среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Абу Марзук, званичник Хамаса за РТ: Појас Газе је највећи затвор на планети, али спремни смо за дугачак рат. Више од 3.000 палестинске деце је убијено, спаљени су на најужаснији начин
Хроника

Абу Марзук, званичник Хамаса за РТ: Појас Газе је највећи затвор на планети, али спремни смо за дугачак рат. Више од 3.000 палестинске деце је убијено, спаљени су на најужаснији начин

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. октобар 2023.

САД раде на томе да Израел остане једина регионална суперсила, супротстављају се утицају Русије и Кине у региону, и не би хтели да се појаве самостални играчи у региону, слично Ирану. Мислим да ће доживети фијаско, поручује Абу Марзук

"Појас Газе је највећи затвор на планети, који је под блокадом већ 17 година, а нико на Западу до сада није рекао Израелу - доста је било!", каже заменик шефа политичког бироа Хамаса Абу Марзук ексклузивно за арапску редакцију РТ, и додаје да је Хамас спреман и за дуг рат како би се изборио за слободу.

Признао је да многи са Запада тајно одржавају контакт са Хамасом, иако то јавно не желе да признају својој јавности, у чему Марзук види дупле стандарде и лицемерност Запада.

Марзук је истакао да медији брује о разговорима различитих регионалних играча о ослобађању таоца које данас држи Хамас. Али, како каже, то није главни проблем, јер "они који желе да говоре о цивилима треба да буду хуманији и не скривају толика убиства, а посебно деце".

"Више од 3.000 палестинске деце је убијено, спаљени су на најужаснији начин. Зашто се према њима нису односили као према цивилима. На убијене Палестинце не гледају као на цивиле. 7.000 их је погинуло, а нико их не сматра цивилима. Какав је то однос", упитао је Марзук и додао да су за "Запад цивили само држављани њихових земаља".

"Када је реч о заробљеницима онда треба говорити о више од два милиона људи у Појасу Газе, највећем затвору на Земљи. Реч је о моралном питању, о односу према човеку као једној индивидуи независно од боје коже или очију", наводи даље он.

"Желео бих да поставим једно питање. Да ли су битнији тренутни заробљеници и разговори о њиховом ослобађању или 2,3 милиона људи и пружање хуманитарне и медицинске помоћи?", упитао је заменик шефа политичког бироа Хамаса.

"То што их је Израел лишио снабдевања струјом, водом, што не добијају лекове, храну, да ли је то све одобрено законом? Да ли је законито и то што се 2,3 милиона становника Газе налази у фактички највећом затвору на свету? Да ли је у складу са законом и то што се Западна обала такође налази под окупацијом више од 57 година? То што је палестински народ лишен права на живот, на повратак своје земље? Све норме међународног права се крше, ни један међународни споразум се не испуњава", истиче Марзук.

Стога, како каже, палестински народ данас се бори за ослобођење своје земље и право на повратак Палестинаца на своју историјску територију. Читав палестински народ данас је за то, чак и они који су током последњих напада изгубили своје најближе.

"Живео Палестински покрет отпора! Ми ћемо умрети, али ћемо бити уз отпор", додаје он.

Мисија Савета безбедности и владавине хегемона ближи се крају

"Све резолуције Уједињених нација подржавају наше право на стварање сопствене државе. Ми се боримо за слободу нашег народа у независној држави. Основна улога Савета безбедности је да обезбеди мир и стабилност у целом свету. Ако нису у стању, значи да се његова мисија ближи крају. Појављују се нове снаге на светској сцени у мултиполарном свету, примећујемо да се ближи крај хегемона", каже заменик шефа политичког бироа Хамаса за РТ.

"САД су ушле у рат, како би спасиле такозвану израелску квазидржаву, али оне у исто време не би ни желеле ширење борбених дејстава. Послали су сво то огромно оружје како би, пре свега, уплашили земље региона. Данас сви знамо да САД покушавају да се супротставе растућем утицају Русије и Кине у региону, али такође не би хтели да се појаве самостални играчи у региону, слично Ирану. САД раде на томе да Израел остане једина регионална суперсила. Мислим да ће доживети фијаско и да САД чекају тешка времена", додаје он.

Марзук истиче и да су и западне државе у контакту са Хамасом, али да се то ради тајно, јер знају да ситуација није онаква како покушавају да је у медијима представе САД.

"Сви су видели како је Израел укинуо интернет како не би биле приказане ужасне сцене које раде против цивила. Не желе да се те слике нађу на екранима широм света". Али, додаје он, "Хамас није изолован, покушај САД није успео".

"У контакту смо и са нашим иранским пријатељима, и кинеским и руским, и онима из Јужне Африке и других делова света. Западне земље су успеле да оформе јединствен фронт против Хамаса, али тај фронт није глобални. Свет се поделио, али највећи део света подржава палестински народ и отпор Хамаса. Поздрављамо све који су спремни да се укључе у ову битку части. Мислимо да ће се у будућности још много тога десити", оцењује Марзук.

Пропалестинске демонстрације у САД

Колебање за копнену операцију

"Израелци се за сада колебају", оцењује саговорник РТ, говорећи о најављиваној копненој операцији. "Почетком месеца смо разбили њихову главну дивизију задужена за Газу. Знали су како да се боре у Гази, али данас резервисти не знају. Због тога још увек смишљају шта да раде", каже он.

Израелска артиљерија близу израелске границе са Газом

"Боје се да започну војну операцију, кукавице су. Убијају наше жене и децу користећи авијацију и артиљерију дугог домета, а то није храброст, част и витештво. Ратовали смо против њихових војника, а не цивила. Њихови војници не знају да се боре. Наше оружје не може да се упореди са америчким оружјем за масовно уништење, али имамо борце који на копну могу много тога да ураде. Зато и стоје на граници", закључује Марзук.

(РТ)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер