среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Чепурин: Русија ће подржавати Србију у ономе што Београд сматра неопходним за одбрану својих националних интереса
Хроника

Александар Чепурин: Русија ће подржавати Србију у ономе што Београд сматра неопходним за одбрану својих националних интереса

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. новембар 2015.

 БЕОГРАД – Руска Федерација сматра да би пријем Косова у УНЕСКО представљао кршење важеће Резолуције 1244 Савета безбедности УН, рекао је амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин.

„Русија сматра да је став Србије законит и праведан и придаје овом питању веома велики значај. Русија ће подржавати Србију у ономе што Београд сматра неопходним за одбрану својих националних интереса”, казао је Чепурин Танјугу.

Он је рекао да се Русија никако се не слаже са стратегијом вршења притиска на Србију преко УНЕСКО-а, у оквиру дијалога Београда и Приштине.

Руски амбасадор је оценио да питање чланства Косова у УНЕСКО-у није једносмислено, јер директно задире у ингеренције Резолуције 1244 и буквално крши ову резолуцију, коју су 1999. године усвојили сви чланови Савета безбедности УН и која представља правни основ.

„Када говоримо о евентуалном чланству Косова у УНЕСКО-у ми говоримо о покушајима да се исполитизује ова међународна структура. У образложењу свог става подршке Србији, Русија полази од тога да у складу са Резолуцијом 1244 Косово није независна држава. Нико није укинуо ову резолуцију и она остаје на снази у својству обавезујућег правног основа косовског регулисања”, навео је руски дипломата .

Чепурин је истакао да та резолуција, поред осталог, предвиђа функционисање привремених органа самоуправе на Косову под контолом тамошњих међународних представника, сарадња са косовско-албанским структурама према неопходности мора да се обавља преко мисије УН, односно УНМИК-а.

„Ове структуре су важан правни оквир за све што се дешава у тој покрајини. Као друго, седнице СБ УН о Косову редовно се одржавају сваких пола године, последњи пут у августу. Ове седнице показују да је ситуација на овој територији далеко од стабилности и мора да остане под пажљивом међународном контролом”, нагласио је амбасадор Русије. 

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер