петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Боцан-Харченко: Француско-немачки план покушај Запада да пронађе заобилазни пут да Србија призна Косово и да оно уђе у међународне институције, у УН пре свега. Немогуће наћи праведно решење за косовски проблем без Русије и Кине
Хроника

Александар Боцан-Харченко: Француско-немачки план покушај Запада да пронађе заобилазни пут да Србија призна Косово и да оно уђе у међународне институције, у УН пре свега. Немогуће наћи праведно решење за косовски проблем без Русије и Кине

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. фебруар 2023.

 Амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко изјавио је да је Русија доследно посвећена Резолуцији 1244 Савета безбедности УН, не признаје Косово и остаје одана принципу подршке Београду, наводећи да нема праведног решења косовског проблема без Кине и Русије.

Као стална чланица Савета безбедности УН, Русија ће подржати само решење које одговара националним интересима Београда, било да је реч о нормализацији односа са Приштином или смиривању тренутне кризе, рекао је Боцан-Харченко за Вечерње новости.

Упитан да ли су тачне поједине тврдње да би због избијања руско-украјинског сукоба Москва ипак могла да направи заокрет и призна Косово, Боцан-Харченко је рекао да то једноставно није истина.

Говорећи о француско-немачком плану за решавање статуса Косова, који је подржала цела ЕУ, он је рекао да мисли да је у питању покушај Запада да пронађе заобилазни пут да Србија призна Косово и да оно уђе у међународне институције, у УН пре свега.

Боцан-Харченко не верује да тај план може да послужи као добра основа за даље разговоре, јер се у плану директно наводи да Србија неће спречавати улазак Косова у међународне институције, иако Запад покушава то да представи као пут ка нормализацији, а не признавање

Боцан-Харченко не верује да тај план може да послужи као добра основа за даље разговоре, јер се у плану директно наводи да Србија неће спречавати улазак Косова у међународне институције, иако Запад покушава то да представи као пут ка нормализацији, а не признавање.

Суштински то јесте признавање. Ако држава даје сагласност за чланство у међународним организацијама, у овом случају Косова, онда сматра да је Косово међународно-правни субјект, а као члан УН, Косово постоји као држава, указао је Боцан-Харченко.

Упитан да ли би Русија гласала за пријем Приштине у УН ако Београд прихвати француско-немачки план и не спречава улазак Косова у УН, он је рекао да не жели да прича о неким стварима које руководство Србије, пре свега председник Александар Вучић, одбија.

Он је дао подршку у прилог разговорима, али је рекао да остаје у оквирима Устава Србије и националних интереса, навео је Боцан-Харченко.

Немогуће наћи праведно решење за косовски проблем без Русије и Кине

Према његовом мишљењу, немогуће је наћи праведно решење за косовски проблем, без учешћа Русије и Кине, као сталних чланица Савета безбедности.

На крају крајева, праведно решење могуће је само уз подршку Савета безбедности, укључујући подршку Русије и Кине, као сталних чланица. Зато мислимо да је ту тему потребно вратити у Савет безбедности

„На крају крајева, праведно решење могуће је само уз подршку Савета безбедности, укључујући подршку Русије и Кине, као сталних чланица. Зато мислимо да је ту тему потребно вратити у Савет безбедности“, истакао је Боцан-Харченко.

Говорећи о притисцима на Србију да уведе санкције, он је рекао да Русија веома високо цени истрајност и јуначко понашање председника Србије у вези са овим питањем.

„Наравно, треба гледати и ширу слику, а то је да имамо могућности за развој и наставак односа и сарадње, што је наравно добит за Србију, било у енергетици или некој другој области“, казао је Боцан-Харченко.

Он је додао да су од краја фебруара прошле године, и у ситуацији западних санкција, које Србија није прихватила, Руске железнице завршиле пројекат пруге Београд – Нови Сад, обезбеђено је стабилно снабдевање гасом, НИС ради на најбољи начин и остварује најбоље резултате у последњих неколико година.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер