петак, 21. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Шапић: Интересне групе се крију иза оправданих захтева студената, држава да врати уставни поредак. Нећу да ципеларим Весића док је на поду, иако он у тешким моментима јесте мене
Хроника

Александар Шапић: Интересне групе се крију иза оправданих захтева студената, држава да врати уставни поредак. Нећу да ципеларим Весића док је на поду, иако он у тешким моментима јесте мене

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. фебруар 2025.

Градоначелник Београда Александар Шапић апеловао је на државу да, како је рекао, обезбеди функционисање уставно-правног поретка. Шапић је оценио да се разне интересне групе крију иза, како је нагласио, потпуно оправданих захтева студената и поручио је да град неће имплементирати пројекте где постоји опасност од блокада.

Шапић је на конференцији за новинаре у Старом двору, подсетио да је, након што је група грађана запретила блокадом Пупиновог моста, суспендовао одлуку Секретаријата за јавни превоз о скраћењу линија 704, 706 и 707.

„Одмах је изашло саопштење председника општине Земун Гаврила Ковачевића који се такође томе противи, где ниједног тренутка није осудио блокаду Пупиновог моста, и механизам блокаде као начин остваривања било које врсте интереса“, навео је Шапић.

Нагласио је како сматра да су захтеви студената да се утврди одговорност за пад надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, потпуно оправдани, али да „под плаштом“ студентских протеста многе интересне групе покушавају да се изборе за своје циљеве.

„Блокаде, опструкције и увођење новог друштвеног поретка очигледно почиње да се прихвата од једног дела актулене власти. Тачно да сутра целокупна опозиција која се са Гаврилом Ковачевићем у овом случају сложила, и целокупна власт сложи око тога како се нови поредак успоставља тако што меримо снагу на улици, блокирамо, опструишемо, ја ћу једини остати и даље против тога“, поручио је Шапић.

Многи сада, према његовим речима, сматрају да је тај „метод легитимизован, да не кажем и легализован, јер их нико не спречава“.

„Ја мислим да је изворни мотив добар – да знамо шта се десило (у Новом Саду, прим. Н1), али све омо што је из тога произишло мислим да ће да има несагледиве последице по српско друштво. Мислим да је чак и револуција, као нелегалан вид промене власти, мање штетан. Она је терминисана, прође или не прође, али ово убризгавање отрова је као да вас разара рак. Он може да метастазира на друге органе, зато мислим да је ово много опасније“, казао је Шапић.

Зато је апеловао на државу да обезбеди функционисање уставно-правног поретка и поручио да до тада град неће одустати ни од једног пројекта, али неће улазити у његову имплементацју ако постоји опасност од блокада.

„Нећу да подстичем блокирање овог града и увођење Београда и државе у хаос“, поручио је Шапић и на питање новинара прецизирао да се његов апел односи на државу и оне који су одговорни да се Устав и закони спроводе.

„Ви овде стално тражите да кажете да је то Вучић, а онда кажете да није надлежан. Ако држава ускоро не буде повукла одређене кореке и учинила све да врати уставно-правни поредак, последице ће бити несагледиве на било кога ко сутра буде водио државу, било да је из тренутне власти или опозиције“, поручио је Шапић.

Изменама линија би се убрзала путовања

Говорећи о скраћењу линија 704, 706 и 707, Шапић је објаснио да је то био само први корак у спровођењу једног ширег пројекта повећања ефикасности јавног превоза.

Секретаријат за јавни превоз је, како је навео, утврдио да би се путовања путника из Батајнице, Галенике и Земун поља, скратила уколико три поменуте линије не би више прелазиле Бранков мост.

На Бранковом мосту, како је нагласио, долази до засатоја због чега грађани из поментих насеља путују 64 минута до Зеленог венца.

„По предлогу Секретаријата, остаје 13 минута чекање, захваљујући мањем броју возила за три минута хватате возило које прелази Бранков мост, али га прелазе – и онда долазите четири минута брже од тачке А до тачке Б“, објаснио је Шапић и навео да би се у наредној фази повећао број линија, и путовање би се скратило на 57 минута са само једним преседањем.

Шапић је налазе Секретаријата за јавни превоз илустровао и фотографијама колоне од 19 аутобуса у жутој траци на Бранковом мосту, односно 13 аутобуса који стоје на окретници Зелени венац.

Шапић је упитао и шта би се десило ако би грађани приградских насиља из којих линије јавног превоза не иду директно до центра града, побуне и најаве блокаде. Уколико би им се изашло у сусрет, упозорио је градоначелник, у центру града би настао колапс и „Гаврило Ковачевић са својим габаритима, не би могао ни пешке да прође“.

У протесту један одсто радника ГСП-а, погон „Дорћол“ остаје градски

Говорећи о данашњем протесту седам синдиката ГСП-а, Шапић је рекао да је реч о организацијама које заступају укупно један одсто запослених у том предузећу.

Шапић је оценио да су њихови захтеви политички, јер се они не боре за права радника, услове рада или висину зараде, него желе да одлучују о томе како град управља својим новцем.

„Политички захтев је кад кажеш – нећеш увести елтробус него да остане тролејбус. То је управљање градом. Чист политички захтев је и одузми линије од приватника и дај их ГСП-у. Значи не запослите нове људе, него како да водимо град“, казао је градоначеник.

Додао је и како је репрезентативни синдикат који заступа више од 5.500 радника ГСП-а, обавестио градску управу како немају капацитете да преузму линије које тренутно држе приватници.

„Политички захтев је да кажеш потроши 100 милиона евра буџетских пара, јер ми мислимо да је то исправно. За те ствари се иде на изборе“, поручио је он и поновио како град још није донео одлуку о јавно-приватном партнерству којим би тролејбуси били замењени електробусима.

Нагласио је и да погон „Дорћол“, каква год одлука била, остаје у власништву града и неће мењати намену и да, док је он градоначелник, ту неће бити грађен никакав стамбено-пословни комплекс.

Погон ГСП-а у Блоку 66 ће, с друге стране, бити измештен иза Блока 45, код новог кинеског тржног центра. Након измештања тог погона, земљиште у Блоку 66 ће бити продато на јавној лицитацији и град, како је рекао, очекује да од тога приходује више десетина милиона евра.

Шапић је негирао и да се приватницима у јавном превозу било шта „даје“ и објаснио да они раде под истим условима као и ГСП, односно плаћа им се по пређеном километру.

„Свако возило ГСП-а кошта 20 одсто више него било које приватно возило, јер се плаћа из буџета града“, навео је и прецизирао да су приватници сами дужни да купују нова возила, док се возила за ГСП купују из буџета града.

Поновио је и да су се услови рада у ГСП-у знатно побољшали од када он води град, односно да су, пред набавке нових возила, плате готово удвостручене, а возачи раде пет дана у недељу, а не шест као раније.

Градоначелник Београда Александар Шапић није желео да коментарише хапшење некадашњег градског секретара за легализацију Немање Стајића, нагласивши да жели да "ципелари" било кога док лежи на поду.

Стајић је ухапшен јутрос заједно са још седам особа, међу којима је и његов брат Новак Стајић који је, према речима тужиоца Ненада Стефановића, од продаје нелегално озакоњених некретнина, стекао противправну имовинску корист од преко 5,4 милиона евра.

На питање новинарке Н1 да прокоментарише овај случај, Шапић је рекао да је реч о особи која је била део градске управе пре него што је он постао градоначелник, и да не жели да се осврће на тај случај.

„Ја се трудим да не коментаришем ствари, без обзира што наравно имам став (…) Јер оног момента када кренемо сви све да коментаришемо… И то је такође једна врста увођења у хаос о којем сам причао. Само друга врста хаоса“, рекао је Шапић и додао како надлежмнми органи треба да утврде да ли је неко кршио закон или не.

„Ја нећу да будем неко ко ће да ципелари било кога. Ја ћу вас подсетити да су тражили од мене да ципеларим Горана Весића. Ја не ципеларим никога ко лежи на поду, за разлику од других“, поручио је Шапић.

Подсетио је да је о бившем министру Весићу, који је обухваћен оптужницом за пад надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, говорио протеклих година „кад нико није смео о њему ништа да каже“.

„Када су опозициони медији бирали речи о Горану Весићу, из различитих разлога, да не буде сада нешто кажем више, па да ме зову да кажем да ли имам нека сазнања да је потплаћивао, шта је радио“, казао је Шапић.

Нагласио је и како нема доказе да је Весић плаћао поједине медије да о одређеним људима причају неке ствари, али да је то његов утисак.

„Е, па ја не ципеларим никога, зато што је то део мог људског кодекса. Па нећу да ципеларим ни оне који су данас можда у ситуацији… Људи нек се бране ако су кршили закон, а упитао би сада оне који су Горана Весића величали, а што га данас ципеларе? Где су ти новинари код којих је сваки дан гостовао и који су од њега правили Светог Петра? Што се од њега данас ограђују? Што му име више не изговарају“, упитао је.

Шапић је рекао и како њих треба питати што више не помињу Весића, а не њега који је, како је поновио, о бившем министру говорио пре много година и стоји иза тога што је тада рекао.

„Горан Весић ако је невин, невин је. Ако није невин, нека одговара. Али ја не ципеларим онога ко лежи на поду и крвари. Иако су то мени радили кад сам био у тешким моментима, међу првима Горану Весић. А зато је то разлика између мене и њега. Не само физичка, него и карактерна. Видите мене и њега физички, видите одмах разлику. Али карактерно морате да се упознате са нашим деловањем. Е, бојим се да се сада већ добар део људи упознао о карактерној разлици између мене и њега и многих других“, нагласио је.

Шапић је подсетио и да је већ више од 15 година у политици и да јако добро зна „како функционише та спортска дисциплина подметања својим страначким колегама и политичким противницима“.

„Ја то никад нисам радио. Ја с ким сам имао проблем, ја или сам му рекао овако уживо или сам му се јавно обратио. И то сви знају и у ДС кад сам био, то сви знају и данас у СНС И волео бих да дође један новинар код ког сам ја ишао, уколико ово сад што изговарам није истина, и давао му неке податке о некоме – лажне или праве – подривао, шпијунирао, цинкарио, волео бих једном да дође“, додао је.

Шапић је казао да то ради данас преко 90 одсто људи на политичкој сцени, „и то обично највише управо у својим редовима, јер је борба за позицију“.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер