недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Боцан-Харченко: Русија против санкција Републици Српској
Хроника

Александар Боцан-Харченко: Русија против санкција Републици Српској

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. мај 2011.

БЕОГРАД, - Русија сматра да у одлуци Народне скупштине Републике Српске (РС) о расписивању референдума о Суду и Тужилаштву БиХ нема кршења Дејтонског споразума и да нема места за употребу "бонских овлаштења", изјавио је амбасадор Руске Федерације у БиХ Александар Боцан-Харченко.

Боцан-Харченко нагласио је да употреба "бонских овлаштења" неће допринети конструктивном решењу, већ ће додатно продубити кризу у БиХ.

"Решење се мора тражити у дијалогу, тим пре што је РС забринута због низа одлука које је наметнуо високи представник, укључујући и ове о Суду и Тужилаштву БиХ, због чега се и тражи изјашњавање грађана у Српској", рекао је Боцан-Харченко за београдске "Вечерње новости".

Он није желео да каже шта ће Русија урадити ако буду остварене претње санкцијама Српској и њеном председнику Милораду Додику, истичући да не жели да улази у претпоставке.

На питање да ли Српска може да рачуна на заштиту Русије у случају евентуалних санкција, Боцан-Харченко је одговорио да се за Русију, као гаранта Дејтонског споразума, "не доводи у питање целовитост БиХ, али исто тако и капацитет ентитета Републике Српске и Федерације БиХ".

"Питање референдума није највећи проблем БиХ. Већи проблем за БиХ је чињеница да Савет министара није изабран ни после седам месеци од избора. Већи проблем је положај хрватског народа. Не поштује се `Дејтоном` утврђени принцип ротације представника конститутивних народа на водећим функцијама. То су реални проблеми, а не референдум", нагласио је Боцан-Харченко.

Руски амбасадор оценио је да је тренутна ситуација у БиХ резултат тога што је Канцеларија високог представника игнорисала упозорења Српске на проблем Суда и Тужилаштва БиХ.

У Сарајеву је јуче одржана седница Управног одбора Савета за провођење мира у БиХ на нивоу амбасадора, на којој је било ријечи о одлуци и референдуму у Српској о раду Суда и Тужилаштва БиХ.

Председник Републике Милорад Додик рекао је јуче да Српска нема намеру да одустане од референдума о Суду и Тужилаштву БиХ. Он је рекао да је циљ Инцкове посете САД, где ће разговарати и са представницима УН и америчким званичницима, да прибави нову подршку "незаконитим одлукама које је раније донео у Федерацији БиХ".

Народна скупштина РС усвојила је 13. априла одлуку о расписивању референдума у Српској на којем би грађани требало да се изјасне да ли подржавају наметнуте законе високог представника у БиХ, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ. Референдум би требало да буде одржан у првој половини јуна

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер