субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Имамо на столу предлог Француске и Немачке за Косово који предвиђа да Приштина постане чланица УН. Остајемо на европском путу, али санкције Русији не уводимо до даљег
Хроника

Александар Вучић: Имамо на столу предлог Француске и Немачке за Косово који предвиђа да Приштина постане чланица УН. Остајемо на европском путу, али санкције Русији не уводимо до даљег

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. октобар 2022.

Председника Србије Александар Вучић рекао је, обраћајући се нацији из Палате "Србија" у Београду, да на столу имамо предлог Немачке и Француске за Косово који предвиђа да Приштина постане чланица УН, без формалног призњања Београда. Рекао је да је Србија спремна да разговара, али да је чланство Косова у УН неприхватљиво за Београд.

Вучић је казао и да ће 2. или 3. новембра почети процедура пријема Косова у Савет Европе. Оно што носи све кластере и сва поглавља у преговорима са ЕУ јесте ситуација на Косовом, и јесте усклађивање наше са спољном политиком ЕУ, подсетио је председник. Нагласио је да ће се Србија, по питању увођења санкција Русијим, руководити својим интересима и да "никоме ништа не дугујемо".

Нисам се мешао у изборе у РС, честитаћу кад резултати буду званични

Вучић је негирао наводе да се мешао у изборе у Републици Српској, наглашавајући да има добру сарадњу са Милорадом Додиком и Жељком Цвијановић, али да би добро сарађивао и са било ким ко би их заменио на функцијама, као што ће са Бањалуком добро сарађивати свако ко њега замени на месту председника Србије.

"Моје је само да сачекам званичне резултате, и кога изборна комисија прогласи за победника, ја ћу честитати. Мислим да је то најпоштенији могући однос", поручио је Вучић.

Са Макроном и Шолцом и у Прагу о Косову

Вучић је, одговарајући на питања новинара, рекао да је на самиту Европске политичке заједнице у Прагу са председником Француске Емануелом Макроном и немачким канцеларом Олафом Шолцом разговарао о Косову и Метохији, али да је то све што може да каже, и да је о дијалогу са Приштином рекао све што је имао на почетку свог излагања.

Мађарску 1999. притискали да копнено нападну Србију

Вучић је рекао и да му је премијер Мађарске Виктор Орбан отркио да су га 1999. године тадашњи амерички председник Бил Клинтон и британски премијер Тони Блер притискали да копном нападне Србију како би "развукли српске снаге".

"То је Виктор Орбан одбијао, а у томе да одбије тај притисак у Белој кући му је помогао (тадашњи немачки канцелар) Герхард Шредер", рекао је Вучић.

Додао је и да је Орбану тада бивша британска премијерка Маргарет Тачер у Лондону наводно рекла: "Много ми смета што си одбио да нападнеш Србију, због тога ће више британских војника да погине".

Вучић је рекао и да је захвалан председнику Русије Владимиру Путину што је у Савету безбедности УН спрелио да Србија буде проглашена за "геноцидну државу", али да Москва око санкција СРЈ ни дан није чекала, а нико их није притискао.

Председник Александар Вучић рекао је у обраћању јавности да ће у седам тачака говорити о свим важним питањима. Наша највећа грешка је што смо прихватили да Европска унија руководи процесом решавања коначног статуса Косова и Метохије поручио је Вучић и додао да имамо осам нота о повлачењу признања косовске независности.

О неувођењу санкција Русији: Руководимо се својим интересима и никоме ништа не дугујемо

Без обзира шта ми мислили о политици Европске уније према Косову и Метохије, Србија и њена Влада мораће да наставе да раде на много реформи на европском путу, рекао је Вучић. "Оно што за нас представља проблем, што носи све кластере и поглавља јесте ситуација на КиМ и усклађивање са спољном политком ЕУ", рекао је Вучић.

Истакао је да у руководству земље на дневном нивоу разговарају о усклађивању са спољном политком ЕУ.

"Наравно да понекад постоје различити ставови, али ми никада нећемо говорити ни излазити пред нацију, а да немамо у потпуности јединствен став. Мислим да смо своју политику поставили добро, али се околности мењају. И даље сматрамо да није фер да многи имају однос према Србији као да се ништа није догодило 1999. и 2008. године, волели бисмо да желе боље да разумеју нашу позицију, али то неће бити случај", рекао је Вучић.

Указао је да ћемо се руководити у складу са својим интересима и да никоме ништа не дугујемо.

"Ово не радимо зато што имамо само корист због цене гаса или што ће нас подржати у Савету безбедности, ово радимо због поштовања међународног јавног права и због поштовања себе и елементарних моралних принципа, јер знамо шта су сакције нама радиле", навео је Вучић.

"Задржаћемо такву позицију док штета која се буде наносила Републици Србији не буде толико већа од свега другог да ћемо морати да признамо да је жеља неких да униште позицију Републике Србије таква да морамо да прихватимо неку другачију реалност", рекао је Вучић.

Указао је да немамо консензус око тога, иако постоје идеје.

"Да будем искрен и ја сам нешто опрезнији према промени политике, можда ће будућа Влада да донесе неку другачију олуку, али до сада таквих односа нисмо имали. Ја нећу бежати од тога да вам кажем и да смо променили неку одлуку уколико будемо видео да не можемо више", поручио је Вучић.

Истиче да у овом тренутку сматра да не угрожавамо наше виталне и националне интересе.

"Привукли смо 3 милијарде и 11 милиона директних инвестиција"

Председник је рекао да је Србија успела да привуче 3 милијарде и 11 милиона директних инвестиција.

Можемо да очекујемо, додаје да ћемо бити близу рекордне прошле године.

"Важно је да укажем на чињеницу да су доста улагале јапанске и кинеске фирме. Оне нам обезбеђују овакву сигурност, оне нам обезбеђују плате, пензије", рекао је Вучић.

До Нове године младима по 5.000 динара

До краја године младима по 5.000 динара, најавио је председник Вучић.

Како је рекао, млади ће за помоћ моћи да се пријаве до 15. децембра.

Пензије веће за 9 одсто од 1. новембра, а од 1. јануара 12,1 одсто

Од 1. новембра повећање пензија ће бити 9 одсто, а онда од 12,1 одсто од 1. јануара, каже Вучић.

Укупно повећање пензија закључно са јануаром биће од 20,2 и 20,8 одсто, значајно више или двостуко више од међугодишње инфлације, навео је Вучић.

Тиме ће просечна пензија бити 322 евра, рачунајући и пољопорвредне пемнзије.

"Нећемо имати проблеме са кукурузом и пшеницом, имамо довољно соли, шећера и уља"

Када је реч о обезбеђивању животних намирница, Вучић каже да је Србија обезбедила да имамо најјефиније хлеб у Европи – 53,5 динара хлеб "Сава".

"Немамо проблема осим што смо имали велику несрећу са сушом, па су залихе кукурза и могућности извоза занчајно смањене", рекао је Вучић.

Истиче да нећемо имати проблема ни са кукурузом ни са пшеницом, као и да имамо довољне количине сунцокрета и више него довољно.

"Имамо у залихама нашим 11 милиона килограма соли и 11 милиона килограма шећера", рекао је Вучић и додао да смо четири пута на два милиона резерве конзерви.

Када је реч о залихама уља, како каже, 11 милиона литара је у резервама што је више од 50 дана потрошње.

"Повећали смо количине и пасуља и грашка све за око четири пута у односу на податке које сам вам дао последњи пут. Тих проблема у Републици Србија без обзира шта ће се дешавати неће бити", нагласио је председник.

"На рачуну имамо 253,7 милијарди динара"

На рачуну имамо 253,7 милијарди динара, што је више од 2 милијарде евра, немамо проблем са "кеш флоу", рекао је председник.

Јавни дуг износи 53,7 одсто. САД дугују 1.000 пута више од Србије, каже Вучић.

Према његовим речима, проблем је даље јачање америчког долара.

"Неће бити значајнијег повећања цене струје"

Навео је и да десет дана нисмо увезли ниједан мегават струје, као и да неће бити значајнијег повећања цене.

"И када буде повећања цена електричне енергије биће у веома разумним и малим оквирима. Србија ће бити као и до сада земаља са најнижом ценом електричне енергије", рекао је Вучић.

Вучић: 20 одсто производа наменске индустрије мора да буде остављено Србији

Председник Србије Александар Вучић најавио је нова улагања у Војску Србије и саопштио да је потписао наредбу за све наше фабрике да 20 одсто наших производа мора бити остављено Републици Србији и војсци

"Кренули смо у додатна велика улагања у део наше наменске индустрије. Улагаћемо још стотине милиона евра у модернизацију наших капацитета јер је јасно да ће сукоби у свету дуго да трају - казао је председник", рекао је председник.

"Највеће резерве гаса у историји"

Вучић је рекао да имамо највеће резерве гаса у историји Србије. "Наше складише у Банатском двору је пуно до чепа и не трошимо сада никакве залихе гаса", рекао је Вучић.

Додао је да имамо 380 милиона тона гаса у складиштима у Мађарској и 284 милиона тона у Банатском двору.

"Са тих 660 милиона тона ми у сваком тренутку имамо несумњиво два месеца гаса да нам ниједан кубни метар не дође из Балканског или Турског гаса", рекао је Вучић.

Истиче да у Европи само Мађарска има нижу цену гаса за становништво.

"И када буде некаквог повећања цена гаса то неће прелазити оквире разума, што значи да ће то повећање цена када доће, а неће скоро доћи, бити не посебно значајно", рекао је Вучић.

"Имамо значајне резерве нафте и дизела"

Председник Србије је навео имамо значајне резерве нафте и дизела.

"Ако би нам неко прекинуо доток нафте, имали бисмо је за 175 дана, а бензина за 59 дана", рекао је председник.

Указао је да ће Србија година има само један нафтовод који иде преко Хрватске, а да се она показала као непоуздан снабдевач.

"Последњи догађаји показали су да се Хрватска показала као непоуздан снабдевач. И ми смо разумели поруку", рекао је Вучић.

Указао је да ми немамо спојен нафтовод ка Мађарској што би нам, како каже, сада много значило.

"Морамо да кренемо у диверзификацију извора нафте. Србија ће кренути у изградњу нафтовода ка Мађарској. У складу са договором који смо Орбан и ја већ постигли, покренућемо изградњу 128 километара нафотвода Нови Сад - Мађарска. Нафотовод би могао да кошта до 100 милиона евра", рекао је председник.

Наша идеја је да додаје он, градимо и нафтовод према Северној Македонији и луке Драч.

"Разговараћемо о томе са нашим партнерима из Отвореног Балкана", рекао је Вучић.

"Имамо осам нота о повлачењу признања Косова"

Истиче да је међународно право одавно погажено и да постоји само право јачег, али да нама преостаје да се на позивамо на међунардоно јавно право и да будемо можда и једини који се тога држе у потпуности.

Говорећи о позицији српског народа на КиМ, каже да је захвалан нашем народу на КиМ, као и да ћемо наставити да им пружамо подршку.

Истакао је да због акција које Приштина са сарадницима предузима на међународном нивоу за улазак у бројне међународне организације.

"У овом тренутку имамо осам нота о повлачењу признања Косова, наставићемо да радимо свој посао", рекао је Вучић

Указао је да је то тежак посао, јер велике силе сваку такву одлуку додатно нападати.

Истиче и да нас чека 2. или 3. новембра да биро комитета министара Савета Европе донесе одлуку о почетку процедуре пријема Косова у Савет Европе.

"Они чекају да мађарски члан напусти биро комитета, да уђе литвански члан", рекао је Вучић и додао да унапред знамо шта су све испланирали.

"Политика наше земље је да могу да нам узму све, да нам ураде све, ми ћемо да се боримо свом својом снагом, политички и право, да чувамо своју земљу, своје границе и територијални интегритет. Изгледи су нам мали. У овом тренутку не постоји воља у српском руководству док сам председник за прихватањем независности Косова и чланству Косова у УН", нагласио је Вучић.

"Американци повећавају војно присуство на КиМ"

Американци повећавају војно присуство на КиМ, долази 300 нових војника, из Илиноиса, они кажу да долазе да додатно заштите територијални интегритет и суверенитет Косова, истакао је Вучић.

Проблеми на КиМ су такви да имамо провокације Албанаца кроз полицијске јединце, а онда послебан психолошки притисак, као 6. октобра - долазак вреликог броја британских војника на север, шетали су и снимали се, да се види каква је то моћ, указао је Вучић.

Вучић: Ми данас имамо предлог две силе Немачке и Француске

Наша највећа грешка је што смо прихватили да Европска унија руководи процесом решавања коначног статуса КиМ, и даље нисмо на озбиљан начин успели да поставимо питање формирања ЗСО, рекао је председник Србије у обраћању.

Вучић је рекао да је на столу предлог Немачке и Француске, о којем мора да се разговара и размишља, јер се не може "бацити кроз прозор" предлог две најмоћније земље, што је неодговорно.

"А, да ли можемо да то прихватимо, нисам сигуран", рекао је Вучић и додао да Србија има своје црвене линије, за које није сигуран да ће се некоме допасти.

Суштина предлога Немачке и Француске је да Србија допусти улазак КиМ у све међународне институције и организације, укључујући и УН, за то би добила брзи улазак у ЕУ и вероватно значајне економске користи, за Србију је и због Устава и не само због Устава неприхватљиво да Косово буде чланица УН и то ће имати последице, рекао је Вучић.

Председник Вучић у седам тачака о кључним питањима

Председник Вучић на почетку обраћања рекао је да ће говорити о: Косову и Метохији, обезбеђивању енергетске стабилности, финансијској стабилности, обезбеђивању довољне количине намирница, заштити животног стандарда грађана, новом инвестиционом циклусу, као односу према ЕУ, али и регионалним питањима и односу према санкцијама Руској Федеерацији.

"Наша позиција постаје све компликованија", поручио је Вучић.

Председник Александар Вучић обраћа се јавности из Палате Србија.

(РТС, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер