субота, 03. јул 2021. | |
Адвокатска комора Србије је данас оценила да предложена аутентична тумачења одредби закона, који регулишу питање наплате банкарских услуга, представљају "најдиректнију одбрану интереса банкарског лобија од стране Скупштине" и да су уперена "против интереса грађана Србије". АКС је оценила да је то „очигледан покушај силовања права“ и најавила да ће својим правним и организационим ресурсима спречити „још једно нарушавање начела поделе власти на којем се заснива свака цивилизована правна држава“. „Адвокатура се противи мешању законодавне власти у вршење судске власти и истиче да је неприхватљиво да законодавац аутентичним тумачењима утиче на исходе конкретних судских поступака“, стоји у саопштењу. Комора је позвала Министарство правде, Врховни касациони суд и друге највише државне органе да поступају у складу са својим уставним овлашћењима и да се „јасно ставе на страну грађана Србије, а не посебних пословно – финансијских центара моћи“. „Адвокатура ће свакако остати доследна у одбрани зајемчених права грађана, њихове правне сигурности и предузети све неопходне кораке које буде сматрала за потребне, укључујући и крајња средства“, пише у саопштењу.
Шабић: Предлози за аутентично тумачење одредби закона о заштити потрошача, о заштити корисника финансијских услуга и о облигационим односима директно су супротни интересима грађана Адвокат Родољуб Шабић оценио је данас да предлози за аутентично тумачење одредби закона о заштити потрошача, о заштити корисника финансијских услуга и о облигационим односима нису мотивисани стварним потребама отклањања нејасноћа у примени тих аката већ да су „у интересу моћних друштвених група а директно супротни интересима грађана, посебно сиромашних“. Шабић је за агенцију Бета рекао да је „најављено брзо и од очију јавности готово сакривено“ разматрање тих предлога у скупштини „у директној супротности са самом суштином института аутентичног тумачења“ и да представља злоупотребу тог уставноправног механизма. „Сасвим је неозбиљно да нам скупштина у било каквом саставу а поготово у оваквом, жалосно некомпетентном какав је актуелни састав, тумачи да у законима који су као закон о обилгационим односима у примени више деценија, наводно постоје нејасноће које она мора да отклони“, навео је бивши Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности. Шабић је оценио је да најављено тумачење представља „лоше прикривено ретроактивно мењање закона“ којим се „потпуно релативизује, практично елиминише обавеза банака или финансијских организација да грађане и друге који код њих узимају кредите објективно информишу специфирајући им разлоге који оправдавају износ накнада и разних других трошкова које им поводом кредита наплаћују“. „Осим што се грађанима који кредите често узимају у изнудици ускраћује право да буду потпуно информисани о свим релевантним околностима, таквим тумачењем се и прејудицира исход великог броја судских спорова који су у току а које су корисници кредита због необразложених а великих трошкова поводом кредита а покренули. То ће грађане уз губитак спорова чији је успех био изгледан изложити и плаћању не малих, судских спорова“, додао је Шабић. Удружење банака Србије: Аутентично тумачење је решење у корист грађана, привреде и банака Удружење банака најаву доношења Аутентичног тумачења Народне скупштине види као стављање тачке на вишегодишње спорење око оправданости банкарских накнада, наводи се у саопштењу тог удружења.
Према њиховом саопштењу, наведено спорење је постало озбиљна претња стабилности финансијског система, постигнутом нивоу макроекономског развоја, као и стандарду и интересима свих грађана Србије. „Банке у Србији од самог почетка су на становишту да су накнаде за трошкове обраде кредита и друге услуге у потпуности у складу са законом и у тумачењу Народне скупштине видимо потврду исправности тог става. Аутентичним тумачењем пословање банака у Србији враћа се у оквире правне државе и сигурности инвестиција, што Србију коначно ослобађа позиције да је једина земља у региону и шире у којој се на суду решава питање накнада“, објашњава Удружење банака Србије. Како истичу, аутентично тумачење донеће директну корист грађанима и привреди Републике Србије. „Та корист је, пре свега, у веома повољним условима кредитирања, који су омогућени раније постигнутом стабилношћу и ликвидношћу банкарског система. Као што смо више пута упозоравали, та сигурност, као и поверење између банака и клијената, озбиљно су уздрмани таласом тужби, који је генерисан и подржан од одређених интересних група“, наводи се у саопштењу и додаје да Удружење банака верује „да ће управо те интересне групе бити најоштрији противници Аутентичног тумачења, јер се трајним решавањем овог питања угрожава њихов интерес, који се мери у милионима, или десетинама милиона евра“. Они подсећају да је према досадашњој пракси на сваки досуђени динар у корист клијента, чак 24 пута више досуђивано у корист трећих лица, која су подршка кампањи против банака и покретању судских процеса. „Укидањем масовних процеса на губитку је само та интересна група, док су на добитку и клијенти и банке, који могу да се врате обнављању међусобног поверења и даљем побољшању услова за све кориснике банкарских услуга“, наводи Удружење банака.
Они закључују да „иако су саме претрпеле значајне финансијске губитке због таласа тужби због накнада, банке у Србији изражавају спремност да још једном покажу добру вољу, тиме што неће оспоравати до сада донете пресуде у корист клијената и неће тражити повраћај исплаћених трошкова, на шта би, по основу Аутентичног тумачења Народне скупштине, имале право“. (Агенције) |