четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Актив ветерана УНС-а: Жалба МУП-у на упис Љиљане Смајловић
Хроника

Актив ветерана УНС-а: Жалба МУП-у на упис Љиљане Смајловић

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. октобар 2009.

ЖАЛБА

на решење 06/1 бр 212-1-204/09

Полицијске управе за град Београд

Управа за управне послове Полицијске управе за град Београд донела 3. јула 2009. године решење под бројем 06/1 бр 212-1-204/09 којим је Удружењу новинара Србије одобрила упис Љиљане Смајловић као овлашћеног лица за заступање у регистар удружења грађана под бројем 103. На предметно решење Актив новинара ветерана УНС изјављује жалбу из следећих разлога:

1. С обзиром на то да је Актив новинара ветерана своје оспоравање тока и резултата изборне скупштине УНС-а у Врњачкој Бањи додатно аргументовао 2. јула 2009. и могао да му да коначну форму тек кад је добио могућност да изврши увид у документацију и одговор Управе УНС, а да ожалбено решење носи датум 3. јули 2009. – јасно је да је Полицијска управа за  град Београд о упису Љиљане Смајловић одлучила и чак без формалног  разматрања поднеска Актива новинара ветерана од 2. јула 2009. године и узимања у обзир свих расположивих чињеница, чиме је поступила противно правилима општег управног поступка.

2. Полицијска управа за град Београд је решење о регистрацији Љ. Смајловић донела уз игнорисање двапут поновљеног захтева Актива новинара ветерана да му се омогући увид у оригиналне спискове и материјале верификационе, кандидационе и изборне комисије – нарочито у поименични списак верификационе комисије о 326 присутних у Врњачкој Бањи и извештај изборне комисије са именима 268 учесника изборне скупштине који су преузели гласачке листиће - како би могао да поткрепи новим чињеницама своја сазнања, основане сумње и упозорења о нерегуларности целог тока изборне скупштине и «избора» и Љ. Смајловић и Управе УНС.

3. Полицијска управа за град Београд је одобрила упис Љиљане Смајловић и упркос томе што УНС није поступио ни по једном њеном налогу од 12. јуна 2009. године. Јер, није јој доставио:

- ни комплетан записник (у достављеном «записнику» пише «пауза» уместо дела седнице којем је председавао члан радног председништва Миклош Мароти а говорио председник Актива новинара ветерана Мирко Мариновић)

- ни извештај верификационе комисије потписан од стране свих чланова верификационе комисије (ПУ није достављен списак учесника изборне скупштине, а други извештај о десет учесника који су у Врњачку Бању стигли 9. маја 2009. увече, а чија имена нису наведена, нема потпис члана верификационе комисије Момчила Милачића)

- ни записник кандидационе комисије о коначној листи потписан од чланова кандидационе комисије (тај записник није потписала члан кандидационе комисије Надежда Милутиновић зато што се, како је указала у изјави достављеној ПУ, у рад комисије директно и грубо мешао дотадашњи председник УНС Нинослав Брајовић који је са листе за члана нове управе скинуо М. Маротија)

- ни комплетан записник изборне комисије потписан од стране чланова изборне комисије (у ономе што је ПУ достављено, нема ни списка учесника скупштине који су узели гласачке листиће, ни списка оних који су реално гласали, ни потписа члана комисије Моме Вуковића, за којег је лажно наведено да у раду комисије није учестовао из здравствених разлога, а уместо Вуковића у раду комисије су учествовала и њен записник потписала неовлашћена лица Слађана Матовић, Љиљана Ремецки и Марија Николић). 

4. Актив новинара ветерана је у оба своја основна поднеска - и од 19. маја 2009, и од 2. јула 2009. године – посебно указивао да су сва гласања на изборној скупштини у Врњачкој Бањи била незаконита због њеног насилног прекида од стране функционера УНС-а Ивице Милосављевића и Нинослава Брајовића, који су кандидате за председника УНС онемогућили да са својим програмима иступе пред учесницима скупштине, а саму скупштину да о њима и њиховим програмима расправља. А и да су сва гласања у Врњачкој Бањи, укључујући и «избор» Љ. Смајловић, била вишеструко нерегуларна. А Актив МУП Србије посебно скреће пажњу на ове околности:

- сва прва гласања «са места» обављена су у препуној сали хотела «Звезда» која има 394 нумерисана места, а верификациона комисија је накнадно саопштила да је учесника изборне скупштине са неспорним статусом и правом гласа било мање од 310, што је доказ да су у свим тим гласањима учествовала или могла да учествују и лица која нису чланови УНС-а,

- сви гласачки листићи су били ненумерисани и без печата и потписа, па су током бројања гласова које је потрајало целу ноћ могли да буду замењени другим, тим пре што се не зна тачан број одштампаних листића,

- листићи су подељени без прозивке, а ПУ нису достављени спискови учесника скупштине који су их узели и гласали, нити је она покушала да у те спискове оствари увид, задовољивши се одговором УНС да је изворни изборни материјал запечаћен и одложен,

- гласање је обављено на три различита пункта, што је створило додатне могућности за манипулацију,

- без претходне темељне провере целокупног «изворног изборног материјала» не може се поклонити ни најмања вера ни тврдњама «изборне комисије» да је у гласању за председника УНС-а учествовало 268 учесника скупштине, да је било 247 важећих листића и да је Љ. Смајловић добила 195, а Ђуро Билбија 52 гласа и зато што су «изборну комисију», након што је М. Вуковић одбио да учествује у «изборној» лакрдији и манипулацији, чинили једино лојални кадрови главних виновника насилног прекида изрежиране изборне скупштине И. Милосављевића и Н. Брајовића  - Горан Аврамовић и Зоран Гамбош – којима су се прикључила три поменута службеника УНС-а (Слађана Матовић, Љиљана Ремецки и Марија Николић) која су изборној комисији била стављена на располагање као «техничка испомоћ», а очито је да су били више него замена за М. Вуковића јер су потписали су записник «изборне комисије» као да су њени пуноправни чланови (да фарса буде потпуна, сасвим је могуће да те припаднице апарата УНС нису ни новинари ни чланови Удружења и да је и по том основу незаконито и нелегитимно све што је у Врњачкој Бањи имало њихов потпис!).

Само, Полицијску управу за град Београд све ово уопште као да није интересовало. Она је, у образложењу решења о регистрацији Љ. Смајловић, лаконски написала: «Орган је утврдио и да је председник удружења Смајловић Љиљана изабрана већином гласова како је предвиђено чл. 51 статута, обзиром да је за именовану гласало 195 чланова, а за противкандидата Билбија Ђуру 52 кандидата, што је утврђено увидом у извештај изборне комисије».

Полицијска управа је, као што се види, за изборну комисију прихватила оно што није ни по закону ни по Статуту УНС-а могло да буде изборна комисија, за извештај изборне комисије оно су (од укупно пет) потписала три потпуно неовлашћена лица (С. Матовић, Љ. Ремецки и М. Николић),а за исход гласања (195:52 за Љ. Смајловић) непроверене бројке које би за методологију рада ПУ биле веродостојне и да је лажна изборна комисија у свој извештај унела да је резултат гласања био 247:0 за Љ. Смајловић или било који други скор по вољи режисера изборне манипулације у Врњачкој Бањи.

Додатну тежину нерегуларности избора Љ. Смајловић даје потпуна нерегуларност избора за нову Управу УНС-а, на шта је указано и из Друштва новинара Војводине (види у списима), уз инсистирање на одржавању нове изборне скупштине.Али, чак и да је Љ. Смајловић, као што није, изабрана на потпуно законит и легитиман начин – њена регистрација не решава ништа јер она нема ни законско ни статутарно право да ради са неизабраном и нелегалном управом, па све досадашње одлуке новог врха УНС-а нелегитимне и правно ништавне, а такве ће бити и све будуће.

Због свега наведеног, Актив новинара ветерана УНС моли МУП Србије да ову жалбу уважи а решење Полицијске управе за град Београд под бројем 06/1 бр 212-1-204/09 поништи.

Решење Полицијске управе за град Београд је фактички само продужавање неправди и нерегуларности уграђених у припреме и ток изборне скупштине УНС у Врњачкој Бањи, а то је теже и од саме неправде. Полицијска управа је одлучила као да није претходно ни прочитала ни један поднесак Актива, не уваживши, а и не оспоривши и не одбацивши, његов ни један једини аргумент. Да је ПУ било стало до истине о (не)регуларности изборне скупштине УНС, она те аргументе не би ни могла да игнорише и одбаци јер су потпуно истинити, сасвим разложни и поткрепљени доказима, изјавама (Н. Милутиновић, М. Маротија, Д. Глигоријевића, У. Мрдића, М. Милачића и М. Вуковића) и мноштвом релевантних чињеница.

Решење ПУ је донето на искључиво на бази три податка достављена из УНС – оба лажна – о кворуму, броју важећих листића и наводним гласовима «за» и «против». А управо ти «подаци» нису подаци и врхунац су лажи и манипулација јер су плод потпуног изрежираног тока изборне представе, свега што се дешавало и у припреми скупштине и за њеног трајања. Пред очима учесника, али још више у закулисним мешетарењима, што је све заједно резултирало целоноћним и преподневним бројањима гласова.

Решење ПУ је потпуно ослоњено једино на лажну бројку (195:52) о исходу режираних избора за председника УНС испод које су у већини (3:2) потписи лажних чланова изборне комисије. Они који су све изрежирали, обезбедили су и медијско ћутање и фризирање истине о стварним догађањима у Врњачкој Бањи, а решење ПУ – уколико не буде поништено - постаће саставни део тог истог тока, његов завршни чин.

Прихватањем жалбе, Министарство унутрашњих послова неће само стати на страну елементарне истине, него ће и Активу новинара ветерана УНС-а помоћи да се избегне трагање за правдом на европским и светским судилиштима.

Мирко Мариновић, председник Актива новинара ветерана УНС-а

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер