четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Решење у дијалогу са Приштином боље да постигнемо раније него касније, сукоб у Нагорно-Карабаху показао како замрзнути конфлрикт може да ескалира у катастрофу; Засад смо обезбедили 1,8 милиона вакцина, највероватније Фајзер
Хроника

Александар Вучић: Решење у дијалогу са Приштином боље да постигнемо раније него касније, сукоб у Нагорно-Карабаху показао како замрзнути конфлрикт може да ескалира у катастрофу; Засад смо обезбедили 1,8 милиона вакцина, највероватније Фајзер

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. новембар 2020.

 Председник Србије Александар Вучић каже да заједно са Владом Србије су кренули у потрагу за вакцинама да се на најбржи начин набавие најбезбедније вакцине и да се прекину катастрофални утицаји које корона има на живот људи у Србији и на нашу економију.

Александар Вучић је обраћајући се јавности из из зграде Генералног секретаријата председника Републике рекао да смо до сада преко Квакс система обезбедили за крај ове и за наредну годину милион и осамсто хиљада доза.

"У овом тренутку изгледа да ће бити речи о Фајзер-Бионтех вакцина. Преговарамо и са кинеским и руским парнерима који би вакцину моглид а набаве. Покушаћемо до краја јануара да обезебедимо довољно вакцина за здравствени сектор, али и војску и полицију чиме бисмо олакшали њихов посао", казао је председник Вучић.

Према његовим речима, одмах иза њих ишло би се за ону групу људи који имају најтеже болести и за наше најстарије грађане, па тек онда средовечни и млађа лица.

"У сваком случају даћемо све од себе да обезбедимо што је могуће више вакцина и да завршио борбу против ковида као једну од најуспешнијих земаља у Европи. Важна порука за грађане је да ћемо пре краја децембра имати прве вакцине у нашој земљи", истакао је председник. 

Председник Вучић истакао је да је управо завршио састанак са амбасадорима Квинте и ЕУ.

Сукоб у Нагорно-Карабаху показао како замрзнути конфлрикт може да ескалира у катастрофу

Истиче да је сукоб у Нагорно-Карабаху показао како је незамрзнути конфлрикт, када га неко одмрзне може да ескалира у катастрофу.

"Ми морамо да извучемо праве поуке из онога што се одиграло деведесетих. Нашој деци не треба да остављамо замрзнути конфликт, већ треба да радимо на компромисном решењу. Важно је да радимо све што можемо да не остављамо тај конфликт нашој деци", казао је председник.

Видело се, додаје, да свет осим саопштењима је био мало заинтересован да реагује.

"Видело се да је другачија подела карата у свету и да на крају крајева увек морате да рачунате на сопствене снаге. Зато ће Србија морати даље да снаж и економски, војно и на сваки други начин. За нас је најважнија порука мира, дијалога и жеље да наставимо разговоре са Приштином и да разумемо да је најбоље решење које се постиже дијалогом. Боље је да га постигнемо раније него касније. У противном може нам се догодити некакав сукоб", навео је Вучић. 

"Јединствено тржиште за већу стопу раста" 

Када је реч о успостављању јединственог тржишта на Западном Балкану и иницијативи мини-Шенгден, Вучић је рекао да би отварање зелених коридора ка ЕУ значило бржи поток робе, људи, капитала и услуга.

Ту нам, каже, треба подршка јер бисмо тако увећали стопу раста на ниво од 6-8 одсто.

"То значи бољи стандард за људе, веће плате и пензије. Имали смо јединствен политички став по свим овим питањима (Србија, Северна Македонија и Албанија), иступали смо као блок и чини ми се да су представници најмоћнијих земаља, пре свих Меркел и Макрон добро разумели ту нашу поруку и колики је то значај за нас", истакао је Вучић.

Председник је рекао да је за српску економију проблем и то што се поједине земље Европе поново затварају, због чега је тражња мања, па индустрија не иде брзином као у октобру и септембру.

"То гледамо да надоместимо инвестицијама. Обављамо преговоре са фирмама из Немачке и Јапана, очекујемо долазак у првој половини децембра и камен темељац за фабрику 'Тојо тајерс' у Инђији", рекао је Вучић. 

"Преко развојне агенције Србије смо потписали 20 уговора 2020. године. А укупно су се инвеститири обавезали на улагања од 1,7 милијарди евра. Запослиће 6.815 радника. То је готово двоструко мање у радницима, али двоструко више у новцу. То значи да код нас долазе компаније технолошки много савршеније. Ми данас имамо мали проблем запошљавања људи. Зато бих 

Најавио је даље улагање у здравство, пре свега КЦ Србије, КЦ Војводине, Дедиње 2, Тиршову 2 и болнице.

Рекао је да ће Србија у наредне три године бити прва у Европи по стопи раста са око 3,1 одсто. 

Председник је рекао да се нада да ће доћи до смањења трговиснких баријера између САД и Европе, што би, напомиње, много значило за нашу индустрију, пре свега челика.

"Према пројекцијама Светске банке Србија ће у наредне три године прва у Европи. Просечан раст у наредне три године биће 3,1 у Србији, а следеће две земље Ирска и Литванија са по два. И то су огромне разлике у односу на Хрватску, Русију, Швајцарску, Италију, Грчку...", напомиње Вучић.

Према његовим речима, амерички амбасадор је данас саопштио да САД остаје посвећена спровиђењеу Вашингтонског споразума.

Председник је напоменуо да "затварање од 6 до 6, та полурешења", само штете економији, а велики спас нам неће донети.

"Мислим да је Кризни штаб до сада фантастично радио", навео је Вучић

Ухапшена два бивша председника општине из СНС-а

Председник је рекао да су јутрос ухапшена два бивша председника општина из редова Српске напредне странке. Реч је о, како је касније рекао, бившим челницима општина Ариље и Пријепоље.

Према његовим речима, полиција и тужилаштво настављају да раде свој посао.

 Истиче да није важно ко коме припада, већ да је, како каже, обавеза изабраних да раде у служби грађана.

Вредност радова у здравству до 1,2 милијарде евра

Држава ће наставити да издваја велика новчана средства за улагања у здравство, најавио је председник Александар Вучић и прецизирао да ће у Клинички центар Србије бити уложено око 150 милиона евра за све фазе радова, у Клинички центар Војводине 54 милиона евра, а у Клинички центар у Крагујевцу 43 милиона евра са опремом.

"Очекујемо да до краја следеће године сви ти радови буду завршени", рекао је Вучић.

Навео је да је у "Дедиње 2" уложено 42 милиона евра, у "Тиршову 2" 100 милиона евра, у Онкологију девет милиона евра, у Онкологију у Новом Саду 6,6 милиона евра, за реконструкцију КБЦ "Драгиша Мишовић" 14 милиона евра, Земунску болницу шест милиона евра и Тиршову осам милиона евра.

У току је, додаје, и реновирање 40 општних болница у земљи, а укупна вредност радова је између 950 до 1,2 милијарде евра, јер је, истиче Вучић, здравство од кључног значаја.

Тражио сам од Владе да мањине уђу у државни апарат

Вучић је на конференцији за новинаре рекао да ће затражити од Владе Србије да обезбеди да већи број припадника националних мањина, Бошњака и Албанаца, уђе у државну администрацију, на републичком и покрајинском нивоу.

Вучић је, на конференцији за штампу, казао да сматра да не треба да буду само традиционални партнери из партије Иштвана Пастора.

Мислим да је важно да уђу и припадници других мањина, да Роми добију своје заслужено место, Хрвати, Бошњаци, који су велики, да посебну пажњу на то обратимо, рекао је он.

Вучић је казао да, ако се не може разговарати са онима који раде против своје земље, има Албанаца са којима се може разговарати о партиципацији у власти, те замолио министарку за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордану Чомић да додатним радом утиче на још значајније позиције припадника различитих наицоналних мањина у земљи.

То је веома важна порука и у оквирима је нашег евроспког пута, јачања владавине права. Охрабрио бих владу да снажно или снажније иде ка том путу, нагласио је он.

Вучић је истакао да тиме, што неко ко не припада већинском народу учествује у власти, можемо да се поносимо, а не може да штети земљи.

Јесу ли Гзавије Бетел и Мухин партијски послушници...

Када немате шта да кажете, од беса и непостојања политике, платформе и програма, онда морате да нападнете све што вам се учини као могуће за напасти, прокоментарисао је данас председник Александар Вучић примедбе да је одликовања, која је доделио, доделио по политицком кључу и да су их добили људи који то нису заслузили.

"Да ли је Гзавије Бетел партијски послушник ии Николај Мухин, покојни др Лазић, или било ко од лекара...?", узвратио је питањем Вучић.

Он је рекао да је поносан што је као председник могао да се захвали једном броју људи који су много учинили, док ће други, много већи број жаслужних, одликовања добити на Сретење, као што је уобичајено.

Додао је да др Дарија Кисић Тепавчевић у овом тренутку није добила одликовање, иако га је, каже, заслужила трудом, радом и ангажманом, јер обавља неке друге функције и управо да би се избегле све конотације и приче о политичком деловању.

Онда су, каже, неки рекли да је то зато што су их добили новинари РТС-а, један са Пинка и из Блица, упитавши какве везе има Блиц са подршком власти или њему лично.

"Нисам разумео какве то везе има са политичким критерујумом... ", приметио је Вучић.

Он је навео да је задовољан што је покушао да донекле исправи страшну грешку када смо, како каже, захваљујући политичкој мржњи, заслепљености и жељи појединих политичара да се корона искористи као политички савезник, заборавили на аплауз за медицинско особље, које и даље мора да иде у "црвене зоне", облаче скафандере, да се боре за животе људи.

"А, ми нисмо у стању да им аплаудирамо, јер је неко помислио да је то прилика да се дочепа власти... Ја сам срећан што сам могао да покажем захвалност за све што су ти људи учинили за земљу и грађане", рекао је Вучић.

САД остаје при Вашингтонском споразуму

Председник Вучић је рекао да је амерички амбасадор званично саопштио да САД у потпуности остаје при Вашингтонском споразуму.

"То је веома важно за нас и за мини Шенген, за DFC , важне ствари за инвестиције и за напредак Србије", рекао је Вучић у обраћању јавности и напоменуо да је то важно без обзира на исход избора у САД.

Он је рекао да ће наставити да се ради на "мини Шенгену" и да оцекује да се Приштина прикључи за неколико дана.

Спремни смо да купимо гранате из Бугојна...

Сваки напредак БиХ је добар и за нас, а спремни смо да купимо гранате из Бугојна, рекао је председник Вучић поводом изјаве Бакира Изетбеговића да се БиХ наоружава и да је фабрика у Бугојну направила специјалне гранате, што је претња свима који мисле да нападну Босну.

Истакао је да је Србија спремна на сваку врсту сарадње, додајући да постоји могућност сарадње на регионалном нивоу и заједничка продаја муниције широм света.

Ми не планирамо да ратујемо са било ким. Да објашњавам какав је однос снага ту и ко је јачи, не могу. А и нису избори за три дана, као што некима јесу", закључио је Вучић.

Вучић је, на конференцији за штампу, казао да је добио јутрос оригиналну изјаву Изетбеговића и, ако је то оружје тако страховито, како Изетбеговић каже, он то не види као претњу.

Ако је то оружје страховито, како кажу, за разлику од њих то не видим као претњу, већ сам сретан због њих. Ми смо спремни да погледамо и купимо то оружје ако је тако страховито, казао је он.

Вучић је истакао да је Србиај спремна да сарађује са фабриком у Бугојну, као и са другим фабрикама оружја у БиХ.

Сваки напредак БиХ за нас је добар, за разлику од њих који виде у свему претњу и жељу да са неким ратујемо. Ми немамо проблем с тим, нагласио је он.

  (Агенције)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер