Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Mogao bih da pokazujem mišiće i izgovorim ružnu reč zbog NATO bombardovanja, ali da li će da dođe više investitora zbog toga
Hronika

Aleksandar Vučić: Mogao bih da pokazujem mišiće i izgovorim ružnu reč zbog NATO bombardovanja, ali da li će da dođe više investitora zbog toga

PDF Štampa El. pošta
petak, 12. februar 2016.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa američkim senatorom DŽonom Mekejnom, poznatim po ekstremnoj rusofobiji i izjavama iz 1999. da "treba bombardovati sve infrastrukturne objekte u Srbiji, uključujući škole i bolnice". Premijer je rekao da mu je mnogo važnije od te izjave kako privući američke investitore. Mekejn pohvalio "napredak Srbije u normalizaciji odnosa sa Kosovom i Bosnom".

"Mogao bih da pokazujem mišiće zbog 1999. i kažem neku ružnu reč, ali se  pitam šta bi bio rezultat, da li će zbog toga doći više investitora, da se zaposli više ljudi...", rekao je Vučić povodom Mekejnovih izjava iz 1999.

Premijer Srbije izjavio je danas da Srbija neće podizati ograde prema migrantima.

"Nećemo podizati ograde, to nije evropski ni civilozovano", kazao je Vučić u Beogradu nakon susretra sa američkim senatorom DŽonom Mekejnom i Bobom Korkerom.

On je naveo da će Srbija poštovati svako zajedničko rešenje i dogovor kada je reč o migranskoj ruti, ali je ukazao i da nema ekonomske snage da primi na stotine hiljada njih.

"SAD nam pomažu na evropskom putu, što jeste strateški cilj ove zemlje", kazao je Vučić i naveo da dobri odnosi sa SAD predstavljaju odgovornu politiku aktuelne Vlade Srbije.

Mekejn: Pohvale Srbiji za normalizaciju odnosa sa Kosovom i BiH

„Pričali smo o raznim temama kao što je poboljšanje odnosa sa Kosovom i Bosnom i Hercegovinom. Tu je postignut veliki napredak, kao i na ekonomskom polju.“ izjavio je Mekejn nakon sastanka.

Mekejn je rekao da SAD prepoznaju napore Srbije u normalizaciji odnosa sa "Kosovom", napretku u odnosima sa Bosnom i Hercegovinom, ekonomskom napretku, kao i posvećenosti Srbije u pridruživanju EU. 

Američki senator Bob Korker izjavio je posle sastanka sa premijerom Vučićem da veoma ceni kako se Srbija ponaša kada je reč o odnosu prema izbeglicama.

Osim toga, on je naveo i da je svestan velikih teškoća i opterećenja koje izbeglička kriza stvara Srbiji i istakao da SAD podržavaju evroatlanstke integracije Srbije.

Vučić je naveo da Srbija u SAD-u ima saveznika na svom evropskom putu i da se ponosi dobrim odnosima sa tom svetskom silom.

Vučić je rekao i da je "neozbiljan i neodgovoran" svako ko misli da Srbija bez podrške SAD može da ostane na evropskom putu i da ekonomski napreduje. 

"Mogao bih da pokazujem mišiće i izgovorim ružnu reč zbog 1999. godine, ali se pitam šta bi bio rezultat, da li će da dođe više investitora, da se zaposli više ljudi...", rekao je Vučić, odgovarajući na pitanja novinara posle razgovora sa delegacijom američkog Kongresa. 

Upitan u kojoj meri savezništvo Srbije i SAD u dva svetska rata može da pomogne saradnji, Vučić je rekao da se Srbija seća prijateljstva iz tih ratova, koje je potom izgubljeno 1999. godine. 

"Vreme je da investiramo mnogo truda, energije i napora da bismo to poverenje ponovo uspostavili i ja sam zahvalan što senatori to čine, a i mi ćemo to da radimo", rekao je Vučić. 

Mekejn: Posle izbora, promeniće se spoljna politika SAD prema Balkanu

Mekejn, koji je republikanac, izjavio je i da će se posle predsedničkih izbora u SAD, krajem ove godine, spoljna politika te zemlje promeniti.

Upitan na pres konferenciji u Vladi Srbije da li će se posle izbora promeniti spoljna politika SAD, a posebno prema Srbiji i ovom regionu, Mekejn je, odogovorio potvrdno:

"Da... Da... Da", rekao je Mekejn, ne iznoseći druge detalje.

Američki senator je posebnu pažžnju posvetio i migrantskoj krizi:

"Veoma nam je drago što smo ovde, što nam je vlada omogućila da vidimo tranzit izbeglica preko njene teritorije", rekao je Mekejn.

Prema njegovim rečima, građani Srbije treba da budu ponosni na svoju Vladu zbog načina na koji upravlja tom krizom.

Mekejn je rekao da su itekako "priznati i prepoznati" napori i napredak Beograda na normalizacij odnosa sa "Kosovom", posvećenost članstvu u EU i refomama koje su za to potrebne, napori za unapređenje odnosa sa BiH i Albanijom, kao i napredak na planu ekonomskih reformi.

"Živimo u opasnom svetu, broj izbeglica nikad nije bio veći od Drugog svetskog rata i to stavlja veći akcenat na odnose između naših zemalja, posebno zemalja koje su demokratski uređene a Srbija to jeste i to je postigla svojim napornim radom", rekao je Mejekn.

Američki senator je zahvalio Vladi Srbije na odnosu sa SAD i čestitao Srbiji predstojeći praznik Dan državnosti.

"Kada je reč o ulasku u NATO o tome odlučuje Srbija i srpski narod"

Mekejn se osvrnuo i na pitanje vojne neutralnosti Srbije i eventualnog članstva u NATO i naglasio da o tome odlučuju Srbija i srpski narod.

"Kad je reč o članstvu u NATO, to je odluka koja je na Srbiji i na njenim građanima. Prioritet Srbije je priključenje Evropskoj uniji", rekao je američki senator na zajedničkoj pres konferenciji sa premijerom Aleksandrom Vučićem.

Odgovarajući na pitanje kako vidi vojnu neutralnost Srbije, šta misli o intenziviranju vojno-tehničke saradnje Srbije sa Rusijom i o eventualnom članstvu u NATO, Mekejn je rekao da strahuje da će kriza na Bliskom istoku na ovaj ili onaj način uključiti razne narode, i da je Srbija usred velikog humanitarnog napora i s vremenom će imati sve veću ulogu u humanitarnim operacijama.

"Ali, sve višše od toga je nešto o čemu će odlučiti Srbija i srpski narod", rekao je senator Mekejn.

(Beta-B92-NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner