петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Сви затварају границе мигрантима осим Србије, Србија неће бити ксенофобична, већ ће се понашати европски
Хроника

Александар Вучић: Сви затварају границе мигрантима осим Србије, Србија неће бити ксенофобична, већ ће се понашати европски

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. септембар 2015.

Сви затварају границе мигрантима осим Србије

Премијер Александар Вучић констатовао је данас да све земље ЕУ на овај или онај начин затварају своје границе за мигранте, за разлику од Србија која то не чини, те је поручио да је неопходно да ЕУ предложи свеобухватно решење за тај проблем.

Ово тим пре, указао је, јер после 15. септембра Мађарска доноси закон којим ће затворском казном од пет година кажњавати илегалан прелазак преко границе.

- Шта је то што ми треба да урадимо - желимо да се понашамо европски, да дамо свој допринос и преузмемо свој део одговорности. Ми не бежимо од те одговорности, али ЕУ мора да нам каже шта су наше обавезе - рекао је Вучић након обиласка Прухватног центра за мигранте у Кањижи где је боравио са министарком за европске интеграције немачке покрајине Баварске Беатом Мерк.

Он је, међутим, нагласио да мигранти не желе да остану у Србији, да већина њих који се у овом тернутку у Кањижи стигла ту јутрос и да само тражи да оде.

Држава ће обезбедити још ћебади, обећао је премијер Вучић, али је приметио да је пет и по хиљада ћебади већ подељено, а да их мигранти користе да њима прекрију бодљикаву жицу и тако пребаце децу и породицу у Мађарску.

"А видим да ћебади има свуда и у шаторима, да би ми после објаснили да они ћебадима покривају бодљикаву жицу да пребаце децу".

- Не можемо никога да приморамо да остане, али шта ће бити после 15. септембра плашим се јер свако ко покуша да уђе у Мађарску добиће пет година затвора - рекао је Вучић.

Премијер је разговарао са мигрантима, породицама са децом које су тренутно у Прихватном центру у Кањижи и све је њих интересовало шта се дешава када прђју у Мађарску.

Вучић им је објаснио да ће Србија учинити све да на територији наше земље буду збринути, али да када пређу границу не може ништа да гарантује, подсетивши их да их при томе на граници чека ограда, жица...

Србија неће бити ксенофобична

Србија неће бити ксенофобична у односу према мигрантима, већ да ће се понашати у складу са европским вредностима, поручио је данас премијер Александар Вучић и поновио да је поносан што се већина у Србији тако понаша, али и да не разуме оне друге који говоре другачије у том смислу.

"Ја сам разочаран реакцијом дела наших људи, срећом, веома сам задовољан реакцијом већине грађана Србије. Разочаран сам кад видим да неки говоре на друштвеним мрежама да те људе треба избацити, а неки их чак и не називају људима.

Ја то не могу да прихватим, не могу да разумем, посебно што смо се ми суочавали са толиким избеглицама", рекао је Вучић.

Он је подсетио и да је српски народ у колонама од стотине километара бежао, упитавши како је могуће да смо сада тако неосетљиви и да не разумемо да ти људи беже од рата.

"Дајте ако можемо да им помогнемо, да им не одмажемо. Замолио бих те геније са свим тим теоријама са којима излазе и све те геније који излазе са застрашивањем нашег становништва, да прекину то да раде", поручио је премијер и приметио да "има неко мало и бољи и паметнији од њих ко ће да размишља и о будућности тих људи и будућности ове земље".

Србија, нагласио је, неће бити ксенофобична.

Уверен је, каже, да ће та већина увек бити већина и да ће та пристојност и емпатија већинске Србије увек бити приказана и показана, закључивши да ће увек државна политика да надвлада партикуларне интересе.

Доношење закона у Мађарској по којем ће се кажњавати сви који пређу границу те земље представља за Србију додатни проблем она ће морати да направи свој акциони план, рекао је данас премијер.

Не бежимо од одговорности, али ЕУ мора да нам каже шта су наше обавезе према мигрантима

КАЊИЖА - Премијер Србије Александар Вучић констатовао је данас да све земље ЕУ на овај или онај начин затварају своје границе за мигранте, за разлику од Србија која то не чини, те је поручио да је неопходно да ЕУ предложи свеобухватно решење за тај проблем.

Ово тим пре, указао је, јер после 15. септембра Мађарска доноси закон којим ће затворском казном од пет година кажњавати илегалан прелазак преко границе.

"Шта је то што ми треба да урадимо - желимо да се понашамо европски, да дамо свој допринос и преузмемо свој део одговорности. Ми не бежимо од те одговорности, али ЕУ мора да нам каже шта су наше обавезе", рекао је Вучић након обиласка Прухватног центра за мигранте у Кањижи где је боравио са министарком за европске интеграције немачке покрајине Баварске Беатом Мерк .

Он је, међутим, нагласио да мигранти не желе да остану у Србији, да већина њих који се у овом тернутку у Кањижи стигла ту јутрос и да само тражи да оде.

"Не можемо никога да приморамо да остане, али шта ће бити после 15. септембра плашим се јер свако ко покуша да уђе у Мађарску добиће пет година затвора", рекао је Вучић.

Премијер је разговарао са мигрантима, породицама са децом које су тренутно у Прихватном центру у Кањижи и све је њих интересовало шта се дешава када пређу у Мађарску.

Вучић им је објаснио да ће Србија учинити све да на територији наше земље буду збринути, али да када пређу границу не може ништа да гарантује, подсетивши их да их при томе на граници чека ограда, жица...

Премијер је данас  заједно са министарком за европске интеграције немачке покрајине Баварске Беатом Мерк Прихватни центар за мигранте у Кањижи.

Вучић и Мерк обишли прихватни центар у Кањижи

Премијер Србије Александар Вучић обишао је данас, заједно са министарком за европске интеграције немачке покрајине Баварске Беатом Мерк Прихватни центар за мигранте у Кањижи.

С премијером су у Кањижи и министри Небојша Стефановиц и Александар Вулин, а у Прихватном центру тренутно се налази 250 избеглица, док камп може да прими 1.000 људи.

Према речима државног секретара у Министарству за рад, Ненада Иванишевића Србија за разлику од других земаља кроз које пролазе мигранти евидентира избеглице, што показује одговоран однос наше државе.

Он је истакао да градњом центара Србија покушава да затвори систем за решсавање проблема избеглица на рути којом се крећу кроз нашу земљу ка западној Европи.

Иванишевић је указао да дневно у нашу земљу пристиже око 1.000 миграната, и да трошкови расту из дана у дан, те да је неопходна помоћ ЕУ.

Управник Центра у Кањижи Роберт Лесмајстер рекао је Танјугу да се тренутно у кампу налази око 250 избеглица, а да је јуче у прихватној станици примљено око 1.700 људи, те да је само 200 остало преко ноћи.

Избеглице се, како је рекао, задржавају најдуже неколико сати до пола дана, врло ретко дуже, а за 22 дана, колико ова станица ради, преко 29.000 људи је прошло кроз њу.

Већином се ради о породицама, мада има и самаца, који у Центру на Вашаришту у Кањижи добијају све што је најосновиније за одржавање личне хигијене, до основних здравствених услуга уколико је неко болестан.

"Све је предвиђено да буде њима на услузи како би задржали добро здравље, а самим тим чувамо здравље локалног становништва и грађана Србије", нагласио је он.

Додао је да нема већих проблема што се здравственог стања избеглица тиче, додајући да се ради пре свега о температури код деце, а код старијих о повредама задобијеним дугим ходањем, и да нема озбиљних проблема.

Избеглице, које се налазе у Прихватном центру у Кањижи посебно хвале услове.

Али из Сирије, који је у изјави Танјугу, објаснио да је до Србије дошао прелазећи четири земље, између осталих и Грчке, нагласио је да је камп у Кањижи добар, за разлику од других у којима је био.

Он је казао да већ данас намерава да иде ка мађарској граници и да жели да оде у Немачку или Шведску.

Али Карим је нагласио да бежи од рата у Сирији, где је био професор механике, и да се његова породица тренутно налази у једном избегличком кампу у Јордану.

"Све је уништено у Сирији. Наша кућа, читави градови. Ми тражимо живот у миру", објаснио је он подвукавши да не тражи новац већ само мир.

Ајман из Сирије казао је да жели да иде у немачку, и да је на путу са породицом.

Он је објаснио да још не зна када ће кренути ка Мађарској, јер не зна да ли је затворен пролаз.

Након Кањиже делегација предводена Вучићем обићиће простор и објекат који ће бити реконструисани за смеšтај миграната у Суботици у близини Старе циглане.

Кроз прихватни центар у Кањижи прошло 29.000 избеглица

Председник Скупштине општине Кањижа Роберт Лацко изјавио је данас да је кроз прихватни центар у Кањижи за три седмице прошло око 29.000 избеглица.

Лацко је за РТС рекао да у центру сваког дана има од 1.700 до 1.800 људи, да је тај број константан и да на њега не утичу последња дешавања у Будимпешти. "Када је кренуо већи талас из Прешева у прошли понедељак, имали смо 3.500 људи током ноћи, онда 2.500. Углавном задњих три-четири недеље тај број је од 1.500 до 1.800", навео је Лацко.

Прихватном центру, рекао је Лацко, не недостају храна и лекови, али постоји проблем са канализационом мрежом. "Септичка јама са десетак покретних тоалета је недовољно за тако велики број људи", навео он и додао да се очекује да систем буде ускоро прикључен на канализациону мрежу.

Лацко је упозорио да привремени центар неће моћи да функционише преко зиме, јер у шаторима нема грејања. Већ сада избеглице у шаторима пале ватру, што представља опасност, напоменуо је Лацко.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер