четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Конузин: Медведев ће потврдити подршку Србији
Хроника

Александар Конузин: Медведев ће потврдити подршку Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. септембар 2009.

У току посете председника Медведева Србији биће потрврђена подршка Русије српским ставовима према Косову, каже амбасадор Русије Александар Конузин. Детаљно ће бити размотрен и ток извршења споразума у енергетској сфери, као и реализација осталих пројеката у којима учествује руски капитал, каже руски амбасадор.

Амбасадор Русије у Београду Александар Конузин изјавио је да ће током предстојеће посете руског председника Дмитрија Медведева Србији, бити потврђена подршка Русије српским ставовима који се тичу Косова и Метохије.

"Председници Србије и Русије ће размотрити најважнија питања о ситуацији у свету. Међу њима, проблем Косова у пуној мери је задржао своју актуелност. Руска страна потврдиће подршку српским ставовима који се тичу ове покрајине. Сигуран сам да ће дужна пажња бити посвећено и разматрању ситуације на Балкану у целини", рекао је Конузин у данашњој "Политици".

Конузин је навео да ће Медведев, током посете Београду 20. октобра на 65. година од ослобођења Београда, изложити и своја схватања у вези са иницијативом о склапању новог споразума о европској безбедности, коју је лично покренуо.

"Наћи ће се времена и за размену мишљења у вези са глобалним изазовима и претњама. Детаљно ће бити размотрен и ток извршења великих билатералних споразума у енергетској сфери као и реализација осталих пројеката у којима учествује руски капитал", додао је руски амбасадор.

На дневном реду, према његовим речима, биће и будућност српско-руске сарадње у трговинско-економској сфери.

Конузин је нагласио да Медведев долази у Београд на позив председника Србије, како би заједно с њим, а у ширем смислу и заједно са свим српским народом, прославио ослобођење Београда од окупатора, што је био важан корак у великој победи над фашизмом маја 1945. године.

"Полазим од тога да огромна већина политичких странака у Србији, како оних које су формирале владајућу коалицију тако и оних које су у опозицији, има према мојој земљи искључиво пријатељски однос", додао је Конузин.

Руски амбасадор је на тај начин одговорио на наводе медија да је Медведев инсистирао да се сретне с представницима свих релевантних српских политичких партија, како се његова посета не би тумачила као нека врста подршке искључиво садашњој владајућој гарнитури.

На питање да ли је задовољан остваривањем онога што је договорено у фебруару прошле године, када је Медведев први пут боравио у Београду као заменик премијера, Конузин је одговорио:

"У целини - да. Највећи пројекти реализују се у складу са договореним плановима, у којима су узети у обзири нови проблеми које доноси живот. Обе стране су стални сведоци тога колико су исправне биле одлуке које су, како сте споменули, донете почетком 2008. године".

Конузин је указао да извесну забринутост изазива ситуација са неким међународно познатим српским компанијама уз учешће руског капитала, али да руска страна заједно са српским партнерима тражи начине како да се превазиђу постојећи проблеми.

Конузин није искључио могућност да и у предстојећој грејној сезони дође до несташица гаса, иако српско министарство енергетике веома активно ради како би у функцију било стављено складиште гаса Банатски Двор.

"Као што знате, у Украјини (преко које се гас транспортује европским потрошачима) следе председнички избори, а питање гаса ће свакако имати важну улогу у тамошњој политичкој борби. Ко контролише гасовод, тај има и паре за изборну кампању. И ту су проблеми увек могући, упозорио је руски амбасадор.

Конузин се осврнуои на Споразум о слободној трговини између Србије и Русије, рекавши да он добро функционише, али да као и обично бирократска машинерија каска за политичким решењима.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер