среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Адмирал Роб Бауер, председавајући Војног комитета НАТО-а: Морамо се припремити за свеобухватни рат са Русијом у наредних 20 година, велики број цивила ће бити мобилисан
Хроника

Адмирал Роб Бауер, председавајући Војног комитета НАТО-а: Морамо се припремити за свеобухватни рат са Русијом у наредних 20 година, велики број цивила ће бити мобилисан

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. јануар 2024.

Цивили се морају припремити за свеобухватни рат са Русијом у наредних 20 година, упозорио је данас председавајући Војног комитета НАТО-а, адмирал Роб Бауер, и додао да ће, поред оружаних снага, и велики број цивила бити мобилисан и да је на владама да успоставе системе за управљање тим процесом, преноси британски лист Телеграф.

„Морамо да схватимо да мир није гарантован. И зато се ми (НАТО) спремамо за сукоб са Русијом. Али дискусија је много шира. Војно-индустријска база и људи морају да схвате да играју улогу”, рекао је Бауер и упозорио да ствари неће бити „сјајне” у наредних 20 година.

Око 90.000 војника НАТО следеће недеље ће започети највећу војну вежбу блока од Хладног рата, наводе светске новинске агенције.

НАТО вежба „Стедфаст Дефендер 2024” се више него удвостручила у броју учесника откада је најављена прошле године и посебно је осмишљена да припреми алијансу за руску инвазију, али су високи званичници НАТО-а све више забринути што владе и приватни произвођачи оружја заостају у припремама на унутрашњем плану, оцењује Телеграф.

Залихе оружја и муниције НАТО-а су исцрпљене због сукоба у Украјини и биће потребне године да се попуне тренутном стопом производње.

У међувремену, Русија је утростручила своје војне расходе на 40 одсто укупног националног буџета, док је драстично убрзала производне линије.

Западна помоћ Украјини је опала због све већег отпора јавности у Сједињеним Државама и Европској унији.

ЕУ није успела да испуни своје обећање да ће послати милион артиљеријских граната од 155 милиметара у Кијев до следећег месеца, што је допринело смањењу стопе паљбе украјинске артиљерије.

Председник САД Џозеф Бајден такође није успео да убеди републиканске лидере да подрже даље пакете потрошње за Украјину, јер они тврде да би новац требало да се потроши на домаће приоритете, као што је погранична безбедност.

С друге стране, британски министар одбране Дејвид Камерон поручио је да не жели да савезници подстичу Украјину на преговоре с Русијом и да је најбољи начин да се рат оконча потпуна подршка Запада Кијеву.

На Светском економском форуму у Давосу, Камерон је чак упоредио позиве на преговоре са уступцима тадашњег британског премијера Невила Чемберлејна Адолфу Хитлеру уочи Другог светског рата, преноси Спутњик.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер