уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Ана Брнабић премијер док не дође неки нови 5. октобар; Милошевић уништавао економију, али не намерно, а Ђилас, Јеремић и остали пљачкали све што је оставио у наслеђе; данас у свим сферама стање десетоструко боље
Хроника

Александар Вучић: Ана Брнабић премијер док не дође неки нови 5. октобар; Милошевић уништавао економију, али не намерно, а Ђилас, Јеремић и остали пљачкали све што је оставио у наслеђе; данас у свим сферама стање десетоструко боље

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. октобар 2018.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да није могуће дати једнозначну оцену тековина промена од 5. октобра 2000. године, јер су последице тих догађаја биле и добре и лоше.

"Није све црно или бело што се тиче 5. октобра, то су нијансе између црног и белог. Било је добрих ствари, јер више нисмо били изоловани, као земља смо се отворили. А било је и лоших ствари јер су најгори пљачкаши као плен заузимали све што је у Србији вредело а одустајали су од српских државних и националних интереса, и увели земљу у најтежу дужничку кризу од 2008. до 2012. године", рекао је Вучић у хотелу Хилтон.

Вучић је оценио да је данас у свим сферама друштвеног живота стање "десетоструко боље" и као пример навео да има три пута мање убистава него 2001. или 2003. године, али и то што у Београду ради Народни музеј који годинама није радио.

"(Бивши председник СРЈ Слободан) Милошевић је уништавао економију, али не намерно и смишљено, него је политика увела земљу у сукобе. А Драган Ђилас и остали су крали и пљачкали све што је Милошевић оставио у наслеђе, макар у супстанци.

Сваку фабрику су уништили", рекао је Вучић и додао да су опозиционари Ђилас и Вук Јеремић међу најбогатијим људима, не само у Србији него у регону.

"Ђилас и остали су крали и пљачкали и отимали све што су стигли од народа. Уништили све што је и Милошевић оставио у наслеђе. Сваку фабрику су разорили, не постоји ни једна коју су оставили, читаву и успешну, тако да ако је неко разорио српску економију, а то му је служило само за лично богаћење, најбоље се види на примеру Драгана Ђиласа и његових коалиционих партнера, Вука Јеремића и других, који су данас најбогатији људи у региону", приметио је Вучић.

Србија је сада на добром путу", каже и додаје - на путу опоравка, а постигнуте добре резултате у економији потврђују анализе ММФ-а и Светске банке.

Подсећа да је за време претходне власти раст био минус 3,1 одсто, а да је ниво незапослености била 25,9 посто док је данас 11,9 одсто, као и да се фабрике отварају у свим градовима - Нишу, Лозници. Сада је, каже, време да се марљиво и упорно ради, "а не да се дичимо да смо победили уз помоћ светског поретка или да смо срушили неки режим".

Било је, истиче, оних који су тешко страдали и у једном и другом режиму, и не жели да их поистовећује уопште. Треба се окренути будућности, иако има оних који би да им 5. октобар буде "одскочна даска", јер немају ни идеја, ни марљивости.

"Њима не могу да помогнем. Сигуран сам да ће на локалним изборима бити фаворити, а ми ћемо се борити да им се супротставимо", рекао је Вучић.

Коментаришући најаве да ће Покрет слободних грађана почети прикупљање потписа за његову смену, Вучић је рекао да је Србија демократска земља и да свако има право на прикупљање потписа, али да ће до краја године бити доста локалних избора на којима ће опозиција имати прилику да покаже своју снагу.

Реконструкција Владе зависи од ситуације у региону

Председник Србије изјавио је и да нема сумње да ће у наредном периоду бити реконструкције Владе Србије, али да то зависи од ситуације у региону.

Упитан да прокоментарише изјаве председнице скупштине Маје Гојковић о сменама у влади, Вучић је одговорио да се стрално консултује са премијерком Аном Брнабић, што је "обострано и нормално".

"Као преседник највеће странке бићу питан, а када ме Ана Брнабић буде питала као премијер, понудићу сарадњу и одговор", рекао је Вучић.

Он је рекао да је "Брнабић и даље премијер док не дође неки нови 5. октобар", што су, како је оценио "нечије пусте жеље и снови".

Вучић позвао грађане РС да гласају

Вучић је позвао грађане Републике Српске да на изборима наредног викенда на демократски и миран начин обаве све изборне радње.

"А онда, од понедељка, да се вратимо нормалном животу и да разговарамо о свим развојним пројектима и сарадњи Србије и Републике Српске", рекао је Вучић новинарима у Хотелу Хилтон.

Ништа страшно што је Пленковић у Мостару, проблем двоструки аршини

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да не мисли да је страшно што је премијер Хрватске Андреј Пленковић боравио у Мостару, на изборној конвенцији ХДЗ БиХ уочи предстојећих избора, јер тамо живе Хрвати, и додао да су проблем двоструки аршини када су у питању српски политичари.

На молбу да коментарише Пленковићев одлазак у Мостар, те шта би било да је он отишао данас у Источно Сарајево, да не би уследиле нове оптужбе о наводном мешању Србије у изборе у БиХ, Вучић је рекао да њему смета лицемерје оних, који су у то пласирање таквих оптужби укључили и поједине Србе, политичаре, аналитичаре и медије.

Нама други непријатељи нису потребни, осим нас самих, приметио је. Иначе, каже, "шта год ми да учинимо, бићемо криви, и када нешто не учинимо, за нешто ћемо опет да будемо криви".

"Оно што мени смета је чињеница да се Србија не стиди да постави питање, а да на то питање нема одговора. И то да постави питање јавно, јер нам је чиста савест. Ми радимо добро и марљиво, али, да ли ћемо због тога да будемо љубимче, као што су други у региону? Нећемо и са тим морамо да се помиримо".

Србија и Српска, рекао је председник, поштују БиХ и грађане који у њој живе, али нико нема права да нам забрани да имамо најбољу могућу сарадњу са нашим народом преко Дрине.

Председник Вучић је поновио да су сви добродошли у Србију ако желе да граде школе, болнице и обданишта. И могу, казао је, да их назову Босна и Херцеговина. Спреман је каже и да их отвори.

"Позвао сам их, дођите у Београд", рекао је и додао да се, међутим, од тада нису поново јављали.

Поновио је да не зна зашто некима у БиХ смета што се болница у Источном Сарајеву зове "Србија".

"Смета ми када се граде лоши односи. Не сметају нам вртићи, школе и болнице, које би они подигли овде. А желимо најближу сарадњу са Републиком Српском и она ће бити настављена", рекао је Вучић.

Он је замолио грађане РС да на демократски, миран начин у недељу обаве све изборне радње и да већ од понедељка крене нормалан живот и да можемо да разговарамо о новим пројектима.

Имамо назнака да би неки покушали да провале преко моста у Митровици

Коментаришући изјаву косовског председника Хашима Тачија да је уједињење Косова и Албаније сан свих Албанаца, Вучић је рекао да је мислио да се политичари баве рационалних стварима а не сновима.

"Мене занима шта на то каже неко из света. Плашим се да ће се правити да то нису ни чули ни видели. Као и много пута до сада. И није та политика случајна нити служи само за изазивање пажње. Сви Албанци, и са Косова и Албаније, раде у истом смеру и то никада нису демантовали. Недавно је (премијер Косова Рамуш) Харадинај рекао да ће од 1. јануара да се уклоне физичке препреке између Косова и Албаније. Било је неко млако саопштење из Европе а остали сви - ћутање, као и увек. Не изненађује нас то али говори да треба да будемо приправни и да разумемо шта се дешава у окружењу", рекао је Вучић.

Говорећи о укидању повишене борбене готовости Војске Србије због догађаја на Косову протеклог викенда, Вучић је рекао да сматра да у овом тренутку не постоји непосредна опасност, али да то нико никада са сигурношћу не може да каже.

Он је додао да није могуће непрестано држати јединице у највишем стању борбене готовости.

"Оно од чега ја страхујем су идеје неких о Косовској Митровици, јер имамо назнака да би неки покушали да провале преко моста у Митровици. На то указујемо међународној заједници и тражићемо да се то не догоди. А да ли ће да им тако нешто падне на памет и да ли су о томе говорили неким српским представницима, то нека кажу они", рекао је Вучић.

Без економске безбедности нема ни других безбедности

Председник Србије је изјавио и да данас, уколико нема економске безбедности, јачања економије, привредног раста и смањења јавног дуга, не може се говорити ни о другим врстама безбедности.

Вучић је на конференцији "Ка безбеднијој Србији" говорио о томе да постоји неколико фактора безбедности.

"Наша политика је политика мира, рада, будућности, са том политиком ћемо наставити... Увек смо спреми да ставимо до знања да Србију нико неће моћи да гази и да је понижавају", рекао је Вучић новинарима после обраћања на конференцији и додао да ће се наредних дана водити расправа о безбедности у Србији и региону.

Тражићемо имена свих који су учествовали у тучи навијача

Вучић је новинарима у хотелу Хилтон рекао да Србија тражи од Француске имена свих који су учествовали у тучи навијача после утакмице Црвене звезде и Пари Сен Жермена, 3. октобра.

"Ваљда им је тешко пало што их на њиховом стадиону нису приметили и што се нису чули, па су ваљда решили да моткама искале бес на Звездиним навијачима", рекао је Вучић новинарима.

Он је додао да ће ће Србија сарађивати са Француском, као и што су сарађивали и у нападу на француског навијача Бриса Татона.

"Тражићемо сва имена бандита и хулигана који су моткама нападали навијаче Црвене Звезде, а тражићемо да видимо и како су и на који начин кажњени", рекао је Вучић и додао да "уколико се неки од тих криминалаца са фантомкама и моткама појави овде, разуме се да ћемо наставити даљу сарадњу са француским службама".

О Фонду за лечење деце: Не могу ја тиме да се бавим

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да сви у држави треба да раде свој посао, одговарајући на питање о наводним малверзацијама Фонда за улагање у лечење болесне деце, који води глумац Сергеј Трифуновић.

Упитан да прокоментарише "тврдње да је Трифуновић новац за лечење болесне деце улагао у инвестиционе фондове и тако се практично коцкао", Вучић је рекао да нема времена да се бави баш свим темема у друштву.

"Ако мислите да је могуће да имам времена и за то, стварно је немогуће. А у овој земљи нека сви раде свој посао", рекао је Вучић.

Не морам да се правдам за увођење борбене готовости

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је увођење или смањење нивоа борбене готовости његова искључива надлежност као председника државе и врховног команданта, због које не мора никоме да се правда, осим да понуди политичко објашњење.

Он је новинарима у Београду рекао да је стање највише борбене готовости, уведено 29. септембра због упада специјалаца на север покрајине, укинуто јер у овом тренутку не постоји непосредна опасност. Додао је, међутим, да нема сумње да то никада не може са сигурношћу да се тврди, али да јединице Војске Србије не могу бити у пуној приправности свакога дана.

Вучић, који је 29. септембра наредио стављање војске у стање највише борбене готовости након што су косовски специјалци упали на север Kосова, јуче је наредио дезангажовање снага за хитно и брзо реаговање. Председник је подсетио да се упад РОСУ на север Kосова никако није могао оправдати, јер је погажен Бриселски споразум, који јасно говори ко управља регионалном полицијом на северу.

"Србе нико није питао. Ниједан српски командант није знао шта се дешава. Kако ми можемо да знамо шта радите са вашим снајперима, да нагађамо", рекао је Вучић.

Председник је рекао да има назнака да би "неки" покушали да провале преко моста у Митровици и да га је зато страх идеја Албанаца о Митровици, али да на то указује делу међународне заједнице, који има обавезу да их у тим стварима спречи.

Мудром политиком до изградње мира, регионално и глобално

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да ће се Србија трудити да мудром, озбиљном, промишљеном и миротворном политиком гради мостове у будућности како регионално, тако и генерално, као и да гради пријатељство са бројним међународним факторима, јер је то услов да се сачува стабилност, мир и будућност за нашу земљу.

“Постављаћемо питања на која нећемо да добијемо одговоре, али и то нешто значи, добро је да чују да питања имамо. Гледаћемо да чувамо мир и стабилност, гледаћемо да унапређујемо нашу економију, али ћемо морати још много да радимо како бисмо изградили поверење и пријатељство са бројним међународним факторима. То је један од услова да сачувамо стабилност, мир и будућност за нашу земљу”, казао је Вучић.

Председник је обраћајући се на отварању конференције “Kа безбедној Србији” казао да је веома важан и међународни положај Србије, који утиче на безбедност у земљи, као и на гаранције безбедности.

Kако је навео, Србија се налази на европском путу, отворила је 14 поглавља, а очекујемо да се отвори још четири поглавља до краја године. Председник је казао да је Србија успела да спроведе тешке и значајне реформе, те да привлачи највећи број инвестиција из западних земаља и истакао да је веома важно да градимо односе са свим тим земљама, са ЕУ, њеним чланицама, али и са САД и посебно са Руском Федерацијом и Kином.

“Са Русијом, и у тешким тренуцима, успели смо да одржимо пријатељске и рекао бих братске односе и када су сви други уводили Русији санкције, ми нисмо, не зато што нам је нешто било потребно, већ због гледања у будућности и могућности за нашу сарадњу, али и зато што нисмо желели да забијамо нож у леђа пријатељима”, рекао је Вучић.

Што се тиче сарадње са Kином, председник је казао да је она на највишем могућем нивоу, те да је он веома захвалан и председнику Kине на акцијама које је предузео како би кинеске компаније све више улагале у Србију.

“Искрено пријатељство и сарадњу са Kином наставићемо и у наредном периоду и потпуно сам уверен да то доноси напредак и задовољство нашој земљи”, казао је.

Вучић је истакао да се морају сагледати регионални изазови, који су свакако најзначајнији и највећи.

“У годинама које су претходиле суочавали смо се са тим да су Срби криви за све и најлакше је било окривити Србију и за унутрашње проблеме који су им се дешавали. Нас брине ситуација у Приштини и односи које Београд има са Приштином, не зато што ми желимо било шта да учинимо против Албанаца, не зато што ми нисмо испунили Бриселски споразум или неке од његових делова, него зато што Албанцима не пада на памет да испуне, зато што и данас њихови највећи представници говоре о стварању велике Албаније и данас нико из Европе и света на то неће реаговати”, казао је председник.

Kако је навео, Србија у складу са тим мора да гледа и пажљиво да прати сваки од потеза “људи који се понашају као дрогирани боксери” и који сваког тренутка могу да изазову сукобе и немире.

“Ми од сукоба морамо да бежимо, јер немамо за бацање нашу децу и будућност, да бежимо од сукоба, гледамо у рад, нове фабрике и да се боримо за дуготрајни мир, али то не значи да се било кога плашимо и да ћемо било коме да дозволимо да руши нашу земљу”, казао је.

Додао је и да од Србије нико неће чути тешке речи, али да ће Србија постављати питања.

“Могли сте чути како је страшно било мешање Србије у изборе у Републици Српској, иако ни једанпут нисам отишао у Српску, иако ни једанпут нико од нас није позвао српски народ да гласа за одређену странку. Синоћ је у Мостару био председник хрватске Владе директно позивајући да се гласа за једну странку. Мислите ли да је неко из Европе и света нешто рекао - нису, зато што Европљани имају једна правила за себе и своје људе, а друга правила за нас мале Србе”, казао је.

Додао је да Европљанима само није нормално када Срби хоће да сарађују са Србима и поручио да је то ствар на коју ће Србија указивати и неће дозвoлити, јер у складу са Дејтонским споразумом имамо право на сарадњу са Републиком Српском.

“Нисам отишао тамо да бисмо избегли сваки изговор која би том посетом дала онима који желе нестанак РС и који желе лошу судбину српском народу”, казао је Вучић.

Навео је да је прва најважнија ствар за сигурност и безбедност економски напредак, те да управо зато један од кључних услова за разумевање политике безбедности јесте економски напредак.

Kако је навео, неопходно је да сви препознају свој део одговорности и зато је важно да имамо и у државним структурама људе који су свесни личне одговорности коју јавна функција носи.

“Без економске безбедности је тешко осигурати све друге видове безбедности. Напредак у сузбијању јавног дуга, увећан раст БДП-а, увећане стране директне инвестиције, домаће инвестиције, смањење незапослености јесу неки од кључних елемената економске безбедности. То зависи и од сузбијања сиве економије, пореска управа мора да се реформише, морамо да имамо више уређених школа, домова здравља, а стране инвестиције морамо још ефикасније да омогућимо”, казао је Вучић.

Додао је да квалитет јавне управе уз владавину права изузетно утиче на број страних инвестиција.

“Kоначно добра управа и независно судство су предуслови легитимитета сваке владавине. Греши свако ко мисли да бих и дана још провео на Андрићевом венцу уколико би нова политика изгубила већинску подршку бирача. А веома важан део те политике је остваривање нашег програма из поглавља 23 и 24 ЕУ, што значи стварања услова да Србију можемо да назовемо правном државом, ма колико нам одређене одредбе теже падале”, навео је председник.

Рекао је да за владавину права морамо да се боримо да бисмо били уређена европска земља, а да је други корак обнављање оснажене и данас већ нешто боље вођене војне безбедности Србије.

“Сузбили смо тешки и најзначајнији део организованог криминала на нашој територији, мада он и даље није искорењен и морамо и даље да се боримо и организовани криминал да свакога дана побеђујемо. Ефикасно смо управљали, колико је од нас зависило, и илегалним миграцијама преко наше територије, које се крећу ка ЕУ. Модернизујемо наоружање и знање наших служби у савременим изазовима. Несумњиво је да ћемо наставити да јачамо и нашу војску и полицију које уживају све значајније поверење наших грађана”, казао је председник Србије.

"Мој отац ће имати за 9.000 динара већу пензију, а скинули смо му 13 или 14 хиљада"

Председник Србије Александар Вучић рекао је да се разматра могућност исплате једнократне помоћи пензионерима, поред повишице која им следује ове године.

"За месец дана моћи ћемо да кажемо да ли ће моћи да се обезбеди та исплата", рекао је Вучић новинарима у Београду, на конференцији "Ка безбеднијој Србији".

Он је истакао да око 72 одсто пензионера у Србији живи тешко и да је важно да они буду нешто задовољнији и да осете резултате реформе.

Због тога је, како је рекао, тражио да и пензионери са примањима до 32.000 динара добију повишицу од пет одсто од октобаске пензије, иако им не следује после укидања закона којим су пензије веће од тог износа биле привремено умањене.

"Гледаћемо да за пензионере са најнижим примањима повишица буде стална а не привремена категорија", казао је Вучић.

''Са тим увећањем и једнократним давањима то ће бити за читаву пензију више на годишњем нивоу. Мислим да је то важна и лепа вест за пензионере. Мој отац ће, на пример, имати за 9.000 већу пензију него што је имао 2014. године, а скинули смо му 13 или 14 хиљада'', рекао је Вучић.

Нико неће моћи да гази и понижава Србију

Председник Србије Александар Вучић рекао је новинарима, после говора на скупу "Kа безбедној Србији", да је, када се говори о безбедности, важно говорити о Србији у међународним и регионалним оквирима и могућим проблемима у будућности.

"Наша политика је политика мира, рада, будућности и таквом политиком ћемо наставити, увек спремни да свакоме недвосмислено ставимо до знања да Србију ни физички ни политички неће моћи да газе ни понижавају", рекао је Вучић.

Он је додао и да је безбедност једно од кључних питања, као и да је економска безбедност веома важна, јер без ње не може да се говори ни о другим облицима безбедности.

"Ту говоримо о јачању економске снаге Србије, привредном расту, даљем смањењу незапослености, висине јавног дуга, још снажнијем привлачењу домаћих и страних директних инвестиција, јер без тога нема ниједног другог облика безбедности", рекао је Вучић.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер