петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Епископима СПЦ рекао сам да нисам издајник, али да разумем њихову бригу за српски народ
Хроника

Александар Вучић: Епископима СПЦ рекао сам да нисам издајник, али да разумем њихову бригу за српски народ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. мај 2013.

БЕОГРАД - Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић изјавио је у петак да је епископима Српске православне цркве на Сабору рекао да не прихвата оптужбе да је издајник, али да разуме њихову бригу за српски народ.

Вучић је испред Патријаршије рекао новинарима да је на Сабору договорено да држава и црква заједно раде у интересу грађана и Србије.

"Никад нећу прихватити да сам издајник, нити ја, нити Влада, боримо се за народ и радимо најбоље што можемо за наш народ", истакао је Вучић.

Упитан о ставу појединих владика који су жестоко критиковали њега и Владу, Вучић је рекао да су "остале одређене критике на његов и на рачун Владе", али да је то став само појединих владика.

Епископ бачки Иринеј рекао је новинарима да се црква и влада Србије слажу по суштинским питањима, а то је да нема признања независности Косова и да треба учинити све да српски народ остане да живи у тој покрајини.

"Црква има своје, а држава своје методе, али не постоје суштинске разлике", рекао је Иринеј.

Залажем се за лековите мере иако буду непопуларне

Потпредседник Владе Србије Александар Вучић изјавио је данас да се залаже за економске мере које ће бити лековите за наше друштво и земљу, али није прецизирао да ли то значи и замрзавање пензија и плата у јавном сктору.

Вучић је новинарима испред Патријаршије у Београду рекао да ће на предстојећем састанку са премијером Ивицом Дачићем и министром финансија Млађаном Динкићем залагати за примену економских мера које ће бити "лековите за наше друштво и земљу, па макар биле и непопуларне".

Вучић, који је и председник Српске напредне странке (СНС), је навео да ће састанак са Дачићем и Динкићем бити одржан у недељу, а да ће пре тога СНС одржати седницу Председништва странке.

"Мој став који очекујем да прихвати Председништво СНС је да прихватимо мере које су лековите за наше друштво и земљу ма колико биле тешке", рекао је он.

Вучић је додао да је боље да СНС има мање гласача, али да предузме мере које ће омогућити повећање броја запослених у Србији.

"Боље да Србија има 15 одсто више запослених, а да ми имамо мање гласача", навео је председник СНС.

Пресуда Станишићу и Симатовићу добра за земљу

Вучић изјавио да је ослобађајућа пресуда у Хашком трибуналу бившим званичницима Службе државне безбедности Србије добра за земљу.

Упитан како гледа на ослобађање Јовице Станишића и Франка Симатовића, први потпредседник Владе Србије Александар Вучић је новинарима у Београду кратко рекао да је то добро за земљу, али није желео да више о томе говори.

Епископ Иринеј: Бриселски споразум сви разумеју као избор онога што је било могуће остварити

Вучић је, иначе, данас након обраћања Сабору, рекао новинарима да је поносан што су његови чланови желели да чују о свим тешким стварима и проблемима са којима се држава сусреће и са којима ће се суочавати.

"Чак и ако се не слажемо увек морамо да будемо јединствени и заједнички да радимо за добробит нашег народа и да то нико не доводи у питање. Нисмо ништа криви и осетила се та врста потребе да, зарад добробити и интереса народа, све што можемо урадимо заједно, а да евентуалне несугласице не производе било каква трвења у друштву", рекао је Вучић.

Владика Иринеј рекао је новинарима да је патријарх уверио Вучића, а преко њега и председника Србије и државно руководство, да сви деле одговорност и да увек могу да рачунају на подршку цркве што је добро, а посебно за побољшање положаја и опстанка нашег народа на Косову и Метохији. Владика је додао да држава има своје методе, а црква своје, али да је циљ исти - да се уради све што је најбоље и додао да ни црква ни држава никада неће признати, нити формалну, нити неформалну варијанту такозваног независног Косова.

На Сабору се разговарало и о бриселском споразуму и СПЦ се о том документу није посебно изјашњавала, али је владика Иринеј навео да упркос неким разликама у ставовима цркве и државе о том питању, у суштинским стварима никавих разлика нема, а пре свега о заштити светиња и културних добара, али и о интегритету и будућности нашег народа на Косову и Метохији.

"Многе ствари су једнако сагледане и из црквеног угла и из угла владе", рекао је Иринеј и додао да бриселски споразум сви разумеју као избор, не онога што је пожељно већ онога што је сада могуће - онога што је било могуће остварити.

Према његовим речима, ни први потпредседник владе није о том споразуму говорио у суперлативима, "али нам је помогао да схватимо амбијент и димензије онога што тим споразумом ипак обезбеђујемо за будућност и опстанак нашег народа, а што раније нисмо имали и што не бисмо могли да имамо без тог споразума".

Иначе, првобитни став са којим је Црква изашла у јавност пре више од месец дана, али потом и учешће митрополита Амфилохија и умировљеног владике Атанасија на митингу против бриселског споразума, довели су до заошштравања односа на релацији СПЦ-Влада.

Варнице је први ублажио патријарх Иринеј оградивши се од иступа владика на протестном скупу, али и поруком да Црква и држава морају радити заједно, што је и потврђено након данашњег заједничког обраћања новинарима вицепремијера и портпарола СПЦ.

Рекао сам владики Амфилохију да нисам издајник

Први потпредседник Владе Србије изјавио је данас да никада неће прихватити да је издајник нити да је издајник било ко у Влади Србије.

"Директно сам одговорио владики Амфилохију и говорио сам о томе да никада нећу да прихватим да сам издајник или да су људи у влади издајници" рекао је Вучић након обраћања Сабору СПЦ одговарајући новинарима који су га питали да прокоментарише изјаве појединих људи из цркве, измедју осталих и владике Амфилохија.

Вучић је рекао да је објаснио да у влади раде на најбољи могући начин, да раде све што је могуће за добробит нашег народа и констатовао "да због тога нисмо ни богатији ни већи ни лепши ни бољи".

А да би неко био издајник, додао је, мора да буде уцењен или да ради за новац.

"Нити имамо новац нити нас ко уцењује - свој народ волимо исто колико и владике СПЦ, њихову бригу разумемо, али такве речи нисам разумео и то је оно што сам му данас рекао", казао је Вучић и додао да су остале неке критике и на његов и на рачун владе, те да су оне анализиране и сагледане.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер