четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Адвокат Божо Прелевић: Синови Станике Глигоријевић неће прихватити понуду МУП-а да погледају два минута снимка несреће - без присуства браниоца. Ако је за воланом заиста био Станојевић, због чега је проблем да тај снимак погледа и адвокат?
Хроника

Адвокат Божо Прелевић: Синови Станике Глигоријевић неће прихватити понуду МУП-а да погледају два минута снимка несреће - без присуства браниоца. Ако је за воланом заиста био Станојевић, због чега је проблем да тај снимак погледа и адвокат?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. јун 2023.

Адвокат Божо Прелевић потврдио је да његови клијенти, синови Станике Глигоријевић, неће прихватити позив Министарства унутрашњих послова (МУП) да без присуства браниоца погледају два минута снимка несреће у којој је погинула њихова мајка.

Прелевић је агенцији Бета казао да представници власти настављају да се поигравају са законом и породицом Глигоријевић.

"МУП хоће да покаже снимак синовима покојне Станике, али неће њеној сестри Мирјани Алексић, која је била повређена у тој несрећи и изричито неће адвокату. Полиција заправо хоће да покаже снимак деци која нису стручна да препознају да ли се ради о оригиналном снимку. Недопустиво је што се МУП поиграва са законом и породицом страдале жене", рекао је Прелевић.

Нагласио је да је тај снимак полиција морала да преда тужилаштву и суду на њихов захтев.

"Јасно је да је овај позив МУП-а уследио након речи Александра Вучића упућених пред новинарима министру Братиславу Гашићу: 'Дајте им тај снимак', али није јасно шта они заправо желе. Власт се понаша као да се скупило друштво с улице и преузело вођење државе", казао је Прелевић.

Он је истакао да преглед снимка не може да се обави без присуства адвоката.

"Онај ко може да идентификује снимак не може да га види, а онај ко не може да идентификује може да га види. И о томе одлучују председник државе и министар полиције?! То је еклатантан пример гажења свих институција и закона у овој земљи", рекао је Прелевић.

На питање Бете од какве би користи било објављивање два спорна минута снимка несреће, када је возач бившег директора Коридора Србије Зорана Бабића Дејан Станојевић већ правоснажно осуђен на четри и по године затвора, Прелевић је рекао да постоји могућност понављања судског процеса.

"Ако би се на снимку утврдило да за воланом није био осуђени Станојевић, као што сумњамо, онда би могао да се понови судски поступак због проналажења других доказа", објаснио је адвокат.

Поставља се питање, додао је Прелевић, ако је за воланом заиста био окривљени и осуђени Станојевић, због чега је проблем да тај снимак погледа адвокат.

Подсетио је да је у коначној пресуди суд констатовао да недостају два кључна минута снимка с наплатне рампе, јер полиција није хтела да их достави суду.

"Синови Станике Глигоријевић су прихватили позив МУП-а да погледају снимак, али уз услов да с њима буде и адвокат. Међутим, у МУП-у им је речено да адвокат не може да погледа снимак. То не постоји у судској пракси, овде се ради о озбиљним иноваторима законских поступака", закључио је Прелевић.

Након недавног говора Милутина Глигоријевића на протесту против насиља, где је затражио од власти да покажу два минута снимка саобраћајне несреће на наплатној рампи у Дољевцу када је погинула његова мајка Станика и пет особа теже и лакше повређено, МУП је упутио позив њему и брату Александру да погледају два спорна минута.

Правоснажна пресуда возачу

Несрећа у Дољевцу се догодила 31. јануара 2019. године.

Нишки Апелациони суд је у децембру прошле године правоснажно осудио возача Станојевића на четири и по године затвора због тешког дела против безбедности саобраћаја.

Према наводима оптужнице, Станојевић је на дан несреће, крећући се службеном "шкодом супер б" из правца Ниша ка Грделици брзином од 93 километра на час ударио у "опел астру" која је била на каналу на наплатној рампи Дољевац, услед чега је она ударила у задњи део "фолксваген пасата" који је напуштао рампу.

Глигоријевић, која је била на задњем седишту "опела", погинула је на лицу места, а међу повређенима био је и директор Коридора Србије Зоран Бабић, који је, по оцени суда, био на задњем седишту "шкоде".

Према судској верзији, службени аутомобил је возио Станојевић, а Бабић је, по сопственој изјави у истрази "спавао на задњем седишту".

На суђењу су приказана четири снимка надзорних камера с наплатне рампе, од којих један показује ситуацију у време несреће, али се прекида на два минута, тако да се не види тренутак удара Бабићевог службеног возила у "опел астру", односно не види се распоред седења у возилу.

Адвокат Прелевић је рекао да недостају још два минута снимка на основу којих би се утврдило из којег правца је на наплатну рампу стигла патрола полиције.

Председник Србије Александар Вучић је раније изјавио да је видео цео снимак и да је, какао је рекао, ужасан.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер