четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Абдулах Гул: Највиши ниво билатералних односа Србије и Турске
Хроника

Абдулах Гул: Највиши ниво билатералних односа Србије и Турске

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. октобар 2009.

Председник Турске Абдулах Гул изјавио је данас у Београду да су Србија и Турска достигле највиши ниво билатералних односа, који немају само политичку, већ и привредну димензију.

Гул је, после разговора са председником Србије Борисом Тадићем, рекао да су турске компаније веома заинтересоване за пројекте у Србији, као што је коридор 10, јер се "Београд и Србија налазе на кључном месту на Балкану".

Докле год се Србија и Турска буду залагале за решавање истих проблема, биће мира на Балкану, указао је Гул, истичући да две земље имају односе засноване на пријатељству, али и безбедности.

Према његовим речима, иако немају заједничку границу, Србија и Турска једна другу доживљавају као суседе.

Гул је, такође, истакао важност споразума између две земље о смањењу такси, споразум о слободној трговини који ступа на снагу крајем године, као и неколико споразума који су данас потписани између две државе.

Председник Србије истакао је да Србија најискреније и снажно подржава интегритет сваке земље у региону па тако и БиХ.

"Србија је као потписница Дејтонског споразума један од гараната тог документа. Све што се договоре политичари у БиХ нама је прихватљиво", рекао је Тадић, истичући да Србија подржава свако демократско решење у БиХ и оценио да би наметање решења било контрапродуктивно.

Он је рекао да је Турска по том питању један од главних партнера Србије у региону.

Турски министар спољних послова Ахмет Давутоглу боравио је средином октобра у посети БиХ уочи наставка "бутмирских разговора" о реформама неопходним за даље евроатлантске интеграције БиХ.

Претходно је члан Председништва БиХ Харис Силајџић боравио у Анкари.

Прошлонедељни разговори босанских политичара и званичника САД и Европске уније о реформама у БиХ завршени су, међутим, без договора.

Двојица председника ће се данас обратити учесницима Пословног форума, на коме ће бити размотрене могућности унапређења досадашње привредне сарадње Србије и Турске. На форуму ће учествовати 40 привредника водећих турских компанија из области грађевинарства, текстилне индустрије, туризма и других области.

Гул ће разговарати и са председницом Скупштине Србије Славицом Ђукић-Дејановић о стању билатералних односа две државе. У саопштењу парламента наводи се да ће сусрет бити прилика да се размене мишљења о стању билатералних односа, али и проширењу парламентарне сарадње на свим нивоима. Другог дана посете, двојица председника ће посетити Капелу мира у Сремским Карловцима и Петроварадинску тврђаву у Новом Саду. По повратку у Београд, предвиђено је да председници учествују на састанку "Економски развој Санџака".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер