субота, 02. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Путин, Вучић, Борисов и Ердоган пустили у рад "Турски ток"; Александар Вучић: Пројекат је од огромног значаја за будућност Србије
Хроника

Путин, Вучић, Борисов и Ердоган пустили у рад "Турски ток"; Александар Вучић: Пројекат је од огромног значаја за будућност Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. јануар 2020.

Руски председник Владимир Путин, предцедник Србије Александар Вучић, председник Бугарске Бојко Борисов и турски председник Реџеп Тајип Ердоган пустили су у рад гасовод "Турски ток".

Гасовод „Турски ток“ ће директно повезати систем Турске са највећим залихама гаса у Русији и осигурати сигурне испоруке енергената у Турску, јужну и југоисточну Европу.

Турски ток“ ће омогућити да се испоручи у регион око 31,5 милијарда кубних метара природног гаса годишње.

Председник Србије Александар Вучић присуствује у Истанбулу свечаности поводом пуштања у рад деонице гасовода Турски ток. Други крак овог гасовода, којег Бугари и Срби називају Балканским током, протезаће се од Русије, преко Бугарске и Србије, па све до Мађарске.

ФОТО: РТС

Фото: РТС

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да очекује да ће се Србија спојити на "Турски ток" у мају или септембру 2020. године. Он је пре отварања гасовода "Турски ток" у Истанбулу казао да је тај пројекат од огромног значаја за напредак Србије.

"Гасовод 'Турски ток' од огромног је значаја за будућност Србије, за привлачење инвестиција и даљи економски и индустријски напредак земље", поручио је Вучић из Истанбула пред почетак свечаности.

Казао је да ће имати прилику да са председником Русије Владимиром Путином и председником Турске Реџепом Тајипом Ердоганом, између осталог, разговара и о дешавањима на Блиском истоку.

Додао је да ће током разговора између ручка и вечере моћи да чује како "светске и регионалне силе" виде проблеме на Блиском истоку који, како је рекао, могу да представљају енергетско питање за Србију.

"То је енергетско питање и за нас, због повећања цене нафте. Свака ескалација повећава цену гаса, јер је он везан за нафту", оценио је Вучић за ТВ Пинк.

Додао је да ће разговарати и са премијером Бугарске Бојком Борисовим о односима Србије и Европске уније, као и о заједничким пројектима две земље.

Владимир Путин: Пројекат значајан за грађане целе Европе

"Сарадња Русије и Турске на пројекту Турски ток, који је пуштен у рад, добар је пример сарадње две земље у сложеним међународним односима и тај пројекат је значајан не само за те две земље, већ и за грађане целе Европе", поручио је председник Русије Владимир Путин. 

Путин је на свечаности рекао да је то веома значајан догађај за земље југоисточне Европе, као и целу Европу. 

Капацитет гасовода је 15,75 милијарди кубика гаса годишње.

Турска је обезбедила позицију главног транзитног гасног чворишта за целу југоистичну Европу. Већ имају два гасовода за доток руског гаса, а Турски ток је трећи директни правац из Русије.

И други крак који преко Бугарске иде у нашу земљу и даље у Мађарску, а који Бугарска и Србија називају "Балкански ток", имаће исти капацитет - 15,75 милијарди кубика гаса годишње.

Србија је у децембру завршила полагање цеви за своју трасу дужине 403 километра од Зајечара до Хоргоша.

(Спутњик, РТС, Н1, Пинк) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер