субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Назадовање само у једној области – нашем односу према санкцијама Русији. Наставићемо да радимо на европском путу, можда нешто променимо а можда не променимо
Хроника

Александар Вучић: Назадовање само у једној области – нашем односу према санкцијама Русији. Наставићемо да радимо на европском путу, можда нешто променимо а можда не променимо

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. октобар 2022.

"Извештај Европске комисије је повољнији по нас пре свега у смислу владавине права, а много неповољнији у смислу усаглашавања наше спољне политике са Европском унијом", рекао је председник Србије Александар Вучић на конференцији за медије са шефом Делегације ЕУ у Србији. Вучић је изјавио да је истина све што је написано у извештају, али да "постоје ствари на основу којих се одлуке доносе другачије". Србија ће наставити да напредује на европском путу, с тим да за нас територијални интегритет има другачије значење него за њих, рекао је Вучић.

Вучић је захвалио људима из Европске комисије на њиховом раду како би саставили извештај. Напоменуо је колико је важна економска сарадња са Ервопском унијом и њен значај као партнера. Како је рекао, у великој мери је сагласан са оценама у извештају.

„Најважнији део је оно што ми је и Жиофре рекао на састанку, а тиче се нашег односа према увођењу санкција Русији. То је политичко питање, данас је наш ниво усаглашености 45,03. Они сваки дан излазе са декларацијама против Русије, разумемо ми њих, рекао сам Жиофреу, ми ни за једну нисмо гласали. Рекао сам да ћемо узети у обзир њихове ставове, предлоге, тај политички део је обојио цео извештај. Желим да људи у Србији знају, поједини желе да говоре о назадовању, а забележено је назадовање само у једној области, једино у нашем односу према санкцијама Русији, у нашој усаглашености са декларацијама ЕУ“, рекао је Вучић.

Председник Србије је рекао и да је задовољан чињеницом да је, упркос отпорима, „изгуран референдум о уставним променама“, што се и констатује у извештају.

„Констатован је известан напредак у борби против корупције што је за нас важно. Србија је за изборе прихватила 79 одсто препорука ОДИХР-а и спровела у дело, а да многе земље које пишу извештај су прихватиле од нила до 15-20 одсто. Што се тиче Грека, хвала им што су констатовали напредак. За нас је важно да ЕК констатује да је Србија спремна да отвори Кластер 3, мислим да нам отвара извештај много простора да са свим људима из Брисела наставимо да радимо на реформама, да много тога урадимо до нове године у владавини права, што је важно за нашу земљу“, каже Вучић.

Додаје да је важна оцена дса Србија гради добросуседске односе са свима, иако је констатовано да су односи са Хрватском затегнути.

„Када је у питању поглавље 35, дијалог са Приштином, Србија није изазивала ниједну кризу, по том питању је тежак пут пред нама и плашим се да неће бити добрих вести у наредном перидоду“, рекао је.

Председник Србије Александар Вучић је изјавио да из Европске уније очекује условљавања која се односе на претприступне преговоре у погледу односа са Русијом, као и Косова и Метохије, али да ће Србија, због својих грађана, наставити да спроводи реформе за које је „чврсто и снажно опредељена“. Вучић је рекао да очекује да ће се условљавања наставити и да ћемо „имати клацкалицу, некад ће да буду санкције према Русији а некад Косово и Метохија“.

„Наше је да радимо због наших грађана, да будемо чврсти и снажно опредељени за реформе. Наставићемо да радимо на европском путу, можда нешто променимо а можда не променимо“, рекао је Вучић.

Он је на питање новинара да прокоментарише забрану увоза руске нафте преко Хрватске, рекао да су „они показали шта мисле о нашој земљи“, као и да не зна како Хрватска може да има утицај на одлуку Србије да гради нафтовод према граници с Мађарском, када „ми то сами радимо с партнерском Мађарском“.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер