикати ће бити задовољни нацртом закона о платама, са мнгоима сам се срео и разговарао. Тек кад се с њима усагласимо, идемо с нацртом на владу, а затим и у Скупштину", поруцио је он.

Пробијен Тунел, Вучић честитио уз шампањац

Десна цев тунела "Савинац" дужине 270 метара на Коридору 11, у близини Такова, пробијена је данас, а премијер Александар Вучић честитао је радницима и у то име отворио шампањац. Пробијањем ове цеви, пробијени су сви тунели на деоници Љиг-Прељина.

На деоници Коридора 11 од Љига до Прељине асфалтирано је 36 километара од укупно 40 километара аутопута у пуном профилу, а у квалитет радова данас се уверио премијер Вучић, који је обишао тај путни правац.

Премијер се провозао заједно са новинарима тим аутопутем, а у аутобусу су били и потпредседница владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић амбасадор Азербејџана Елдар Хасанов.

Лева цев Савинца у дужини од 270 метара је пробијена у септембру 2015. године, а радове изводи домаће предузеће Планум.

Пробијањем тунела Савинац повезана је комплетна деоница у дужини од 40 километара. Уговорена вредност трунела Савинац је 9,85 милиона евра.

Деоница Љиг - Прељина је дуга око 40 км и већ је завршено 36 км аутопута, а званични рок за завршетак аутопута од Љига до Прељине је 25. август 2016. На самој траси налази се велики број објеката - пет тунела Голубац, Велики Кик, Савинац, Шарани и Брђани, 66 мостовских конструкција од чега је завршено 65.

Надвожњаци су укупне површине око 60.000 метара квадратних, а ту се налази и 40 регулација водотокова са делимичним измештањем корита река у дужини око 21,5 км. Такође, 46 потпорних зидова укупне дужине око 6,1 км и 28 заштитних зидова од буке укупне дужине око 7,3 км.

Главни извођач радова на тој деоници је фирма Азвирт из Азербејџан, а радови чија је укупна вредност 308 милиона евра финансирају се азербејџанским кредитом од 300 милиона, док је преостали новац обезбедила Србија. Поред ове фирме на тој деонициангажовано је укупно 101 српска фирма у улози подизвођача добављача и коопераната. На траси је предвиђена изградња две петље: Таково и Прељина, као и три одморишта.

Пројектну документацију израдили су Саобраћајни институт ЦИП за деоницу Таково-Прељина и Институт за путеве за деоницу од Љига до Бољковца и од Бољковца до Такова. На деоници Љиг - Прељина дневно радове изводи око 110 радника.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер