недеља, 19. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Лукашенко: Земље Африке и Латинске Америке су се заситиле колонијализма водећих западних земаља
Хроника

Александар Лукашенко: Земље Африке и Латинске Америке су се заситиле колонијализма водећих западних земаља

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. мај 2024.

Земље Африке и Латинске Америке су се заситиле колонијализма водећих западних земаља, оценио је данас председник Белорусије Александар Лукашенко на састанку Евроазијске економске уније (ЕАЕУ). Он је рекао да је до сада мало пажње посвећено дијалогу на нивоу синдиката са афричким континентом.

"Африци је потребан широк спектар наших добара, рада, услуга и технологија. Африци је, као и Латинској Америци, већ доста колонијализма из водећих западних земаља", рекао је председник Белорусије.

Лукашенко је додао да је за успостављање сарадње са афричким земљама потребна аутоматизација. Према његовим речима, актуелна политичка ситуација нас тера да размишљамо о томе са којим државама треба да градимо зону слободне трговине, преноси агенција Белта.

"Међутим, рад на партнерству са трећим земљама, по нашем мишљењу, треба да се систематизује. У садашњим геоекономским реалностима, потребно је јасно разумети са којим земљама, којим редоследом и у ком временском оквиру ћемо формирати зону слободне трговине, а са којим потенцијалним партнерима ћемо се ограничити на интеракцију у оквиру меморандума", рекао је председник Белорусије.

Он је подсетио на пуноправни трговински споразум са Ираном, напомињући да ЕАЕУ гради обострано корисну сарадњу са перспективним пријатељским земљама: Индонезијом, УАЕ, Монголијом.

Белоруски лидер је додао да противници ЕАЕУ покушавају да изолују земље уније од нових технологија.

"Важно је да систематизујемо рад на неговању партнерских односа између ЕАЕУ и трећих земаља. Наши геополитички противници покушавају да нас изолују од напредних технологија и премијум тржишта, да спутају наш развој. Али, упркос томе, ми доследно идемо напред", закључио је Лукашенко.

(РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер