Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Imamo na stolu predlog Francuske i Nemačke za Kosovo koji predviđa da Priština postane članica UN. Ostajemo na evropskom putu, ali sankcije Rusiji ne uvodimo do daljeg
Hronika

Aleksandar Vučić: Imamo na stolu predlog Francuske i Nemačke za Kosovo koji predviđa da Priština postane članica UN. Ostajemo na evropskom putu, ali sankcije Rusiji ne uvodimo do daljeg

PDF Štampa El. pošta
subota, 08. oktobar 2022.

Predsednika Srbije Aleksandar Vučić rekao je, obraćajući se naciji iz Palate "Srbija" u Beogradu, da na stolu imamo predlog Nemačke i Francuske za Kosovo koji predviđa da Priština postane članica UN, bez formalnog priznjanja Beograda. Rekao je da je Srbija spremna da razgovara, ali da je članstvo Kosova u UN neprihvatljivo za Beograd.

Vučić je kazao i da će 2. ili 3. novembra početi procedura prijema Kosova u Savet Evrope. Ono što nosi sve klastere i sva poglavlja u pregovorima sa EU jeste situacija na Kosovom, i jeste usklađivanje naše sa spoljnom politikom EU, podsetio je predsednik. Naglasio je da će se Srbija, po pitanju uvođenja sankcija Rusijim, rukovoditi svojim interesima i da "nikome ništa ne dugujemo".

Nisam se mešao u izbore u RS, čestitaću kad rezultati budu zvanični

Vučić je negirao navode da se mešao u izbore u Republici Srpskoj, naglašavajući da ima dobru saradnju sa Miloradom Dodikom i Željkom Cvijanović, ali da bi dobro sarađivao i sa bilo kim ko bi ih zamenio na funkcijama, kao što će sa Banjalukom dobro sarađivati svako ko njega zameni na mestu predsednika Srbije.

"Moje je samo da sačekam zvanične rezultate, i koga izborna komisija proglasi za pobednika, ja ću čestitati. Mislim da je to najpošteniji mogući odnos", poručio je Vučić.

Sa Makronom i Šolcom i u Pragu o Kosovu

Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da je na samitu Evropske političke zajednice u Pragu sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom i nemačkim kancelarom Olafom Šolcom razgovarao o Kosovu i Metohiji, ali da je to sve što može da kaže, i da je o dijalogu sa Prištinom rekao sve što je imao na početku svog izlaganja.

Mađarsku 1999. pritiskali da kopneno napadnu Srbiju

Vučić je rekao i da mu je premijer Mađarske Viktor Orban otrkio da su ga 1999. godine tadašnji američki predsednik Bil Klinton i britanski premijer Toni Bler pritiskali da kopnom napadne Srbiju kako bi "razvukli srpske snage".

"To je Viktor Orban odbijao, a u tome da odbije taj pritisak u Beloj kući mu je pomogao (tadašnji nemački kancelar) Gerhard Šreder", rekao je Vučić.

Dodao je i da je Orbanu tada bivša britanska premijerka Margaret Tačer u Londonu navodno rekla: "Mnogo mi smeta što si odbio da napadneš Srbiju, zbog toga će više britanskih vojnika da pogine".

Vučić je rekao i da je zahvalan predsedniku Rusije Vladimiru Putinu što je u Savetu bezbednosti UN sprelio da Srbija bude proglašena za "genocidnu državu", ali da Moskva oko sankcija SRJ ni dan nije čekala, a niko ih nije pritiskao.

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je u obraćanju javnosti da će u sedam tačaka govoriti o svim važnim pitanjima. Naša najveća greška je što smo prihvatili da Evropska unija rukovodi procesom rešavanja konačnog statusa Kosova i Metohije poručio je Vučić i dodao da imamo osam nota o povlačenju priznanja kosovske nezavisnosti.

O neuvođenju sankcija Rusiji: Rukovodimo se svojim interesima i nikome ništa ne dugujemo

Bez obzira šta mi mislili o politici Evropske unije prema Kosovu i Metohije, Srbija i njena Vlada moraće da nastave da rade na mnogo reformi na evropskom putu, rekao je Vučić. "Ono što za nas predstavlja problem, što nosi sve klastere i poglavlja jeste situacija na KiM i usklađivanje sa spoljnom politkom EU", rekao je Vučić.

Istakao je da u rukovodstvu zemlje na dnevnom nivou razgovaraju o usklađivanju sa spoljnom politkom EU.

"Naravno da ponekad postoje različiti stavovi, ali mi nikada nećemo govoriti ni izlaziti pred naciju, a da nemamo u potpunosti jedinstven stav. Mislim da smo svoju politiku postavili dobro, ali se okolnosti menjaju. I dalje smatramo da nije fer da mnogi imaju odnos prema Srbiji kao da se ništa nije dogodilo 1999. i 2008. godine, voleli bismo da žele bolje da razumeju našu poziciju, ali to neće biti slučaj", rekao je Vučić.

Ukazao je da ćemo se rukovoditi u skladu sa svojim interesima i da nikome ništa ne dugujemo.

"Ovo ne radimo zato što imamo samo korist zbog cene gasa ili što će nas podržati u Savetu bezbednosti, ovo radimo zbog poštovanja međunarodnog javnog prava i zbog poštovanja sebe i elementarnih moralnih principa, jer znamo šta su sakcije nama radile", naveo je Vučić.

"Zadržaćemo takvu poziciju dok šteta koja se bude nanosila Republici Srbiji ne bude toliko veća od svega drugog da ćemo morati da priznamo da je želja nekih da unište poziciju Republike Srbije takva da moramo da prihvatimo neku drugačiju realnost", rekao je Vučić.

Ukazao je da nemamo konsenzus oko toga, iako postoje ideje.

"Da budem iskren i ja sam nešto oprezniji prema promeni politike, možda će buduća Vlada da donese neku drugačiju oluku, ali do sada takvih odnosa nismo imali. Ja neću bežati od toga da vam kažem i da smo promenili neku odluku ukoliko budemo video da ne možemo više", poručio je Vučić.

Ističe da u ovom trenutku smatra da ne ugrožavamo naše vitalne i nacionalne interese.

"Privukli smo 3 milijarde i 11 miliona direktnih investicija"

Predsednik je rekao da je Srbija uspela da privuče 3 milijarde i 11 miliona direktnih investicija.

Možemo da očekujemo, dodaje da ćemo biti blizu rekordne prošle godine.

"Važno je da ukažem na činjenicu da su dosta ulagale japanske i kineske firme. One nam obezbeđuju ovakvu sigurnost, one nam obezbeđuju plate, penzije", rekao je Vučić.

Do Nove godine mladima po 5.000 dinara

Do kraja godine mladima po 5.000 dinara, najavio je predsednik Vučić.

Kako je rekao, mladi će za pomoć moći da se prijave do 15. decembra.

Penzije veće za 9 odsto od 1. novembra, a od 1. januara 12,1 odsto

Od 1. novembra povećanje penzija će biti 9 odsto, a onda od 12,1 odsto od 1. januara, kaže Vučić.

Ukupno povećanje penzija zaključno sa januarom biće od 20,2 i 20,8 odsto, značajno više ili dvostuko više od međugodišnje inflacije, naveo je Vučić.

Time će prosečna penzija biti 322 evra, računajući i poljoporvredne pemnzije.

"Nećemo imati probleme sa kukuruzom i pšenicom, imamo dovoljno soli, šećera i ulja"

Kada je reč o obezbeđivanju životnih namirnica, Vučić kaže da je Srbija obezbedila da imamo najjefinije hleb u Evropi – 53,5 dinara hleb "Sava".

"Nemamo problema osim što smo imali veliku nesreću sa sušom, pa su zalihe kukurza i mogućnosti izvoza zančajno smanjene", rekao je Vučić.

Ističe da nećemo imati problema ni sa kukuruzom ni sa pšenicom, kao i da imamo dovoljne količine suncokreta i više nego dovoljno.

"Imamo u zalihama našim 11 miliona kilograma soli i 11 miliona kilograma šećera", rekao je Vučić i dodao da smo četiri puta na dva miliona rezerve konzervi.

Kada je reč o zalihama ulja, kako kaže, 11 miliona litara je u rezervama što je više od 50 dana potrošnje.

"Povećali smo količine i pasulja i graška sve za oko četiri puta u odnosu na podatke koje sam vam dao poslednji put. Tih problema u Republici Srbija bez obzira šta će se dešavati neće biti", naglasio je predsednik.

"Na računu imamo 253,7 milijardi dinara"

Na računu imamo 253,7 milijardi dinara, što je više od 2 milijarde evra, nemamo problem sa "keš flou", rekao je predsednik.

Javni dug iznosi 53,7 odsto. SAD duguju 1.000 puta više od Srbije, kaže Vučić.

Prema njegovim rečima, problem je dalje jačanje američkog dolara.

"Neće biti značajnijeg povećanja cene struje"

Naveo je i da deset dana nismo uvezli nijedan megavat struje, kao i da neće biti značajnijeg povećanja cene.

"I kada bude povećanja cena električne energije biće u veoma razumnim i malim okvirima. Srbija će biti kao i do sada zemalja sa najnižom cenom električne energije", rekao je Vučić.

Vučić: 20 odsto proizvoda namenske industrije mora da bude ostavljeno Srbiji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je nova ulaganja u Vojsku Srbije i saopštio da je potpisao naredbu za sve naše fabrike da 20 odsto naših proizvoda mora biti ostavljeno Republici Srbiji i vojsci

"Krenuli smo u dodatna velika ulaganja u deo naše namenske industrije. Ulagaćemo još stotine miliona evra u modernizaciju naših kapaciteta jer je jasno da će sukobi u svetu dugo da traju - kazao je predsednik", rekao je predsednik.

"Najveće rezerve gasa u istoriji"

Vučić je rekao da imamo najveće rezerve gasa u istoriji Srbije. "Naše skladiše u Banatskom dvoru je puno do čepa i ne trošimo sada nikakve zalihe gasa", rekao je Vučić.

Dodao je da imamo 380 miliona tona gasa u skladištima u Mađarskoj i 284 miliona tona u Banatskom dvoru.

"Sa tih 660 miliona tona mi u svakom trenutku imamo nesumnjivo dva meseca gasa da nam nijedan kubni metar ne dođe iz Balkanskog ili Turskog gasa", rekao je Vučić.

Ističe da u Evropi samo Mađarska ima nižu cenu gasa za stanovništvo.

"I kada bude nekakvog povećanja cena gasa to neće prelaziti okvire razuma, što znači da će to povećanje cena kada doće, a neće skoro doći, biti ne posebno značajno", rekao je Vučić.

"Imamo značajne rezerve nafte i dizela"

Predsednik Srbije je naveo imamo značajne rezerve nafte i dizela.

"Ako bi nam neko prekinuo dotok nafte, imali bismo je za 175 dana, a benzina za 59 dana", rekao je predsednik.

Ukazao je da će Srbija godina ima samo jedan naftovod koji ide preko Hrvatske, a da se ona pokazala kao nepouzdan snabdevač.

"Poslednji događaji pokazali su da se Hrvatska pokazala kao nepouzdan snabdevač. I mi smo razumeli poruku", rekao je Vučić.

Ukazao je da mi nemamo spojen naftovod ka Mađarskoj što bi nam, kako kaže, sada mnogo značilo.

"Moramo da krenemo u diverzifikaciju izvora nafte. Srbija će krenuti u izgradnju naftovoda ka Mađarskoj. U skladu sa dogovorom koji smo Orban i ja već postigli, pokrenućemo izgradnju 128 kilometara nafotvoda Novi Sad - Mađarska. Nafotovod bi mogao da košta do 100 miliona evra", rekao je predsednik.

Naša ideja je da dodaje on, gradimo i naftovod prema Severnoj Makedoniji i luke Drač.

"Razgovaraćemo o tome sa našim partnerima iz Otvorenog Balkana", rekao je Vučić.

"Imamo osam nota o povlačenju priznanja Kosova"

Ističe da je međunarodno pravo odavno pogaženo i da postoji samo pravo jačeg, ali da nama preostaje da se na pozivamo na međunardono javno pravo i da budemo možda i jedini koji se toga drže u potpunosti.

Govoreći o poziciji srpskog naroda na KiM, kaže da je zahvalan našem narodu na KiM, kao i da ćemo nastaviti da im pružamo podršku.

Istakao je da zbog akcija koje Priština sa saradnicima preduzima na međunarodnom nivou za ulazak u brojne međunarodne organizacije.

"U ovom trenutku imamo osam nota o povlačenju priznanja Kosova, nastavićemo da radimo svoj posao", rekao je Vučić

Ukazao je da je to težak posao, jer velike sile svaku takvu odluku dodatno napadati.

Ističe i da nas čeka 2. ili 3. novembra da biro komiteta ministara Saveta Evrope donese odluku o početku procedure prijema Kosova u Savet Evrope.

"Oni čekaju da mađarski član napusti biro komiteta, da uđe litvanski član", rekao je Vučić i dodao da unapred znamo šta su sve isplanirali.

"Politika naše zemlje je da mogu da nam uzmu sve, da nam urade sve, mi ćemo da se borimo svom svojom snagom, politički i pravo, da čuvamo svoju zemlju, svoje granice i teritorijalni integritet. Izgledi su nam mali. U ovom trenutku ne postoji volja u srpskom rukovodstvu dok sam predsednik za prihvatanjem nezavisnosti Kosova i članstvu Kosova u UN", naglasio je Vučić.

"Amerikanci povećavaju vojno prisustvo na KiM"

Amerikanci povećavaju vojno prisustvo na KiM, dolazi 300 novih vojnika, iz Ilinoisa, oni kažu da dolaze da dodatno zaštite teritorijalni integritet i suverenitet Kosova, istakao je Vučić.

Problemi na KiM su takvi da imamo provokacije Albanaca kroz policijske jedince, a onda posleban psihološki pritisak, kao 6. oktobra - dolazak vrelikog broja britanskih vojnika na sever, šetali su i snimali se, da se vidi kakva je to moć, ukazao je Vučić.

Vučić: Mi danas imamo predlog dve sile Nemačke i Francuske

Naša najveća greška je što smo prihvatili da Evropska unija rukovodi procesom rešavanja konačnog statusa KiM, i dalje nismo na ozbiljan način uspeli da postavimo pitanje formiranja ZSO, rekao je predsednik Srbije u obraćanju.

Vučić je rekao da je na stolu predlog Nemačke i Francuske, o kojem mora da se razgovara i razmišlja, jer se ne može "baciti kroz prozor" predlog dve najmoćnije zemlje, što je neodgovorno.

"A, da li možemo da to prihvatimo, nisam siguran", rekao je Vučić i dodao da Srbija ima svoje crvene linije, za koje nije siguran da će se nekome dopasti.

Suština predloga Nemačke i Francuske je da Srbija dopusti ulazak KiM u sve međunarodne institucije i organizacije, uključujući i UN, za to bi dobila brzi ulazak u EU i verovatno značajne ekonomske koristi, za Srbiju je i zbog Ustava i ne samo zbog Ustava neprihvatljivo da Kosovo bude članica UN i to će imati posledice, rekao je Vučić.

Predsednik Vučić u sedam tačaka o ključnim pitanjima

Predsednik Vučić na početku obraćanja rekao je da će govoriti o: Kosovu i Metohiji, obezbeđivanju energetske stabilnosti, finansijskoj stabilnosti, obezbeđivanju dovoljne količine namirnica, zaštiti životnog standarda građana, novom investicionom ciklusu, kao odnosu prema EU, ali i regionalnim pitanjima i odnosu prema sankcijama Ruskoj Fedeeraciji.

"Naša pozicija postaje sve komplikovanija", poručio je Vučić.

Predsednik Aleksandar Vučić obraća se javnosti iz Palate Srbija.

(RTS, N1)